22 éves vagyok,szeretnék utazni a világban pár helyre ami engem vonz,de soha nem ültem még repülőn és fogalmam sincs milyen buktatók várnának rám ha csak elindulnék a nagy világnak,mikre kell odafigyelnem?
Huh, ez elég tág így :)
Repülés közben mi vár rád, vagy az adott helyen?
Utóbbi helyfüggő, van ahol attól is tartani kell, hogy kirabolnak, vagy extrém esetben le is lőhetnek, elrabolnak stb.
De a legtöbb felkapott helyen, tengerpartokon, európai nagyvárosokban a legreálisabb veszélyt a zsebtolvajok meg a csalók jelentik.
Repülés közben meg igazából két dolog lehet neccesebb (ha feltételezzük, hogy rendben felkészülsz, és időben érkezel mindenhová, hagysz elég időt magadnak, amíg bizonytalan vagy): ez egyik a késés/járattörlés, a másik a csomag elvesztése.
A késés egy hobbiutazásnál legtöbbször inkább csak bosszúság, ha nincs emiatt lekésett csatlakozás, a törléssel meg nincs mit kezdeni, de arra legalább ott a biztosítás (ha megkötöd).
A csomagom nekem még sosem veszett el, így ebben nem tudok segíteni (mondjuk erre is fizet a biztosító), de én mindig viszek úgy pénzt vésztartaléknak, hogy csomag nélkül is átvészeljem az ottartózkodást, plusz a legszükségesebb dolgokat a kézipoggyászba teszem (pénz nagyrésze, váltás fehérnemű, felső, egy fürdőruha stb.).
Mi a kérdés?
A légiutasokra vonatkozó szabályokat, teendőket megtalálod például a reptér vagy a légitársaság oldalán.
Ha konkrét kérdésed van, akkor tedd fel.
Elsőnek érdemes lenne egy európai úticélra elrepülnöd, az viszonylag olcsó és egyszerű, és akkor nagyjából megismerkedsz a reptéri procedúrákkal.
Kérdező: Lehet, hogy valakihez képest késésben vagy, de elkésve semmivel nem vagy. Nincs határidő, nincsenek univerzális szabályok, hogy mennyi idősen kell utazni, stb.
Minden eshetőségre nem lehet felkészülni. Legjobb, ha elfogadod, hogy az utazásoknál bármikor előfordulhatnak váratlan dolgok. Ahogy az Útikalauz stopposoknak írja: Ne ess pánikba! Mindig a megoldást keresd, ne a problémákon puffogj. A dühöngés sosem segít megoldást találni. A higgadt mérlegelés többet segíthet, hogy meg tudj oldani egy nehézséget. Általában azzal is többre mész, ha higgadtan, kedvesen kérsz segítséget másoktól. Ritkán segít, hogyha leüvöltöd valaki fejét. Van, amikor arra is szükség lehet, de érdemesebb mindig békésen kezdeni a probléma kezelést és csak szükség esetén verni az asztalt.
Elromlik a gép, vagy lekésed, elhagysz valamit, vagy esetleg ellopják tőled. Próbáld minimalizálni az eshetőségét. Tartsd a dolgaid minél közelebb magadhoz, minél kevésbé feltűnő, más számára minél nehezebben hozzáférhető helyen. Figyelj rá oda, hogy semmit ne hagyj el véletlenül és nem árt, ha van egy vész terved minden eshetőségre, hogy kevésbé tudj megszívni bármit ami történik.
Pl. Nem kötelező, de biztonság érzetet ad, ha kinyomtatod a repjegyet, szállás foglalást, térképet, hogy a szállásra hogyan fogsz odatalálni, hogyan jutsz be a reptérről a városba, stb.
Lehet, hogy felesleges, mert sosem lesz rájuk szükséged, amíg működik a telefonod, de ha lemerül/összetörik/ellopják a telefonod, akkor jobb, ha kéznél van a papír és nem is foglal sok helyet.
Egyedül nehezebb, de úgy is lehet utazni. Főleg eleinte könnyebb lehet útitárssal, mert egy kísérővel meg tudod beszélni a felmerülő problémákat, könnyebben találhattok megoldásokat. Ennek persze hátrányai is lehetnek, mert ha te bizonytalan vagy egy jó megoldásban, akkor a másik elterelhet még rosszabb döntés felé, hiszen nem biztos, hogy ő jobban tud bármit.
