Angliából szeretnék hazaköltözni a családommal. Hogy kezdjek hozzá?
Az iskolai kiadásokkal kapcsolatosan: Amíg otthon laktunk, az iskolakezdés úgy nézett ki a két gyerekre, hogy iskolatáska, írószerek egy tele írt A/4-es lapon, két tankönyvcsomag - és már el is ment alsó hangon 40 ezer augusztusban, de inkább 50 ha kellett iskolatáska is. Év közben csoportpénz, ez meg az, alapítványi hozzájárulás, tavasszal 25 ezer/gyerek erdei tábor ami kötelező, persze maradhat otthon a gyerek és járhat iskolába - magyarázd meg neki, hogy kicsim, csórók vagyunk, anyu nem tud 50 ezret kivágni zsebből (plusz a tanítónéni kívánsága "kérünk távcsövet, ezt meg azt hogy vigyenek a gyerekek"), ezért te egyedül itthon maradsz az osztályból, kimaradsz a jó buliból és járhatsz 1 hétig a suliba (mert ha nem megy erdei táborba, akkor kötelező bejárni az iskolába).
Ehhez képest az Angliában élő barátnőm vett pár egyenruhát és kész. Mindent adtak a suliban. Sokkal olcsóbban megúszta, mint én.
Én nem mondom, hogy ne menj haza, ha Magyarországon élne a családod és azt írnád, hogy anyósom el tud menni néha a gyerekekért, anyukámhoz becuccolunk egy időre, ha baj van segít, akkor azt mondanám menjetek. De így tényleg jól gondoljátok át, mert nem biztos, hogy a ti esetetekben ez a legjobb döntés.
A családin meg ne agyalj, ezért lecsukni nem fognak. A legrosszabb esetben vissza kell fizetni, de te ne szaladj még be, ha megtalálnak, akkor elég akkor.
Semmilyen börtön vagy más következménnyel nem jár, maximum visszafizettetik. De -ahogy írtam - előbb vegyék észre ők.
ma 01:27
Tudod az angol és a magyar óvoda és iskola között van ám némi különbség.
Csak pár dolog:
Óvoda: Otthon napi 8 órát van a gyerek oviban. Mivel állami óvoda így a havi gyümölcspénz, és tisztálkodó pénz mellé a kaját kell kifizetni a gyerek után..Nézzétek el ha nem tudom hogy pontosan mennyit fizettek, de gondolom nem lehet több havi 10.ezer forintnál.
Angliában az óvodák nagy része (bizony kevés állami óvoda van) fizetős. Először is el kell döntened,hogy a gyermeked délelőtt vagy délután menjen oviba. Csak napi 4 órát foglalkoznak vele. Reggel 8-kor viszed, és délben hozod. Vagy 1 órakor viszed és 5-re érte mész. Általában óránként 8-10 font. Van ahol elkérnek 15 fontot is. Nyilván az óvodától is függ..Ebédet nem kapnak, csak reggelit, tízórait. (ebédidőben már hazaviszed ezért nem jár ebéd, vagy délután ebéd után viszed a gyereket) Az önkormányzat ha igényled, és jogosult vagy rá akkor támogat 4-10 órát amit heti elosztásban kell igénybe venned. Ha szerencsés vagy (vagyis rászorulsz akkor csak napi 2 órát kell fizetned, a többit az önkormányzat állja. )
Mivel ilyen óvodai beosztásnál sokszor az anyuka csak part time-ban tud dolgozni, így a fizetése jobb esetben 500-600 font..Ha csak napi 2 órát kell fizetni és az átlag 10 fontot az havi 400 fontot jelent..Akkor még nem számoltuk az úti költséget.
Magyar iskola: Igen, otthon elég drága a tankönyvek,füzetek, osztálypénz stb.. Bár az első fiammal még otthon éltünk, és mint egyedülálló anyuka ingyen jutottam a tankönyvekhez. (kivéve az idegen nyelvű könyveket) ( 2007-ig voltunk otthon a fiam otthon is ballagott)
A továbbtanulás otthon ingyenes csak a szokásos tankönyvek, füzetek és osztály pénz. Az egyetem ha állami ingyenes csak a könyveket kell megfizetni..
