Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Miért szorult ennyire háttérbe...

Miért szorult ennyire háttérbe a húsvét?

Figyelt kérdés

A mi családunk számára mindig hatalmas ünnep volt a húsvét, mivel vallásos család vagyunk, valamint nagyon fontosak számunkra az ünnephez tartozó kulturális szokások és hagyományok. Mindig már nagyszombaton el kezdjük készíteni, a húsvéti ételeket, a sonkát, a kalácsot, a tormát, a színes és hímes tojásokat, a különféle zöldségeket, újhagymát stb. A család egyezményesen meg szokta tartani a nagypénteki szigorú böjtöt, de például én az egész nagyböjtöt meg szoktam tartani, a hústilalommal és a lemondásokkal együtt. Mindig szoktunk ajándékozni is, legalább akkora ajándékokat, mint karácsonykor. Mindig szoktak lenni díszek, például tojásfa, kopogtató, asztaldísz stb. Általában misére is szoktunk menni/misét is szoktunk nézni a nagyhéten és húsvétkor, akár többször is. Szoktunk locsolkodni is. Kiskorom óta a család mindig összegyűlik ilyenkor, pontosan úgy mint karácsonykor. Az egész ünnep hasonló hangulatban szokott telni, sőt még bizonyos kérdésekben vagy mértékben nagyobb ünnep is szokott lenni.


De eléggé szembetűnő, hogy a húsvéthoz nem épült ki akkora általános, társadalmi ünnep, mint például a karácsonyhoz, pedig azok a területek, ahol a karácsonyt ünneplik, azok általában keresztény országok, a húsvét pedig a kereszténység számára nagyobb ünnep mint a karácsony. Gondolok itt arra társadalmi ünnep alatt, hogy nincsenek tipikusan húsvéti filmek, például szintén a karácsonnyal ellentétben, nincsenek/alig vannak tipikus húsvéti zenék és még sorolhatnám. Ez miért nem alakult ki, ha kulturálisan is keresztény országokról van szó? Miért a karácsony lett társadalmilag a nagyobb ünnep? A húsvét is nagyon hasonlít a karácsonyra, több kérdésben is. Például az adventhez hasonlóan, a húsvét előtt is van ilyen előkészítő időszak, a nagyböjt, a húsvétnak is kulturálisan és vallásilag nyolcada van, társadalmilag pedig ugyanúgy két napos, kulturálisan ugyanúgy kötődnek hozzá tradicionális szokások, ételek, hagyományok, ugyanúgy szoktak ajándékozni, mindig is ünnepnap volt, soha nem volt munkanap/tanítási nap stb. Én először itt, az interneten találkoztam olyan emberekkel, akik arról írtak, hogy ők semennyire sem ünneplik, nem esznek különösebb ételeket ilyenkor, nem tartják a böjtöt, nem is ajándékoznak, nem tartják semennyire az ide kötődő hagyományokat és igazából számukra az egész csak annyit jelent, hogy nem kell dolgozni/iskolába menni. Nekem ez nagyon meglepő volt, mert addig úgy gondoltam, hogy ez is olyan ünnep, mint a karácsony és mindenki megünnepli. Aztán több ismerősöm is, akik nem a rokonaim és eddig nem került szóba, említette, hogy ők se ünneplik egyáltalán/az egész csak annyi, hogy kapnak a család kisgyerek tagjai csokinyuszit. Eddig azt hallottam, hogy a II. vh. után nem nézték jó szemmel már a vallási eredetű ünnepeket sem. De én a megfigyeléseim szerint (bár én igazából Kelet és Dél-Európában szoktam járni inkább), így laikusként a nyugati világban sem akkora ünnep, legalábbis én nem úgy vettem észre itthonról (ha valaki esetleg tapasztalta, az nyugodtan írhat). Miért alakult így? Van ennek valamilyen háttere?



