Ausztráliába nehéz állatorvosként elhelyezkedni?
Egy barátnőm szeretne kimenni oda állatorvosként,és ő mondta ezeket nekem.
Egy iszonyatosan nehéz vizsgát kell letenned ahhoz, hogy kint dolgozhass (írásbeli, és gyakorlati résszel), ugyanis nem fogadják el a magyarországi diplomát, de ez még semmi, mert valami egy millió forint (erre nem esküdnék meg, de húzós) körül mozog ennek az ára, ha megbuksz, ha nem. És akkor még kell pénz a repülőjegyre is.
Meg kell vízum is szerintem.
Úgyhogy nem hiszem, hogy a legnehezebb része az lenne, hogy ott találsz-e munkát, vagy sem, hanem maga az, hogy egyáltalán dolgozhass.
Mert szerinted amint kikerül valaki az egyetemről, akkor már egyből mindent tud is, amit a gyakorlati életben tudnia kell? Szerintem Neked fogalmad sincs, hogy az orvosi, állatorvosi szakma milyen nehézségekkel jár. A frissen végzett emberek 90% megbukna egy ilyen vizsgán szerintem. Mit gondolsz, miért van az orvosoknál is 3 év rezidens képzés? Mert az egyetem nem elég arra, hogy helyt tudjanak állni a gyakorlati életben.
Oh, és biztos mindenki zsebében ott lapul 1 millió forint is, nem?
#5
Milyen „ilyen” vizsgán?! Te most miről beszélsz? Hallomásból „tudsz” valamit és szentül hiszel benne, és erre tényként hivatkozol, mint ha részt vettél volna azon az állítólagos vizsgán (ami nem is biztos, hogy létezik). Szerinted meg milyen másik vizsgát kellene tenni ha nem elméletit? Ha meg valaki már Ausztráliba tud utazni, ott lakást bérelni és a többi, akkor nem hiszem hogy 1M Ft akkora probléma lenne neki.
Köszönöm a kioktatást, cserébe felvilágosítanálak, hogy minden szakképzettség (ami nem „büfé”) nehézségekkel jár, és csak az iskola elvégzése után sajátítható el igazán.
Szóval a vizsgáról...
1. Mivel nem angol az anyanyelved, ezért le kell tenned egy nyelvvizsgát (az OET, vagy az IELTS felel meg csak). Ennek nem tudom az árát.
2. Elővizsga: 300 tesztből áll, többszörös választásos teszteket kell megoldani. Ezt a magyarországi ausztrál nagykövetségen is meg lehet csinálni. Évente kétszer van erre lehetőség. Márciusban és szeptemberben. Ez két napos procedúra. 3090 Ausztrál dollár.
3. Klinikai gyakorlati vizsga. Először is át kell menni az első két részen. Akkor talán kiválasztanak, ugyanis maximum 16 ember vehet részt egy ilyen vizsgán egyszerre. Utána elutazol Ausztráliába. Ott egy 4-5 napos klinikai gyakorlatod lesz, ami 12 részből áll. Többnyire a kutya, ló, szarvasmarha, juh témakörökből lesznek feladatok (ezt inkább nem részletezem, mert elég hosszú lenne, csak néhány címszóban...diagnosztika, klinikai vizsgálat, kórbonctan, mérgezések, állatjólét, járvány kontrol programok, laborvizsgálatok, gyógyszertan, gazdasági állatok etetési technológiája, embrió transzfer, ösztrusz szinkronizáció, sebészet, szülészet....stb). 7695 ausztrál dollár. Kétszer lehet próbálkozni, utána külön engedély kell (ezt nem olvastam el olyan részletesen).
Plusz 455 dollár regisztrációs díj.
Az eredmények kihírdetése : 140 dollár.
Ez így összesen: 11.380 ausztrál dollár, ami kb 2,300,000 Ft.
Plusz 400.000 ft körüli repülőjegy, egyszer a vizsgára kimenetelkor, egyszer kiköltözéskor. Plusz szállás, meg étel meg ez meg az.
És még mindig kell munkát keresni, ha ez mind megvan.
Erősen javasolják, hogy legyen klinikai tapasztalatod, különben nincs az az ember, aki képes letenni ezt a vizsgát. Főleg nem frissen végzettként, de azért mindenféle állatból nem lesz akkor sem könnyű gyakorlatot szerezni.
Köszönöm, így már korrekt válasz!
A leírtak alapján ez nem a „hallomásból tudom” kategória. Ehhez valóban nem árt a klinikai tapasztalat, de ha jól tudom az az egyetem elvégzése alatt is követelmény, persze ez szakmai tapasztalthoz még kevés, illetve klinikán a nagy testű állatok nem fordulnak meg. Ehhez valóban szükséges a szakmai tapasztalat, kivéve, ha valaki rendkívüli képességű, de azoknak nem kell munkát keresni, hanem van munkájuk és tudós vagy kutatóként hivatkoznak rájuk (persze nagyon ritka az ilyen adottsággal jellemző egyén). Ezek mellett szerintem a munkakeresés a legegyszerűbb, állatorvosból nincs túlkínálat.
Bár megjegyezném, hogy ha van valakinek 5M Ft megtakarítása (kb. ennyi kell összesen vizsgák + út + vízum ~3M; pénz az ott tartózkodásra és megélésre + ha mégsem jött össze hazarepülni ~2M), amit nyugodtan bármire költhet, akkor azért Magyarországon sem él rosszul, tehát minek elköltözni a világvégére? Ha valaki ott kifut a pénzből, akkor vagy kénytelen lesz a szar munkát is elvállalni, vagy megvárja, amíg kitoloncolják onnan. Talán az utóbbi lehetőség a jobb, mivel az elsővel soha nem fogja magát jól érezni, vagy jobb esetben félretesz a hazaútra, hazarepül és elmondhatja hogy látta amit nem akart.