Annyiban mindenképp hasznos, ha van veled valaki, hogy ha kell meg tud valamit fogni, segíteni tud feltenni a csomagod a fej fölötti tárolókba, nem kell mindent magaddal cipelni a wc-re, mert rá bízhatod, stb. Nem egyedül kell mindennel megküzdened, emlékeztethet dolgokra, amiket magadtól elfelejtenél - de ugyanúgy el is terelheti a figyelmed, amikor figyelned kéne, elbeszélgetitek az időt és elfelejtetek időben leszállni. Ráadásul ha nem egyforma az érdeklődésetek, szempontjaitok, akkor nagyon komoly konfliktusok is lehetnek belőle és akár haza is vághat egy utazási élményt, hogy te inkább sétálnál a városban, nézegetnéd az épületeket, felkeresnél minél több helyet, ő meg inkább a tengerparton süttetné a hasát, múzeumban nézelődve töltené az egész napot, vagy akár csak shoppingolna, miközben kint épp lemegy a nap a tengerparton.
Ha egyedül utazol, szerintem a leghasznosabb tanács, hogy minél kevesebb felesleges cuccot vigyél magaddal. Utazz minél kisebb csomaggal, hogy kevesebb dologra kelljen figyelned, kisebb legyen a kockázata, hogy elhagysz valamit.
Egyébként is érdemes lehet főleg eleinte kisebb távolságokra, egyszerűbben megközelíthető helyekre és rövidebb időkre utazni. Így a költségeket, idő igényt és minden egyéb komplikáció lehetőségét is minimalizálhatod. Pl. ha nincs feladott poggyászod, akkor azt elhagyni, hiányolni is kevésbé tudod.
Ha minden csomagod veled van a repülőn, akkor várni sem kell rá, hogy kiadják a gép gyomrából és sérülni, eltűnni sem tud. A poggyász eltűnés egyébként inkább átszállásnál jellemző, hogy nem éri el a csomagod az átszállást. Van olyan ismerősöm, akinek jóval azután érkezett meg a bőröndje, hogy hazaért az utazásról és végig nélkülöznie kellett minden holmit, ami benne volt.
Ha közvetlen járattal repülsz, nem szállsz át sehol, akkor nincsenek ilyen kockázatok. Te sem tudod lekésni a csatlakozást, meg a csomagod sem.
Főleg eleinte, amíg nem sokat utaztál és kevésbé van rutinod benne, érdemes mindenre ráhagyással számolni az időt. Reptérre 2, inkább 3 órával indulás előtt érj ki. Ha az útvonal tervező szerint 1 óra alatt érsz ki a reptérre, akkor számolj rá másfelet-kettőt. Jobb, ha te vársz a reptéren feleslegesen, mint ha késel és ki kell derítened, hogy vajon vár-e rád a gép, vagy sem...
Figyelj oda alaposan a részletekre. Pl. Melyik reptér, melyik termináljára kell menned, melyik kaputól indul a géped, mikor nyitják, meddig van nyitva a beszállítás. A magyar oldalon ez kevesebb kérdést vet fel. Budapesten is csak 2A és 2B terminál van, azok is egymás mellett és a belső oldaluk is közös, így könnyen át tudsz sétálni, a T1 meg nem üzemel. Így legfeljebb azt tudod elnézni, hogy Budapest, Bukarest, Debrecen vagy Bécsi reptér az, ahonnan indul a géped.
Más városoknál viszont okozhat meglepetést, hogy mérettől függően akár 8-10 terminálja is lehet egy reptérnek, amik nem is biztos, hogy mind egy helyen találhatók, hogy könnyen csak átsétálj a másikra, ha mégsem ott lennél. Sőt a legtöbb nagy városnak több reptere is van, így nagyon nem mindegy, hogy melyik reptérre keresed a reptéri buszt, amikor a városból ki akarnál jutni a reptérre.
