Amerika egyetem után lehet Amerikában munkát vállalni?
Azért az egy kicsit meredek, hogy az utcáról egyetemi szintre elég nyelvtudást kaparsz össze, ezt remélem, érzed.
Lehet utálni Magyarországot, még valamilyen szinten meg is értem, de ebből nem az a kiút, hogy beleugrasz egy idegen országban egy eléggé kiszolgáltatott helyzetbe.
Tanulni akarsz, művelődni angolból? Mondjuk vegyél fel egy könyvet és olvasd el. Bármilyet. Aztán a következőt és a következőt és a következőt.(Ne hidd, hogy egyetemen nem kellene olvasnod. Ezt nem úszod meg úgysem.) Az sem rossz ötlet, ha végigmégy a szépirodalom klasszikusain, legalább egy kis általános műveltség, egyetemre nem hátrány.
Aztán Youtube, egyetemek oldalai, rengeteg előadás full fenn van, hallgasd meg, jegyzeteld le, értelmezd. Olvass tanulmányokat, értekezéseket. Milyen terület érdekel? Állj rá, és kezdd el megtanulni a szakszavakat.
Szép is volna, ha munka után fáradtan hazafelé ez mind belemenne a fejedbe. Sajnos nem fog. Ha akarsz valamit, tenned kell érte, ezt jól látod, de először fejben. Tudom, sokat hallod, de tényleg nem lesz sosem annyi időd, mint most van. Munka mellett pláne nehéz lesz fejlődni. (Hogy mosogatással meg megkeresel-e annyit, amire az amcsik úgy majdnem húsz évet takarékoskodnak és még úgy is nehéz, hát na gondold végig ezt is).
Most ez eddig tudom hogy úgy hangzik, mintha azt mondanám, hogy te gyerek, a bilibe lóg a kezed, de ettől függetlenül nem lehetetlen dolgot találtál ki, de ne próbáld meg a kockát gurítani, a gömböt meg kézben vinni. Ha tényleg egyetemet akarsz, iratkozz be itthon egy angolszakra modnjuk. Rossz lesz, utálni fogod, tele lesz retartdált emberekkel, de az egyetemnek lesznek külföldi kapcsolatai, ösztöndíjlehetőségek. Sokkal, de sokkal egyszerűbb - igaz a világ másik fele, de én Japánban voltam kinn egy évig ösztöndíjjal, ha magamtól, egyetem nélkül akartam volna, még most is kb papírdarut hajtogatok tánha.
Aztán amikor kinn vagy, megjegyzem jó esetben szállás/tandíj/akár anyagi támogatással, kapcsolatokat építesz, mint állat. Nem (csak) úgy, hogy eljársz bulizni, az is fontos persze, barátaid lesznek, de hivatásosan is kell. Aztán hazajössz, rossz lesz, ápolod a kapcsolataidat, fejlődsz, és reális esélyed van visszamenni egy olyan helyre, amit ismersz, olyan emberek által, akiket ismersz. Persze lehet emelett is fogsz kiegészítésként mosogatni, de remélem, látod a különbséget. Ha még mindig nem, akkor úgyis hiába írnék bármi többet. Godspeed.
A hétköznapi társalgás a legegyszerűbb, pár hét alatt rád ragad, ha egyébként is jó a nyelvérzéked. Plusz amit Angliában felszedsz, ne adja ég a többi bevándorlótól, teljesen más lesz, mint mondjuk bármelyik helyen, ahová mennél utána, az amerikai angol. Nyilván ismered a két változat közötti alapvető grammatikai és fonetikai különbségeket, ezért nem is részletezem, de a "laza" szókincsed részét is tanulhatnád újra. Ezért ajánlottam, hogy értékes, választékos, akadémiai nyelvtudást szedj magadra. A felső angolod tök szép dolog, nekem is megvolt már a te korodban, és bármilyen jól néz ki, annak a bizonyítványa, hogy ügyesen töltesz ki egy adott feladatsort. A használható, és főleg az egyetemi élethez szükséges nyelvtudás nincs kifejezett fedésben a vizsgaanyaggal (ne aggódj, ez a többi nyelvvel is így van). Ha eljutsz odáig, ne azzal kelljen foglalkoznod, hogy még értelmezni kell a szofisztikáltabb szövegeket. Már gondolom minél hamarabb végezni szeretnél vele, félévenként fizetsz egyébként.
Nem tart sokáig utánakeresni, dobsz pár nyomot a guglinak bármit kiszimatol neked, de röviden, csak hogy tudd.
Amerikában különböző vízumkategóriákkal tartózkodhatsz. Respektív kormányzati honlapokat ajánlom figyelmedbe. Diákként más törvények vonatkoznak rád, mint munkavállalóként. Míg diák könnyen lehetsz, ha kiperkálod a tandíjat, a munkavállalás kemény dió. Néhányszor ki lett fejtve már itt, gyakorin is. Illegális bevándorló nem akarsz lenni, pont.