Ha nekem ennyi pénzem lenne ilyen fiatalon (gondolom fiatal a Kérdező, ha még nem végzett), akkor én sem biztos, hogy azon dolgoznék, hogy gyorsan el is költsem egy bizonytalan jövő miatt. Mert sajnos, ez a tény, hogy sok embernek nem sikerül a külföldi élet, de persze van, akinek összejönnek a dolgok. Ausztrália meg ráadásul nem csak a szomszédban van, hanem a világ másik végén, sok pénz kell ahhoz, hogy kiköltözzön az ember, de ahhoz is, ahogy mondtad, hogy visszajöjjön. Na de megélhetés szempontjából is a világ egyik legdrágább országáról beszélünk,még ha egy állatorvos jól is keres, főleg ha valaki egyedül akarna belevágni ebbe a dologba, ilyen fiatalon, nő létére (ezt is csak tippelem, az egyetemi nemi arányok alapján...80-85% nő) Na meg az ausztrál akcentus...húú, azért azt meg kell szokni.
Hogy miért akarna valaki kimenni? Igazából nem tudom.. Gondolom az ország egzotikus kisugárzása, az óceán, a különleges állatok vonzóak lehetnek. Ha egyszer gazdag lennék, elmennék én is oda csak úgy nyaralni egyet (úgyhogy ez sem holnap lesz). De sokan nem tudják pl hogy mennyire drága ország, eleve a vízum megszerzése is nehézségeket okozhat, állatorvosoknak itt van még ez a nem egyszerű, viszont jó drága vizsga is, az a rengeteg erdőtűz, valamint pont nem régen láttam egy összefoglalót, hogy mennyi mérgező veszélyes állat él ott. Nem biztos, hogy örülnék, ha valamilyen óriás pók mászkálna a lakásomban. Meg igazából van pár nagy város, és közöttük ott van az óriási távolság is. Ez az egész nem olyan, mintha Pestről átugranék Németországba, a példának okáért.
Persze semmi sem lehetetlen. nem tudom, segít-e, ha elmondom, mi a terve a barátnőmnek. Végzés után úgy tervezte, hogy külföldre kimegy dolgozni (mert Magyarországon nehezen tud ennyi pénzt összespórolni), ő Angliára gondolt konkrétan. De ha feltételezzük, hogy elvégzed az egyetemet 25 évesen, és nincs 5 milliód hirtelen, kimész külföldre dolgozni, ott is azért kell szerintem jó pár év,mire ennyi pénzt összespórolsz, mert hiába jó fizetés ide, vagy oda, akkor is kell fizetni a drága albérletet. Úgyhogy legyen 5 év, mire összespórolsz ennyi pénzt. Meg legyen ennyi idő, optimistán, hogy mindenből megfelelő gyakorlatot is szerzel (ha sikerül vegyes praxisban elhelyezkedni mondjuk). És hopp, 30 éves vagy. Mire elintézed ezt a vizsgát, az még egy év szerintem. És mire találsz állást is...És akkor kezdesz el megint költözködni, 31-32 évesen, úgy hogy lassan már lehetne saját lakásod is, meg egy sínen lévő életed, és még akkor ezt mind megkockáztatod azzal, hogy kimész az ismeretlenbe. Bár ez mindenkinek a saját élete, magunk döntünk e felől. Bocs, kicsit hosszú lett..
Igazából abban sem vagyok biztos, hogy a kérdező olvassa-e még ezt a kérdést. Lehet, csak egymással levelezgetünk :)
Nekem nem baj, hogy ilyen hosszú lett a válaszod. :) Egyrészt teljesen kielégítő választ adtál a kérdésre, másrészt bennem is ugyanezek a gondolatok merültek fel a kérdés kapcsán, teljesen egyetértek veled.
A külföldi munkával valóban nem egyszerű ennyi pénzt összespórolni, mivel Magyarországtól nyugatabbra őrült áron lehet csak ingatlanhoz jutni (a bérlés is horribilis). A mérgező állatokról nekem rögtön a medúzák jutottak eszembe (kockamedúza, irukandzsi), de ezek az óceánhoz vannak kötve. Sokkal rosszabb, hogy a házba besurrannak mindenféle kúszó-mászó, mérgező jószágok, mivel az állandó meleg miatt gyakori a nyitott ablak és azok hőszigeteléssel jellemzően nem rendelkeznek, viszont hézagokkal igen, közlekednek is rajtuk az apróságok. És valóban, a távolságok, rossz minőségű, kis utakon 2-300 km-t autózni is nyűg, ott viszont sokkal komolyabb távolságok vannak és persze a „semmibe” tartó utak ott sem a legjobbak, a sivatagban és a környékén nincsenek, vagy földutak.
Persze nyaralni én is szívesen elmennék Ausztráliába, ha sok pénzem lenne (talán valamikor a távoli jövőben) be is utaznám, megnézném a természeti látványosságait, meg egy-két várost, hogy mégis arrafelé hogyan néznek ki azok.
Nekem is az a véleményem, ha sínen az életed, minek kockáztatni és a Kárpát-medence, vagy akár Európa, földrajzi szempontból is kiváló hely, nincsenek veszélyes állatok, ha semmi nem jött össze hazajutsz...
Ha a kérdés már nem is olvasott, legalább jót levelezünk. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!