Mit lehet és mit nem lehet felvinni repülőre? Egyiptomba utazunk!
Becsekkolás után vehetsz vizet fel is viheted kézipoggyászba.
Vagy üres üveget és megtölteni a wc-n.
Ételt is vehetsz kézipoggyászban.
Kézipoggyászban csak max 100 ml-s folyadék lehet. Tusfürdő, fogkrém, arckrém stb... ha van feladott bőrönd, abba bármekkora mehet. Gyógyszer mehet bármi. Én inzulinos vagyok de még azt sem "vették észre" soha.
Egyiptomba is ugyanazokat a cuccokat vittem mint bárhová máshová.
Gyógyszerből a hétköznapiakat (ami itthon is recept nélkül kapható, meg a gyakoribb receptre kaphatóakat) simán lehet. Pl. ibuprofen, vagy hasmenéscsillapító (bár az ott úgyse hat, a helyit kell megvenni). Lényeg, hogy kereskedelmi mennyiség ne legyen, de úgyse 100 dobozzal akarsz vinni, gondolom.
Egyes. szakorvos által felírt gyógyszerekkel vigyázni kell, pl. nyugtató, antidepresszáns, ADHD gyógyszerek, itt ha megnyugtat, akkor legyen nálad egy igazolás a szakorvostól (vittem már ilyen gyógyszereket oda többször, sose vették észre, de hivatalosan kell az igazolás).
A reptér és a légitársaság oldalán is találsz részletest tájékoztatót. A biztonsági szabályok általánosak és nemzetköziek, nem számít, hogy milyen társasággal repülsz.
Ha viszel laptopot vagy tabletet, azt elvben Ferihegyen már nem kell kivenni a táskából, de a legtöbb reptéren igen és ha a laptop mellett a táskában sok kábel, fényképezőgép, egyéb ilyesmi van összezsúfolva, akkor lehet, hogy a röntgenen nem látják át, ezért érdemes ugyanúgy kivenni, de ezt az ellenőrzésnél úgyis mondani fogják, nem tudod elrontani. Legfeljebb kiemelnek alaposabb átnézésre - ami szúrópróba szerűen amúgy is előfordulhat és legalább ezt is megtapasztalod, hogy nincsen benne semmi különös, csak egy kicsit időigényesebb.
A laptop és telefon külföldi használatához érdemes lehet VPN-t használni. Főleg ha mindenféle ismeretlen hálózatokra fogsz csatlakozni velük. Az adatkeretnek és roaming díjaknak nézz utána. EU-n belül könnyebb, máshol akár nagyon zűrös (és drága) is lehet.
A folyadékoknál (és krémeknél) arra figyelj nagyon, hogy összesen max 1 liter folyadékot vihetsz át és azt is legfeljebb 100ml üvegekben. Ha egy üveg, vagy fogkrémes tubus nagyobb 100ml-nél, akkor azt már nem viheted magaddal akkor sem, ha félig vagy kevesebb van benne. Vagy vegyél max 100ml kiszerelésűeket (amik általában drágábbak emiatt), vagy a nagyobb kiszerelésből töltsd át utazáshoz gyártott 100ml edényekbe.
Ha hosszabb időre utazol és tudod, hogy sok fogy valamiből, pl. tusfürdő és naptej az egész családnak, azt érdemesebb lehet kint megvenni, mint utaztatni és aztán legfeljebb otthagyni a maradékot.
Ha folyékony/krém gyógyszert viszel magaddal, akkor ott lehet, hogy kivételt tesznek, ha valamivel több 100ml-nél, de ez egyedi elbírálás függő és nincs garancia rá, hogy rugalmasak lesznek. Jobb, ha áttöltöd 100ml tégelyekbe és úgy viszed, nem az eredeti üvegében. Viszont az eredeti csomagolást érdemes legalább lefotózni, vagy a papírját mellé tenni, hogy meg tudd mutatni, mi az és mik az összetevői, hogy könnyebben beazonosítható legyen.
Ha van feladott bőröndöd, abba mehetnek folyadékok mennyiségi korlátozás nélkül. Viszont azzal vigyázz, hogy a feladott poggyászokat a reptéren dobálják, egymásra pakolják, ha nem férnek hozzá a bőröndökhöz, akár rájuk is állnak. Szóval ha valamilyen folyadékos üveg van benne, az könnyen összetörhet, a repülőn a légnyomás változása miatt is kidurranhat és ha a ruháid közé teszed, hogy kevésbé törjön össze, akkor el is áztathatja az összes ruhádat, meg a bőröndöt is. Mindenképp csomagold őket (lehetőleg légmentesen záródó) zacskóba, hogy minél kevesebb dolgot áztasson el, ha mégis kifolyik a tartalma. (Ha üvegben van, akkor minél vastagabb, erősebb, akár több zacskót is érdemes használni, mert az üvegszilánkok ki is szúrhatják a zacskót. Műanyag nagyobb eséllyel fog éles szilánkoktól mentesen törni.)
Akkumulátorok csak a kézipoggyászban lehetnek, a feladott bőröndben nem. Az akkumulátorok képesek kigyulladni és a feladott poggyásznál nehezebben veszik észre és nehezebb volna eloltani a csomagtérben. A kézipoggyász meg az utastérben van, könnyebben feltűnik, ha gond van vele és a személyzet is gyorsabban tud intézkedni miatta.
