Hogy álltok a karácsonyi készülődéssel? Mi lesz a terv az advent utolsó napján, karácsonykor, illetve karácsony nyolcadában?
A karácsonyfát mikor állítjátok és díszítitek fel? A böjtöt meddig tartjátok? Az ajándékozás mikor lesz? Mentek éjféli misére? A házat mikor dekoráljátok ki? A fénysorok már kint vannak? Kikkel töltitek a karácsonyt?
Mi még egészen pontosan sehol. :-) Tegnap megfaragtuk a karácsonyfa alját és bele helyeztük a talpába. Nem szeretjük elsietni a dolgokat. A karácsony nálunk szenteste késő délután kezdődik, ahogy az eredetileg is van. Addig advent és böjt van, ilyenkor még a szerény, visszafogott, lila és rózsaszínű díszek, illetve az adventi koszorú dominál. A karácsony egyszeri, Jézus is csak egyszer született. Egyedül a kültéri fénysor képez kivételt, mivel azt advent utolsó vasárnapján szoktuk kitenni. Borzalmas látni, hogy valahol már szeptember-október környékén a karácsonyon törik a fejüket, mert karácsonyi díszeket pakolnak ki, szinte az egész varázsát elveszti karácsonyra. Általában gyertyaszentelő boldogasszony utánig, kb. február közepéid maradnak kint a díszek és a karácsonyfa is addig áll. A sütést és főzést már szerda este és csütörtökön elkezdtük, a tortát már megcsináltuk. A többi jobb frissen. A karácsonyfát holnap díszítjük fel. Megyünk éjféli misére, mint minden évben és természetesen a családdal töltjük, de a barátokat is felköszöntjük. A közvetlen ünneplés, ahogy hagyományosan is minden nagyobb keresztény ünnepnél, 8 napos nálunk. Az ajándékozás a vacsora után lesz.
Nálatok hogy, s mint lesz?
1) nincs karácsonyfánk
2) nem böjtölünk
3) csak a gyerekek kapnak ajándékot - akkor, amikor találkozunk
4) nem megyünk misére, nem vagyunk keresztények
5) a lakást (nem saját, az dísztelen marad) a vendégek érkezése előtt díszítjük fel
6) nincsenek fénysoraink
7) a családdal töltjük
A fát mindig dec 24-én díszítjük fel, és jan 6-án szedjük le, ez nálunk a hagyomány. Tudom, hogy vannak akik már december elején feldíszítik, és februárig hagyják, de én azt furának tartom.
Karácsonyeste a fán rendes (viasz) gyertyákat gyújtunk, a többi napon villanyégőket.
Az ablakban van egy gyertyaív, de nem teszünk égőfüzéreket, mikulásfejeket stb. Nem böjtölünk; úgy tudom, azt csak az ortodox oláhok szoktak. Mindig van adventi koszorúnk, többször elmegyünk a rorátéra, de nem minden nap. Az éjféli misére elmegyünk.
"Nem böjtölünk; úgy tudom, azt csak az ortodox oláhok szoktak."
Rosszul tudod. Még a 24-i hagyományos ételek is böjtösek: hal, mákosguba, stb. - mert az az utolsó böjti nap, csak utána lesz karácsony, amikor előkerülnek a húsok: töltött káposzta, sült pulyka, stb.
#4.
Ok, de ez mégiscsak hagyomány, az meg inkább a fogyasztói társadalom által rátelepített szokás. A templomokban is gyertyaszentelő boldogasszonykor vagy azt azt követő napokban bontják el a fát, ha meg szeretnék tovább megtartani vízkeresztnél. Ez az "Állítsd fel a fát és vegyél meg már augusztusban minden ajándékot!" először értelem szerűen a bevásárlóközpontokban jelent meg, később hétköznapi házakban is megjelent.
#6.
Kisgyerekként mindig vállaltam szerepet Betlehemben, most is sokszor (csak most már nem gyerek előadásban :-D). A Betlehemi lángról még nem hallottam. Kifejtenéd?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!