Miért szorult ennyire háttérbe a húsvét?
A mi családunk számára mindig hatalmas ünnep volt a húsvét, mivel vallásos család vagyunk, valamint nagyon fontosak számunkra az ünnephez tartozó kulturális szokások és hagyományok. Mindig már nagyszombaton el kezdjük készíteni, a húsvéti ételeket, a sonkát, a kalácsot, a tormát, a színes és hímes tojásokat, a különféle zöldségeket, újhagymát stb. A család egyezményesen meg szokta tartani a nagypénteki szigorú böjtöt, de például én az egész nagyböjtöt meg szoktam tartani, a hústilalommal és a lemondásokkal együtt. Mindig szoktunk ajándékozni is, legalább akkora ajándékokat, mint karácsonykor. Mindig szoktak lenni díszek, például tojásfa, kopogtató, asztaldísz stb. Általában misére is szoktunk menni/misét is szoktunk nézni a nagyhéten és húsvétkor, akár többször is. Szoktunk locsolkodni is. Kiskorom óta a család mindig összegyűlik ilyenkor, pontosan úgy mint karácsonykor. Az egész ünnep hasonló hangulatban szokott telni, sőt még bizonyos kérdésekben vagy mértékben nagyobb ünnep is szokott lenni.
De eléggé szembetűnő, hogy a húsvéthoz nem épült ki akkora általános, társadalmi ünnep, mint például a karácsonyhoz, pedig azok a területek, ahol a karácsonyt ünneplik, azok általában keresztény országok, a húsvét pedig a kereszténység számára nagyobb ünnep mint a karácsony. Gondolok itt arra társadalmi ünnep alatt, hogy nincsenek tipikusan húsvéti filmek, például szintén a karácsonnyal ellentétben, nincsenek/alig vannak tipikus húsvéti zenék és még sorolhatnám. Ez miért nem alakult ki, ha kulturálisan is keresztény országokról van szó? Miért a karácsony lett társadalmilag a nagyobb ünnep? A húsvét is nagyon hasonlít a karácsonyra, több kérdésben is. Például az adventhez hasonlóan, a húsvét előtt is van ilyen előkészítő időszak, a nagyböjt, a húsvétnak is kulturálisan és vallásilag nyolcada van, társadalmilag pedig ugyanúgy két napos, kulturálisan ugyanúgy kötődnek hozzá tradicionális szokások, ételek, hagyományok, ugyanúgy szoktak ajándékozni, mindig is ünnepnap volt, soha nem volt munkanap/tanítási nap stb. Én először itt, az interneten találkoztam olyan emberekkel, akik arról írtak, hogy ők semennyire sem ünneplik, nem esznek különösebb ételeket ilyenkor, nem tartják a böjtöt, nem is ajándékoznak, nem tartják semennyire az ide kötődő hagyományokat és igazából számukra az egész csak annyit jelent, hogy nem kell dolgozni/iskolába menni. Nekem ez nagyon meglepő volt, mert addig úgy gondoltam, hogy ez is olyan ünnep, mint a karácsony és mindenki megünnepli. Aztán több ismerősöm is, akik nem a rokonaim és eddig nem került szóba, említette, hogy ők se ünneplik egyáltalán/az egész csak annyi, hogy kapnak a család kisgyerek tagjai csokinyuszit. Eddig azt hallottam, hogy a II. vh. után nem nézték jó szemmel már a vallási eredetű ünnepeket sem. De én a megfigyeléseim szerint (bár én igazából Kelet és Dél-Európában szoktam járni inkább), így laikusként a nyugati világban sem akkora ünnep, legalábbis én nem úgy vettem észre itthonról (ha valaki esetleg tapasztalta, az nyugodtan írhat). Miért alakult így? Van ennek valamilyen háttere?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!