Kések, szerszámok, darts nyilak nem lehetnek a kézipoggyászban. Előfordulhat, hogy nem veszik észre és átsiklik, de ha megtalálják, elveszik. Ha vinnél ilyesmit, azt a feladott poggyászba érdemes tenni, arra kevesebb korlátozás vonatkozik. A gyógyszereket, porokat, ilyesmit érdemesebb a kézipoggyászba tenni, mert ha gyanúsnak találják az átvilágításnál, akkor a kézipoggyászt könnyebb kibontaniuk, megvizsgálni, megkérdezni tőled, hogy mi ez.
Ha a feladott bőröndödben lesz valami gyanús, azt is fel fogják bontani, de ha el kell magyaráznod, hogy mi az, akkor időigényesebb folyamat lesz, lekésheted miatta a géped. Ha maguktól rájönnek, hogy mi az és nem keresnek meg vele téged, akkor sem biztos, hogy olyan alaposan vissza fogják csomagolni a táskádat és aztán nagyobb eséllyel fogják megdézsmálni a poggyász tolvajok. Pl. ha lelakatolod a feladott poggyászod és valami gyanús dolog miatt ki kell bontaniuk, akkor le fogják vágni róla a lakatot és onnantól lakat nélkül utazik tovább a bőröndöd. Ha be van a táskád fóliázva a tolvajok, akkor a fóliát levágják róla és nem fogják visszafóliázni neked. Minél kevesebb gyanús dolog van a poggyászodban, annál esélyesebb, hogy nem is akadnak fenn rajta.
Ha fapadossal utazol, akkor a poggyász méret és súly korlátokból ne nagyon lógj ki és pláne ne legyen túl feltűnő, ha mégis. A laptopnak és minden másnak el kell férni a táskádban. Ha csak egy fényképezőgép lóg a nyakadban, az hivatalosan külön kézipoggyász, amiért felárat kell fizetned, ha nem tudod betenni a kézipoggyászodba. Van, hogy kevésbé kötekednek, ami terheltség, fáradtság, jókedv, sok mindentől függhet, de nem biztos, hogy érdemes arra építeni, hogy úgyis szemet hunynak az apróbb szabálytalanságok felett.
Az utazáshoz innivalót ne akarj kintről bevinni, nem engedik át a biztonsági átvizsgáláson. Vagy üres üveget/kulacsot vigyél, amit a reptéri mosdónál meg tudsz tölteni vízzel (általában vannak kulacs töltő állomások is a reptéren, nem csak a wc-ben a csapnál folyó általában meleg vizet használhatod).
Illetve az átvizsgálás után vannak a reptéri váróban boltok, büfék, kávézók, ahol szinte bármilyen italt vehetsz. Az itt vett dolgokat a bolt zacskójában plusszban felviheted a kézipoggyászon felül, nem kell beleférnie a kézipoggyászba.
Viszont vannak olyan repterek, ahol lezárják a zacskót, hogy mást ne tudj beletenni a gépre felszállásig, sőt olyan reptér is van, ahol nem is adják oda a vásárolt holmikat, csak majd amikor szállsz fel a gépre. Ha alkoholt veszel a reptéren, azt a gépen elvben nem fogyaszthatod el. A gyakorlatban megakadályozni nem tudják, de örülni nem fognak neki.
A gyógyszereket érdemes a saját dobozukban vinni, amin rajta vannak az összetevők és egyéb hivatalos infók - bár külföldön a magyar szöveget nem tudják elolvasni, de legalább látják, hogy hivatalos gyógyszer és nem valami gyanús házi készítésű tabletta.
Alapvetően nem utaznak nagyon a gyógyszerekre, de ha egy rakás ismeretlen tabletta van nálad jelöletlen dobozokban, az könnyen eredményezhet alaposabb vizsgálatot.
A vényköteles, pláne komolyabb nyugtatók, antidepresszánsok mellé érdemes az orvosodtól külön igazolást kérni, lehetőleg mindjárt angolul, hogy ezeket orvosi utasításra szeded, nem árt, ha rajta van az adagolás is, hogy látsszon napi szinten mennyit fogyasztasz, könnyen kiszámolható belőle, hogy az utazásod alatt mennyire lesz szükséged és így látszik, hogy ennél nem nagyságrendekkel többet hordasz magaddal.
Ruhákat illetően van aki a kevés holmira és gyakori mosásra esküszik, de van akinek jobban bejön, ha több ruha van nála és ritkábban kell mosni. A réteges öltözködésre érdemes figyelni, hogy különféle hőmérsékleti körülmények közt se legyen gond. Egy meleg országban is lehetnek hűvösek az esték és hajlamosak a légkondikat túlhasználni, így ha bemész valahova, akkor jól jöhet egy dzseki/pulcsi, hogy ne fázz meg a legnagyobb meleg ellenére is.
Nem kell túlparázni a zsebtolvaj kérdést, de azért vigyázz nagyon a telefonodra, jobb ha nem teszed külső, mások számára könnyen hozzáférhető zsebekbe. Ha ellopják a telefonod külföldön, az komoly kellemetlenségeket tud jelenteni. SIM kártyát csak itthon tudsz a szolgáltatódtól kérni ugyanazzal a számmal és mivel a két faktoros beléptetésnél az összes megerősítő kód a magyar számodra érkezik a netes szolgáltatásoktól, a legtöbb szolgáltatástól el leszel vágva miatta még akkor is, ha esetleg van kint másik telefon készüléked és számod is.
Ha van feladott poggyászod, akkor azzal mindig érdemes számolni, hogy elkeveredhet. Főleg, ha átszállással utazol. Ajánlott a legfontosabb túlélő felszerelésekből legalább néhány napra elegendőt betenni a kézipoggyászba, ami mindig veled utazik. Néhány váltás fehérnemű, a legfontosabb gyógyszerek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!