A biztonsági átvizsgáláshoz készítsd össze egy átlátszó 1L nylonba a folyadékokat és egy flakon sem lehet 100ml-nél nagyobb - akkor sem, ha már alig van benne. Általában kidobatják veled, inkább készülj úgy, hogy ne legyen vele gond. Víznek érdemes vinni egy üres üveget - üresen lehet akár fél-egy literes is, csak ne legyen benne semmi. A mosdónál, vagy ivókútnál aztán bent meg tudod tölteni vízzel, így nem kell túlárazott ásványvizet/üdítőt venned a repétren.
A biztonsági átvizsgáláshoz ki kell tenni minden ékszert, fém és értéktárgyat. Én jobban szeretem ezeket eleve egy zacskóba tenni és fel sem veszem, zsebre sem teszem őket a biztonsági ellenőrzés előtt. Így nem egy csomó apróság fog minden irányba szóródni a tálcában, amiket könnyebb lehet ott felejteni, hanem minden egy zacskóban együtt van, amit az átvizsgálás után egyben el tudok venni és később szépen elpakolom a zacskóból a zsebeimre, felcsatolom az órámat, zsebre vágom a telefonomat, stb.
A biztonsági átvizsgálásnál nem nézik, hogy mennyi csomagod van, csak hogy mi van benne. Olló, kés, szerszám, vegyi anyagok nem lehetnek. Nézd meg a reptér oldalán a tiltott dolgok listáját. Amit nem tiltanak, az lehet nálad.
A legtöbb reptéren elég egyértelműen kitábláznak mindent, hogy mi merre van és ha bizonytalan vagy valamiben, akkor meg is kérdezheted - főleg, ha beszélsz valamilyen nyelvet. Ha nem beszélsz jól nyelveket, akkor érdemes néhány fontosabb kifejezéssel készülni, hogy akár kézzel-lábbal mutogatva is meg tudd értetni magad. Ismerek olyan utazót, aki papírra, vagy akár pólóra írt alapvető kifejezéseket, piktogramokat, így csak rá kell mutatnia, hogy melyikre akar rákérdezni.
Nagyon köszönöm mindenkinek és főleg a 6-os válaszolónak!
Minden kérdésre választ kaptam! :)
Repjegyet a légitársaságok saját oldalán érdemes megvenni. A közvetítő és gyűjtő oldalak csak elsőre tűnnek olcsóbbnak, a végére általában drágábbra jön ki.
Biztosítást, szállást és transzfert viszont nem érdemes a légitársaságok oldalán foglalni, mert ott általában jóval drágább, mint külön intézni.
Ha spórolni akarsz, akkor olcsóbb a tömegközlekedés, mint a transzfer busz vagy taxi, csak alkalmazkodni kell a menetrendhez.
Pl. Budapesten a belvárosból közlekedő 100E reptéri közvetlen buszra külön jegyet kell venni (2200 Ft akkor is ha van bérleted) és csak 10 percet nyersz vele, mint ha metróval és a 200E busszal mész ki a reptérre (ami bérlettel ingyen használható, vonaljeggyel 450 Ft járművenként, idő alapú jeggyel 530/750 Ft).
Ha autóval mennél a reptérre, akkor érdemes hetekkel előre foglalni parkolót, úgy hóval olcsóbban jössz ki és 10 perc séta nem vészes a Holiday parkolótól.
Míg a biztonsági ellenőrzésnél nem számít, hogy mennyi csomagot van, a beszállításnál nagyon is számít. A kettő között össze kell rámolnod, hogy minden elférjen.
A különböző légitársaságok más-más poggyász méretekkel dolgoznak. Más méretekbe kell beleférni.
A hátizsákokat általában nem mérik le, csak ha feltűnően ki van tömve és nagyon látszik rajta, hogy nem fog beleférni a mérőkeretbe. Gurulós bőröndöket inkább mérik és fennakadni is könnyebb lehet velük a mérésen egy kilógó fogantyú, vagy kerék miatt.
Beszállításnál szeretnek belekötni, hogy ha a nyakadban lóg egy fényképezőgép, retiküll, vagy övtok van rajtad. Ezek külön poggyásznak számítanak, ha nem tudod beletenni a táskádba.