Angliában:
A suli ingyenes, tényleg még a könyvért sem kell fizetni mert a suliban megkapják. Ha érettségizik a gyerek ha szakmát tanul ingyenes. DE csak 19 éves koráig. Mindegy hogy éppen hányadik osztályban jár, elkezdte -e a szakmai iskoláját, érettségijét, ha betöltötte a 19 évét, fizetnie kell. A fiam mint írtam általános iskolai ballagása után jöttünk ki. 19 évesen érettségizett le, majd szakmát kezdett tanulni. A szakmai tanulmánya 3 éves képzésből áll. Évi 1200 font + 40 font minden vizsgadíj. Évente kétszer vizsgáznak. Vagyis évi 1280 fontot fizettünk ki. Ezt szorozd meg háromszor. Nem olcsó ugye??? Mi van ha nem tudsz fizetni? Kérhetsz az önkormányzattól támogatást. Ha nem léped át azt a bizonyos összeget akkor jár a segély. Ha csak 2 fonttal átlépted már nem jár..Valahogy olyan jó az angol rendszer, hogy ha a 2 szülő minimálbérrel dolgozik, már át is lépte a határt.. Tudom, otthon is ilyen jó a rendszer..
Ha nem tudja fizetni a diák a tanulmányait? Itt nem sajnálkoznak. Kiteszik..Végül is Angliában csak 16 éves korig tankötelesek. Nem kötelező tovább tanulni.
Az egyetemről ne is beszéljek...Az sem olcsó..
Nem panaszkodásképpen (mi tudjuk fizetni a gyerek tanulmányait) de olvasva hogy azok akik nem jártasak a nyugati oktatási rendszerben mennyire tudják siratni az otthoni ingyenes oktatási rendszert..
Nem minden olyan szép és jó kint mint gondolnátok.. (az egészségügyről jobb nem beszélni)
23: A magyar oktatási rendszerben kezdtük és külföldiben folytattuk. Az iskolakezdés költségeit így össze tudom hasonlítani, ég és föld.
Nekem már az is sokat jelentett, hogy a könyveket nem kellett megvenni. Itt a füzeteket igen, de az Angliában élő barátnőmék gyerekeinek egy tollat se kell vinni a suliba. Az egyenruha sem volt nekik olyan hatalmas költség, ráadásul kevesebb "normál" ruhát kellett venni. Ha otthon kerül a gyerek iskolába, akkor is kell plusz farmer, több póló/pulcsi. Nekem a gyerekeknek több sima átlagos ruhát kell venni (itt nincs egyenruha), míg ők kevesebbel megússzák.
Amúgy meg lehet, hogy a magyar ovi olcsóbb ha összehasonlítjuk. De ha anyukának otthon nem lesz állása, akkor egy fizetésből négyen eléggé nehezen fognak megélni ha mellette albérletet is kell fizetniük, ha pedig van állása és legkésőbb 5-re be kell érni a gyerekért, vagy ha betegek vagy szünet van, akkor meg kell oldania. Azt írja, hogy otthon nincs senkije aki segítene. Innentől kezdve munkaügyben elég korlátozottak a lehetőségei.
Egyébként meg nem azt mondom, hogy ne menjenek haza, hanem hogy jól gondolják meg.
Mindenki más élethelyzetben van, van akinek a külföldön maradás a jobb. van akinek meg a hazamenetel. Ha azt írná a kérdező, hogy otthon van a családja, anyja apja vagy anyósék, az is más. Ha holnap úgy döntenék, hogy hazaköltözöm, egyből van hová mennem, utána 1 hónapon belül megoldom családon belül, hogy lesz lakás ahová beköltözhetünk és még anyukámék bérleti díjat se kérnének. Két nyelvtudással, jó szakmai tapasztalattal meg legkésőbb 2 hónap múlva dolgoznék, a gyerekek meg már akkorák, hogy nem kell értük menni, ha nem 40 fokos lázzal vannak, akkor egyedül is ellennének.. de a kérdező két kicsivel költözne haza, ahol semmi segítsége, nincs senkije, fizethetné az albérletet, és még az sem tudja mondani, hogy a párja vagy ő magas beosztásban/jó fizetéssel dolgozhatna, és kihúzzák simán, ha csak az egyiküknek van állása.
Én nem sírom vissza, főleg a mindennapokat és a munkahelyi légkört, pedig nem dolgoztam annyira rossz helyen, és én legalább be voltam jelentve, a fizetésemet is megkaptam időben. Amúgy meg elég sok olyan történet van, hogy hazamennek, és már otthon sem érzik jól magukat..
