A rómaiaknál a 10 napos ünnepbe belesorolták azt megelőző 2-3 napot (ünnep függvényében), mivel ez volt a rákészülés ideje. Volt olyan ünnep is, ahol ilyen nem volt, ott 7 napos volt a fesztivál. Megint máshol csak 2-3 napos, ami a kisebb ünnepeket jellemezte.
2023. máj. 8. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
12/15 anonim válasza:
#6.
Augusztus 20., illetve augusztus 15., még régebbi. Már az előtt munkaszüneti nap volt, hogy márc. 15. az lett volna. Márc. 15. még a Horthy-korszak elején se volt munkaszüneti nap, aztán pár évig az lett, majd újra eltörölték. (Korabeli naptárak: [link] ) Sőt, igazából mindig is nagyon fontos volt a magyarság számára a letelepedés és Szent István szentté avatása óta, még később a protestánsoknál is.
2023. máj. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
13/15 Meton válasza:
Augusztus 20 az új kenyér ünnepe, tehát pogány ünnep. Csak később lett Szent István napja. Ez egy jó példa arra, hogyan vették át a kereszténységbe a pogány ünnepeket. Persze arról nem sokat tudok, hogy az Új kenyér ünnepe mikor keletkezett, de gondolom, az aratással van összefüggésben. Csak tippelek, hogy pogány ünnep lehetett.
2023. máj. 9. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
14/15 anonim válasza:
#13.
Új kenyér ünnepe a kommunizmus alatt keletkezett. Előtte mezőgazdasági ünnepek közül Péter-Pál napja volt említésre méltó, ami az aratás kezdete volt. Eredetileg Szent Istvánt követően aug. 15. volt a nemzeti ünnep, amikor Szent István felajánlotta Magyarországot Máriának. Ez Mária mennybemenetelének ünnepe a dogmát elfogadó egyházak körében. Augusztus 20-án emelték oltárra, és ekkor nyilvánították szentté Szent László közbenjárására, ezért tették át az ünnepet augusztus 20-ra.
A sztálinizmus évei alatt nem nagyon bírták elviselni a nemzeti kultúrával, illetve régi hagyományokkal, valamint a vallási tartalommal összefüggő dolgokat, ezért vagy eltörölték, vagy megpróbálták tőle függetleníteni. Így lett augusztus 20. először új kenyér ünnepe, ami túlságosan Rákosihoz kötődött, meg a munkásság, parasztság kényszerített nyomásához, ezért később a gulyáskommunizmus évei alatt alkotmány ünnepévé változtatták át.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!