Ha hasznos, odakint (is) kamatoztatható végzettséget szerzel az ottani egyetemen, plusz iszonyat jó kapcsolati tőkét szerzel, nem lehetetlen, de vedd figyelembe, hogy az országon belül mennyi diplomás munkanélküli/nem végzettségéhez megfelően dolgoztatott személy van. Specializálódj valami olyanra, ami nélkülözhetetlen, és érd el, hogy ajánljanak egy pozíciót neked. Emelett csinálhatod persze azt is mint nem kevesen, hogy teljesen véletlenül megtalálod életed szerelmét, erről nem fejtem ki a véleményem. Ha közben rád szakadna az OTP, akkor, nem tudom pontosan, szép összegű befektetéssel indíts egy olyan vállalkozást, ami meghatározott számú rendes usapolgárnak munkát ad, azért is hozzádcsapják a zöldkártyát (legalábbis utolsó infóim szerint, de mire idáig elértél az olvasásban már nyitva kell legyen neked egy új fül, amin gyorsan tájékozódsz aktuális jogszabályból, ugye :) )
És igen, mindegyik egyetem ilyen drága. A főiskolák is. Mondhatni kiábrándítóan drága. Különbségek persze vannak, drágább és még drágább között. Aztán a tandíj csak egy része a dolognak, ha már ott vagy, laknod is kell valahol, étkezned, ruházkodnod, utaznod, jegyzeteket venni... (Hallottál már amcsi egyetemistákat panaszkodni, milyen nevetségesen drága a jegyzetük? Én már igen. Higgyünk nekik.) Millió forintokat képzelj el. Félévenként. Ha nem hiszel nekem, ott vannak az iskolák honlapjai, kis keresés után találsz olyan elérhetőséget is, ahol barátságosan tájékoztatnak, ha elsőre nem lenne meg, mire kellene számítani.
Nem véletlenül mondtam, hogy ösztöndíj. Régi népi bölcsesség szerint széllel szemben nem lehet ...
Vedd magad elé a netet, járj körbe, aztán gondold meg mégegyszer. Én is gondolkodtam már, hogy többet érne kecsapot törölgetni az asztalról valahol máshol, de ezt elkezdeni nehéz, abbahagyni művészet. Ha nagyon, nagyon nem jön be neked itthon az egyetemen a dolog, akkor még mindig elmehetsz. De nem fogod azt találgatni, mi lett volna, ha mégis inkább a Hufnáger Pistához megyek feleségül.
"takarítás munkát is elvállalok, azért hogy a nyelvtudásom olyanra építsem, ami egy egyetemen megállja a helyét. "
Ilyen nyelvtudásra sosem teszel szert takarítóként. Ezt el lehet felejteni. Ha most van még két éved a gimiben, akkor feküdj rá az angolra és kész. Hidd el, hogy azzal tudod a legtöbbet megtenni. De különben is, ha valami értelmeset akarsz kezdeni az életeddel, akkor hatalmas pazarlás 2-3 évet takarítással elb.szni. Pláne, ha van felsőfokúd.
Segédmunkával két-három év alatt, egz amerikai egyetem kb. fél éves tandíját tudod félretenni, de inkább annyit se.
Arról nem is beszélve, hogy hacsak nem valami szuper egyetemre mész, szinte kizárt, hogy ott tudj maradni. Munkát nem kapsz, egyetlen esély a házasság, de az nagyon rizikós, mert sok-sok év és lehet, hogy semmid se lesz a végén. Csak valami Bs diploma, valami no-name helyről.
Szerintem is inkább itthon végezz el egy egyetemet, ajánlották az anglisztikát, azzal pont lehetsz akár tolmács-fordító is. Említetted az idegenvezetést is, én idegenforgalmat tanultam főiskolán, és a sulinak van kapcsolata egy amerikai luxuszállodával, ahova fél-1 évre ki lehet menni szakmai gyakorlatra (dolgozni). Nem lehetetlen kijutni, igazából az angol nyelvtudás a legfontosabb, meg persze a pénz. De elképzelhető, hogy tanulni is ki lehet menni ösztöndíjjal, erről nincs infom.
Ha pedig mindenképp dolgozni szeretnél gimi után és pénzt gyűjteni, inkább hajóra menjél ki dolgozni 1-2 évre, még mindig jobban jársz, mintha Angliában takarítanál, mosogatnál...
Semennyi, komam, semennyi.
Az sokkal jobb otlet hogy tanulj mint a hulye, hasznald ki az Erasmust, ingyen / kozel ingyen tegyel szert ertekes tudasra es utana menjel ahova akarsz az EU-ban. Az USA-ba menni nem egyszeru.
18 eves angol takaritobol amerikai egyetemre, irto meresz egy otlet az! Abba gondolj bele hogy ha amerikai egyetemre nem is de az osszes tobbi angolul beszelo orszagba IELTS vizsga kell es annak bizony kulon van Academic illetve General Training formaja. Nem veletlenul.
Sok, sok kitartast es sikert kivanok Kanadabol.
Az utolsó kanadai bizonyára nem tud aludni, hogyha hajnali 1-2 körül irogat... Vagy csak nem tudja, hogy időeltolódás van? :)
Amerikai tanuló vízummal addig maradhatsz bent az országban(legálisan) ameddig be nem fejezted tanulmányodat az adott egyetemen/főiskolán illetve ha el nem tanácsoltak. Miután befejezted a sulit, elkell hagynod az országot. Kivéve persze, ha azidő alatt megismerkedsz egy lánnyal komoly kapcsolatot alakítotok ki és gondolkoztok a házasságon. Illetve ha egy amerikai cég alkalmaz téged, de erre kevesebb az esély, minthogy egyik osztálytársaddal összeházasodsz :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!