Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Miért nem születnek újabb...

Miért nem születnek újabb ünnepek?

Figyelt kérdés
2023. máj. 1. 14:22
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Születnek. Pl a nőnap alig száz éves. A nemzetközi férfinapot 24 éve tartották először.
2023. máj. 1. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Trianon-ünnep is csak pár éve van. A rendszerváltást is ünnepelhetnénk. Semmi racionalitás nincs az ünnepek születésében. Megmaradni az marad meg, amit az emberek valamiért fontosnak tartanak.
2023. máj. 1. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy a legtöbb ünnep mindössze annyit jelent az embereknek, hogy egy munkaszüneti nap, ha meg úgy jön ki, hogy pl csütörtökre vagy keddre akkor emg midnenki szidja, hogy helyette le kell dolgozni egy napot.
2023. máj. 1. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Születnek. A kérdés inkább az, hogy miért nem népszerűek.

Logikus: egy akár vallási, akár mezőgazdasági munkákhoz, akár az emberi élethez kapcsolható, megszokott, hagyományos ünnep közelebb áll az emberekhez, mint egy új, semmitmondó ünnep.


Gondoljunk csak a zsidókra, meg az indiaiakra, akik több ezer éve ünneplik ugyanazokat a fő ünnepeket. A pészah például van vagy 3500 éves. A holi szintén van vagy annyi. Ami későbbi, az amúgy is kisebb ünnep.

2023. máj. 2. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Juliusz48 válasza:
Az ünnepekhez kell valami az életükben valami jelentősnek történni általában, hogy egy nemzet meg is tartsa. Pészah esetén pl az, hogy a zsidókat nem érte az természeti csapás ami az egyiptomiak fiainak elvesztését hozta, és ezért a fáraó elengedte a zsidó rabszolgáit. ekkor indultak az ígéret földjére. Az egyiptomi szabadulás elég jelentős esemény ahhoz, hogy több ezer éve ünnepeljék. de nálunk is ilyen március 15.-e. Az egyéb vallási ünnepek is a jelentőségüknek megfelelően lettek nemzeteknek ünnepei.
2023. máj. 8. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Meton ***** válasza:
73%

Az ünnepek általában pogány eredetűek. A keresztényeknek nem voltak saját ünnepeik. A rómaiak vették át az ünnepeket, csak átnevezték és keresztény tartalmat adtak nekik. A kereszténység előtt egyébként rengeteg ünnep volt, csak gondolom a pogány hagyományokat visszaszorították.

Aztán ott vannak a győzelmi ünnepek, de ezeket sem régóta tartjuk. A március 15 szerintem a legrégebbi. Aztán ott van a nők napja, meg a fák meg mindenféle más dolgok napjai, ezekből rengeteg van és lesznek újak is folyamatosan.

2023. máj. 8. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 johny85 válasza:
mennyi ünnep kellene még bőven sok.
2023. máj. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
Minden nap egy ünnep.
2023. máj. 8. 10:59
 9/15 anonim ***** válasza:

#6.

A legfőbb keresztény ünnepek zsidó származásúak. A pészah és a sávuót a kereszténységben húsvétként és pünkösdként él tovább. Az Újszövetség zsidó környezetben alakult ki, nyilván ezeken a jeles napokon történtek más jeles események is. Elmondanád miért vették volna át a korai zsidókeresztények a rómaiaktól az ünnepeiket, ha üldözték őket a rómaiak? Gyakorlati probléma, hogy ezek az ünnepek azért mozognak, mert a zsidó naptár nem csak a Nap, hanem a Hold fázisait is figyelembe veszi, ez alapján húsvét mindig a pészah (tavaszi nap-éjegyenlőséget követő első holdtölte) utáni vasárnap. A pünkösd pedig az azt követő 50. nap, ahogy a sávuótnál is. Az első nem zsidó alapokon nyugvó ünnep a vízkereszt volt, amit egyiptomi ókeresztények, pontosabban gnosztikus, misztériumokban hívő őskeresztények (Bazilidész követői) ünnepeltek először, majd a főáramú őskeresztények is ünnepelni kezdték. Szintén miért vették volna át a rómaiaktól, akik üldözték őket, és a föld alatt kellett gyakorolniuk a vallásukat. Ami különösen érdekes, hogy amúgy nem is volt római ünnep húsvétkor, meg pünkösdkor, meg vízkeresztkor, szóval gyakorlati okokból sem lehetett volna átvenni. XD A karácsony sokkal, de sokkal későbbi ünnep a felsoroltakhoz, vagy akár a mindenszentekhez képest. Ennek a dátumára valójában több javaslat is született, de végül a PERZSA eredetű Mithrász-kultusz nevű misztériumvallás ünnepével egy napra esőt fogadták el, ami sokáig a kereszténység szintén keleti eredetű vetélytársa volt a görög-római vallás felváltásában. Ekkor szintén nem volt római ünnep, hiszen Aurelianus császár pont azért tette erre a dátumra Mithrász ünnepét, mert ekkor sem a perzsák, sem a rómaiak már vagy még nem ünnepeltek. A szaturnália eleve dec. 16-án este kezdődött, és a leghosszabb kiterjedésében is dec. dec. 23-ig tartott (ekkor volt 10 napos, ami a rómaiaknál a legnagyobb fesztiválokra volt jellemző). [link]

2023. máj. 8. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
A karácsony sokkal későbbi a húsvéthoz, pünkösdhöz, illetve vízkereszthez képest. Nagyon sokáig Jézus születését valójában vízkeresztkor ünnepelték, majd ezt követően rengeteg eltérő dátumon közösségenként. Dec. 25. általános elfogadása és egyetemesítése jóval később, már jóval a keresztényüldözés vége után volt, Konstantin császár alatt.
2023. máj. 8. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!