Nem tudom, hogy régiónként változó-e, hogy mennyibe kerül az iskola, de a barátnőmék gyerekei tényleg csak a lunchbox-szal járnak suliba. Tavaly meg is kérdezte, hogy olcsó és szép kardigánok vannak, a sajátjainak kötelező és úgyis megy venni, küldjön-e párat. Itt úgysem látszik, hogy ez egyenruha lenne. Postaköltséggel együtt is jól jártam, nem volt olyan horror összeg. A gyerekeknek meg amúgy is kellett kardigán, jó áron szépet és jó minőségűeket kaptunk.
Én nem mondom, hogy kint kolbászból van a kerítés otthon meg minden rossz, az ellenkezőjét sem, de üljetek le a pároddal és számoljátok ki, hogy mi éri meg nektek jobban. Hazaköltözés, albérletkeresés, munkakeresés - ez mind nem olcsó. És ha most mentek haza, akkor számoljatok azzal is, hogy a körzeti oviba felveszik-e tanév közben a gyerekeket és egy helyre kerülhetnek-e. Albérlet keresésekor egyúttal ennek is nézzetek utána, mert nehogy kellemetlen meglepetés érjen, hogy az egyik megy két utcával odébb, a másik meg a kerület másik ovijába, mert a kötelező ovi 3 éves kortól is ELVILEG van. Gyakorlatilag meg sok helyen már a tornaszobát alakították át csoportszobának.
Üdvözlet Angliából szintén! Nem lehet könnyű a dolgod. Nem hiszem hogy teljesen át tudom érezni a helyzeted súlyát, illetve azt sem tudom hogy még aktuális-e a kérdés, de mégis leírok én is egy-két dolgot, a tapasztalataimat, hátha segítek vele és bármely honfitársamnak, aki olvassa.
Én kb. 1,5 éve jöttem ki Angliába, fiatal vagyok, 28 éves leszek most októberben, nincsenek gyerekeim, nem vagyok házas. Végzetségem szerint közgazdász MSc diplomával, 2 év magyarországi irodai szakmai tapasztalattal, 3 nyelven beszélek (angol, magyar, német), informatika is elég jól megy. Bátyám is itt volt, aki nagyon sokat segített szinte mindenben tényleg, neki van is egy kisebb cége itt kinn. Ja, és középosztály-beli családból származom (tanárok a szüleim, mind a ketten). Szóval aszt hiszem nincs okom a panaszra, és azt kell mondjam hogy még én is nagyon megszenvedtem eddig an angliai kalandozásaimat, meg is bántam hogy kijöttem, pedig azt gondolom sok földi sorstársamhoz képest nekem elég könnyű volt a dolgom összességében.
Haza vágyom, pedig nem voltam soha az a nagy "hazafi", de most már pl. a szívem szakad hogy az Április 6-i választáson nem élhetek alapvető állampolgári jogommal (itt ugye Londonba kéne utaznom, és csak személyesen szavazhatnék, ami nem fog menni mert Anglia elég északi részén lakom).
Valóban meg kell becsülnünk nekünk magyaroknak azt amink van, sok esetben nem is látjuk micsoda kincsek vannak elrejtve országunkban, nyelvünkben, a nemzetünkben, honfitársainkban. Lehet hogy még nem döbbentünk rá, vagy nem fedeztük még fel teljesen ezeket a kincseket, de ott vannak! Mert nem minden a pénz. Én pl. ott tartok hogy ha fizetnének és aranypalotát adnának sem telepednék le Angliában, vagy bárhol ahol ennyire hidegek a nyarak (és az emberek), alig van napsütés, és állandóan nyirkos-nedves a levegő, mert állandóan esik, a kultúráról meg ne is beszéljünk... Ennyire hideg, beképzelt, álszent, passzív-agresszív embereket még nem pipáltam sehol. Az angol jómodor és udvariasság... Ha-ha. :) Bár sorban állni az igaz hogy tudnak, meg udvariasan el tudják mondani hogy menj el az *****ba. Én mégis jobban szeretem az egyenes beszédet, ahhoz tudod tartani magadat legalább, tudod merre hány méter. Abban az emberben van tartás és bátorság, aki ki meri mondani véleményét nyíltan. Nem kontrol nélkül, de mégis nyíltan.
