Kezdőoldal » Ünnepek » Pünkösd » Hogy készültök a pünkösdre?

Hogy készültök a pünkösdre?

Figyelt kérdés

Áldozócsütörtök van, 10 nap múlva pünkösd. Nyilván azoktól kérdezem, akiknek jelent valamit, ünneplik stb.


Hogy készültök?



2022. máj. 26. 22:34
1 2
 11/19 A kérdező kommentje:

#10.

Pl.:

https://www.youtube.com/watch?v=l5ac3HeS6Mg


Hagyományok közül is egy csomó van. Kezdve a középkori időkig visszavezethető játékokkal, a pünkösdrózsázás (hasonlít a locsolkodáshoz, csak itt az udvarlási szándék kifejezése volt a cél). Urbanizáció... Megöli a hagyományokat.

2022. máj. 27. 18:44
 12/19 anonim ***** válasza:
87%
#11: Ezeket a hagyományokat, már senki sem műveli, vagy ha igen csak poénból, de nincs komoly jelentősége. Kihalnak, mint a húsvéti locsolkodás, betlehemezés stb. Van helyette Halloween meg Valentin-nap. Én sem örülök neki, de ez van.
2022. máj. 27. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 anonim ***** válasza:
45%

#4. vagyok: Kedves kérdező! Sürgősen tanulj meg szöveget értelmezni.

Egy szóval sem állítottam, hogy a pünkösd jelentéktelen ünnep lenne.

Nem mellesleg egyházzenét is tanultam (VALÓDI, évezredekre visszatekintő tridentista egyházzenét, nem Szigeti sz@rt, amit manapság vartyognak a templomban a kiüvegesedett szemű kofák 🤢), így azzal is pontosan tisztában vagyok, pontosan mi hogy zajlik, és mit kell énekelni.

Azonban van itt egy kérdező (minden bizonnyal te), aki még a legkisebb egyházi ünnepeknél is megkérdezi, hogy ki hogyan ünnepli.

Nem attól lesz nagyobb vagy nemesebb lelkű valaki, hogy fennen hangoztatja, hogy ő mekkora feneket kerít még a kevésbé népszerű ünnepeknek is.

A népi játékokat, szokásokat meg messze nem mosnám össze az egyházi szertartásokkal, mert teljesen más célt szolgál a kettő.

2022. máj. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

#13.

Dehogynem. Sok esetben van köze a kettőnek egymáshoz. Ott a betlehemezés. Tipikus vallási töltetű szokás. De ott a gyerekek megajándékozása is, ami valahol karácsonykor, valahol vízkeresztkor, valahol Szent Miklós napján, valahol Szent Márton napján, valahol meg többször is szokás. Ez is a keresztény kultúrkörben Szent Miklós életéhez, illetve a három király ajándékaihoz kapcsolódott régen, majd beépült szerte a világon a hagyományokba, aztán ma már csak a fogyasztáson van sajnos a hangsúly, "Minden magát egyszer megmutató családtagnak kell valami konyhai gép, TV stb.", és nem a hagyományokon. A vörös és rózsaszínű virágszirmokat eredetileg a templomok tetejéről szórták az emberekre pünkösdkor, a Bibliában megjelenő pünkösdi lángnyelvekre emlékezve, illetve ehhez hasonló szokás megjelent a judaizmus sávuót ünnepében is, amikor azért díszítették virágokkal a zsinagógákat, hogy megemlékezzenek a virágzó pompába és tűzbe borult Sínai-hegyről.


A magyar néphagyományok többsége valamilyen vallásból ered. Valamelyik a kereszténységből, valamelyik az iszlámból (sokáig voltak itt aktívan muszlim közösségek), valamelyik közvetve a zsidó vallásból, valamelyik még a honfoglalás előtti szokásainkból, illetve itt élő népek szokásaiból stb. származik. A világi ünneplés meglehetősen új dolog. Régen mindennek volt valami valláshoz, vagy népi hiedelmekhez, babonákhoz kötődő kapcsolata.


Egyébként csak a mai ember ennyire befásult, depressziós, hogy egyszer ünnepel az évben, karácsonykor, de azt is próbálja megúszni, illetve kihúzni magát a programok alól.


[link]


A II. világháború előtt rengeteg munkaszüneti nap volt, és nem csak a vallás miatt, hanem azért is, mert ezekhez számtalan népszokás kötődött. Gyümölcsoltó boldogasszony például hagyományaiban a mai anyák napja, illetve Valentin-nap jellegeit hordozta magán. Péter-Pál napja az aratás megkezdésének ideje volt, illetve egy amolyan "félévi", nyárias hangulata is volt neki. Sorolhatnám még.

2022. máj. 27. 20:30
 15/19 A kérdező kommentje:

#12.

Tőled is függ, hogy kihalnak-e.

2022. máj. 27. 20:31
 16/19 anonim ***** válasza:
59%
#15: Nem, nem tőlem. Tiszta hülyének nézne bármilyen nőismerősöm, ha beállítanék pl. locsolkodni. Ha szerencsém volna nem küldenének el a fenébe, de biztos kinevetnének és megkérdeznének, hogy kómában töltöttem-e az elmúlt jópár évtizedet (nem, mert találkoztunk).
2022. máj. 27. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

#16.

Az én szülővárosomban (megyeszékhely) és a rokonaimnál ennyire nincs kihalva.

2022. máj. 27. 21:51
 18/19 anonim ***** válasza:
81%
Félénk pünkösdi hagyományos sütemény a kapros túrós lepény, a régi falusi fajta.
2022. máj. 28. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:
56%

"Az az egyetlen szórakozásod, hogy minden - még a legjelentéktelenebb -egyházi ünnepekről kiírsz egy kérdést, hogy reakciókat várj?"


Pünkösd nagyon nem jelentéktelen egyházi ünnep. Dehogy tanultál te egyházzenét... Vagy ha igen, akkor nem foglalkoztál vele túl sokat... "Trientista" egyébként a szó, amit keresel és erőltetni próbálsz. Tridentista, tridenti rítus nincs, az egy rosszul elterjedt, téves szóhasználat. Trienti vagy trentoi, ugyebár a város neve után.


De mindegy is, nem érdemes veszekedni.

Pünkösd azért sem jelentéktelen, mert sok helyen ilyenkor van a bérmálkozás, szóval sok család készül erre.

Mi az énekkarral készülünk, ahogy minden nagyobb ünnepre. Családban minden évben ugyanazt esszünk pünkösdkor: borsóleves, rántott csirke, rétes. Régen ekkor vágták az "új csirkéket" azért ez a hagyomány. Persze, nekünk már csak bolti van. Viszont a borsó kerti. :))

2022. máj. 31. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!