Ha nem fér bele minden a táskádba, azzal tudsz egy kicsit trükközni, hogy magadra veszel a táskából néhány ruhát, vagy a zsebeidbe pakolsz pár dolgot. Ami rajtad/zsebedben van, az a ruhád része, nem poggyász.
A poggyászok számát, méretét csak a beszállításnál nézik. Elég arra a rövid időre megfelelned az elvárásoknak, amíg felszállsz a gépre.
A hagyományos légitársaságok (Lufthansa, British Airways, LOT, stb) általában nagyobb, akar több kézipoggyászt is felengednek a gépre felár nélkül, adnak út közben a gépen enni, inni is. Cserébe többe kerül a repjegy, ezért fér bele több minden.
A fapados társaságoknál (Wizzair, Ryanair, EasyJet, stb) lényegesen olcsóbbak a jegyek, a dinamikus árazás miatt különösen olcsó jegyeket is kifoghatsz, de az akik jegy árban náluk (szinte) semmi nincs benne, minden extráért fizetned kell. Általában olcsóbb, ha már a foglaláskor előre kifizeted (pl. plussz feladás bőrönd), mert ha utólag a reptéren kéred, akkor drágább.
Fapadosoknál általában csak egy kis kézipoggyászt vihetsz fel a gépre, ami nagyjából fele a normál légitársaságoknál szokásos kézipoggyász méretnek.
Ha priority jegyet váltasz, akkor nem csak elsőbbségi beszállási lehetőséget kapsz a normál jegyesek előtt, hanem felvihetsz magaddal még egy normál kézipoggyász méretű bőröndöt is. Arra érdemes figyelni, hogy mostanában trükközni szoktak a légitársaságok és nem a Priority-t ajánlják fel először, hanem egy olyan feláras jegyet, amivel feladós bőröndöt is kapsz, még drágábban. Először ki kell választanod, hogy könnyen utazol poggyász nélkül és csak utána, a következő oldalon ajánlja fel a priority jegyet a nagyobb kézipoggyásszal, de feladós bőrönd nélkül.
Arra figyelj, hogy a kézipoggyászra szigorúbb szabályok vonatkoznak, mint a feladósra. Pl. Kést, szerszámokat csak a feladós bőröndben vihetsz magaddal, a kézipoggyászban nem. A folyadékokra is ugyanez igaz. Ha pl. sört, bort akarsz vinni ajándékba, akkor a kézipoggyászban nem lehet ilyesmi. A feladós poggyászba tehetsz ilyeneket is, de érdemes nagyon alaposan körbepárnázni, hogy ne tudjon megsérülni dobálás, rázkódás közben és érdemes hermetikusan lezárni, hogy ha mégis eltörne az üveg, akkor se tegye tönkre a ruháidat, amik mellette vannak.
Lítium ion akkumulátorok viszont nem lehetnek a feladott bőröndben, minden ilyet a kézipoggyászba kell tenni.
Többen is írják, hogy nem lehet felvinni kést, ezt korrigálnám: pengehossztól (+légitársaságtól) függ.
Mi pl. direkt vettünk a Rossmannban 6 cm pengéjű műanyagnyelű kis kést, azt felengedték (bár azért ők is lemérték, hiába volt ráírva a bontatlan csomagra 😀).
Meg ha "normális" reptérről indulsz (nem mondjuk Debrecenből), és nincs feladott poggyászod, vagy csak nem akarod abba pakolni valamiért, akkor legrosszabb esetben a duty free shopban is tudsz venni italt odafelé ajándékba, visszafelé szuvenírnek stb., és azt nyilván felengedik a gépre.
De még rengeteg ilyen apróság van, egy-két út után már fel fog merülni egy csomó kérdés/megoldandó probléma, akkor megint tudsz itt tanácsot kérni a konkrét esettel kapcsolatban :)
Mindenképp javaslom, hogy mihamarabb szánd rá magad, először egy európai helyet nézz ki, ha az gond nélkül sikerül, akkor mehetsz messzebbre is.
De ne hagyd, hogy az ismeretlentől való félelem akadályozzon, az utazás az egyik legjobb élmény, saját szervezéssel pedig nekem például méginkább kinyílt a világ 🙂
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!