Azt a kifejezést hogy konyhaművészet azt itt ne keresd. Egyszerűen igénytelenek az angolok nagyon-nagyon sok mindenben. Akinek a fish and chips meg a shepherd's pie a királyi lakoma (aki érti az tudja), annak csak azt tudom ajánlani hogy vegyen elő egy receptkönyvet (bármilyen ami nem angol) és kezdjen el tanulni belőle! :)
Az én dél-Alföldi vérem amúgyis ágáll ezellen az időjárás ellen:) Egy jó száraz, meleg kánikuláért mit meg nem adnék most!
A kérdezőnek azt tudom javasolni, hogy kérdezzél meg minél több embert. Ha nincsenek is otthon rokonaid, de ha vannak barátaid, ők biztosan tudnak segíteni, ha másban nem is, de tanácsadásban biztos.
A válság óta nem könnyű egyik országban sem, de akad azért még munka Magyarországon is. Sőt még vidéken is, ha alaposan körbenézel. Persze valóban nem árt ha van az embernek barátja itt-ott... De az Angliában sem árt, vagy bármelyik országban amúgy.
Én is csak azért vagyok még kint, mert jelenleg tudok pénzt félretenni, de már utólag legszívesebben arcon köpném magamat azért mert otthagytam a szülőföldemet, ezért az országért (!), még akkor is ha csak dolgozni jöttem ki. Most éppen magamon mosolyogtam mekkora díszpinty vagyok, de már ami elmúlt az elmúlt ugye, vissza nem lehet csinálni.
Ha valahova szeretne emigrálni az ember - de én még azt mondom hogy ha csak hosszabb távon szeretne küldöldön munkát vállalni - csak olyan országba menjen ahol szereti az időjárást, a kultúrát, a nyelvet, különben haldoklás és vegetálás történik a lélekben.
(Ez az angol akcentus az őrületbe kerget pl., és ráadásul alig lehet érteni, amerikaiakat simán megértem)
Én inkább keresek kevesebbet, de eszek egy jó magyar kakaspörköltöt vagy gulyáslevest és élvezem a magyar nyarakat, együtt vagyok a családommal, és élvezem a hozzám hasonlóan gondolkodó honfitársaim társaságát.
Ha ezután valaha kimegyek külföldre, az maximum Ausztria, dél-Németország, USA, Olaszország, Spanyolország vagy Görögország lehet, mert nem kérek ebből az undorító időjárásból és ebből a beképzelt, elkényeztetett, felsőbbrendűségi-komplexussal rendelkező embertömegből soha többé.
És csak hogy vegyem a pimaszságot, nem csak az amerikai elnökök privilégiuma, hogy megáldják országukat: Isten áldja Magyarországot!
(És most jöhet a kritika attól aki nem ért egyet, vagy nagy Anglia fan, de a véleményem marad változatlan azt gondolom.)
A nyelvtudással nekem is gondjaim vannak. Diszlexiás emberként minden egyes szóért megszenvedek.
6 éve élek kint. Passzív angolom van csak. Olvasni még elolvasom, sőt ha angol nyelvű filmet nézek,is nagyjából értem mit mondanak, de jaj ha élőben nekem beszélnem kell. Egyszerűen a legalapvetőbb mondatok sem jutnak eszembe, és ilyenkor jön a hümmögés.. Én csak azért boldogulok, mert a fiam és a férjem mint tolmács mindig velem vannak.
Még munkahelyen is, mert a férjemmel egy helyen dolgoztam. Sajnos csak dolgoztam, mert pár hónapja a férjem kilépett, így egyedül maradtam a munkahelyen. Minden nap gyomorideg, hogy ki fog hozzám szólni, érteni fogom-e stb.. De hál istenek a kollégák tudván milyen angol tudásom van, pár szóban elmondják a lényeget vagy elmutogatják..:)
Voltam orvosnál is, hogy miért nem vagyok képes nyelvet tanulni. Kiderült, hogy sokan vannak így, egyszerűen nincs meg az a nyelvérzék. Szerintük az olyan emberek mint én csak lakatlan szigeten 1 idegen nyelvű ember társaságában tanulnám meg a nyelvet. Vagy a másik ember a magyart :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!