2021. ápr. 2. 13:17
1 2 3
 11/30 A kérdező kommentje:
10. sajnos nagyon igazad van. Amikor nézem a TV-t karácsonykor és látom, hogy ahogy a Coca-Cola, meg a többi milliókat nyomorban tartó multivállalatok reklámjában vigyorgó Mikulást, meg Jézuskát, akkor elgondolkodom rajta, hogy vajon mit szólna Szent Miklós vagy maga Jézus Krisztus, ha ezt látná... A Biblia szerint Jézus, a jómódú, gazdag, zsidóságukat a fellegekbe emelő farizeusokat és kereskedőket kiüldözte a templomból. Vajon most mit csinálna, ha látná, hogy az ő születése napjában, a Megváltó születésében, a családok ünnepében egyes cégek jó marketinget látnak? Sajnos ebben egyetértek. De az azért mégis jó lenne, ha a húsvéthoz is kötődnének filmek, zenék és lenne ennek a napnak is egy hangulata.
2021. ápr. 4. 14:24
 12/30 Prókátor válasza:
Szerintem nem szorult háttérbe, hanem sosem került előtérbe. És az nagy különbség! A húsvét sokkal inkább lelki ünnep minden velejárójával együtt, mint a karácsony. A karácsonyra könnyű volt ráhúzni a külső mázat: szerete ünnepe, a nagy összeborulások napjai, stb stb. Míg a húsvét sokkal megrendítőbb, de sokszorta felelmelőbb lelki tartalommal bír
2021. ápr. 4. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 A kérdező kommentje:
Ez igaz, de sok másik ünnepet is jobban ünnepelnek... A húsvét megrendítő és rendkívül erős a lelki töltete, éppen ezért nem értem, hogy miért nincs meg a maga hangulata. Annak kifejezetten örülök, hogy legalább a húsvétban nem látnak jó márkaépítési lehetőséget, viszont annak nem annyira, hogy a húsvétnak nincsen szinte semmi társadalmi hangulata. Ha azt mondom hogy nagyböjtöt tartok, akkor mindenki rám néz elkerekedett szemekkel, míg ha mondjuk azt, hogy adventet, mindenki mondja hogy ő is.
2021. ápr. 4. 22:57
 14/30 Prókátor válasza:
Szerintem nagyon is megva a maga hangulata, csakhogy egyénileg. Nincs egy társadalmi hangulata. De talán addig jó, amíg nincs.
2021. ápr. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:

Egyrészt: ami hivatalos állami ünneppé válik, az mindig valahogy kissé megfakul.

Másrészt a hívők számára Karácsony a megváltó születése, míg a Húsvét a halála (kivégzése). A halált nem lehet ünnepelni. Ahogyan 12 írta, inkább legbelül kell a jelentőségét átélni. És hiába van utána a feltámadás, Ő már testi mivoltában nincsen jelen. Ebben a formában eltávozott. Azért ez nem olyan nagy "ünnep", inkább megemlékezés, ráemlékezés. (Én így vélem, bár nem vagyok valláshívő.)

2021. ápr. 5. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 A kérdező kommentje:
Miért? Annyira lelombozó tud lenni, hogy sok helyen ugyanolyan, mint egy hétköznap...
2021. ápr. 5. 00:17
 17/30 anonim ***** válasza:
16: Én inkább azt sajnálom, hogy sok ember a hitét kívül éli meg, nem belül a lelkében. A kívülről megélt (a lecsupaszított formaságokban) megélt hit nem a bensőből fakad, akár hivalkodásnak is tekinthető. A hited ne mások kedvéért tartsd meg, ne azért, hogy mások lássák, hanem mert a lelkednek van rá szüksége. Persze a hitet jó másokkal közösen átélni, erre vannak a templomi szertartások.
2021. ápr. 5. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 A kérdező kommentje:

15.!

Akkor ezért írtál sok pontatlanságot vagy hamis információt. Húsvét nem Jézus halála, hanem Jézus feltámadása. Nagyszombatról, húsvétvasárnapra virradó éjszaka alatt a sír őrei elaludtak, majd mikor felkeltek, a kötelek elszakadtak, a pecsétek leestek, a kő teljesen elgurult, a lepel padig a földön hevert, úgy hogy Jézus arca és teste kirajzolódott rajta. Jézus halálának és megfeszítésének a gyásznapja, az egyház legszomorúbb napja, nagypéntek. Nagypénteken ítélte el Pilatus kezeinek mosása miatt Kajafás és a többi zsidó főpap és rabbi, Jézust. Jézus teste is feltámadt, ahogy a Biblia írja és a tanítványoknak mutatkozott. A kereszténység legnagyobb ünnepe a húsvét, tehát nem "inkább megemlékezés, ráemlékezés".

2021. ápr. 5. 00:33
 19/30 A kérdező kommentje:

17.!

Az ünnepek azért vannak, hogy egy napot kiemeljenek a hétköznapok közül.

2021. ápr. 5. 00:37
 20/30 anonim ***** válasza:
58%
Fogadd el, hogy nem mindenki keresztény. Ne akard ráerőltetni a nem keresztényekre a keresztény hitet. Mit szólnál hozzá, ha más vallás elvárná tőled, hogy tartsd meg az ő hitük ünnepeit? Ugye felháborítana?
2021. ápr. 6. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!