Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Az erőteljesen vallástalanok...

Az erőteljesen vallástalanok milyen ünnepeket tartanak?

Figyelt kérdés

A tradicionális, hagyományos ünnepek szinte mind valamilyen valláshoz, vallási eseményekhez kötődnek, kivéve talán a legnagyobbak közül a szilveszter/újévet, a farsang fél részben (mivel vannak benne elemek ősi hitekből, de nem ezek a meghatározók, hanem inkább az, hogy az embereknek elegük van a télből, vallástól függetlenül), kisebbek közül a május 1-et és a születésnapokat/névnapokat (de ezek mindenkinek máskor vannak).


Nálunk a húsvét, karácsony, pünkösd, mindenszentek, Szent Miklós napja/Mikulás, Szent Bálint napja/Valentin-nap, Szent Márton napja, Szent Iván éjszakája, részben a farsang, illetve a manapság betörő angolszász halloween, leánykori nevén samhein (egyébként a kelta vallásból származik), más országokban mondjuk az áldozati ünnep vagy a Bodhi nap, mind valamilyen valláshoz kötődnek.


Viszont azok az emberek, akik hangosan ellenzik az összes vallást, lenézik a hitet és a vallásos embereket, illetve nem becsülik a vallásokat semennyire (tehát nem azokról beszélek, akik csak nem hisznek semelyik vallásban, de ugyanakkor tisztelik a vallásokat, mivel a kultúrájuk része és bizonyos részeiket még akár igaznak is vélik), azok milyen ünnepeket tartanak?


Csak világi és modern, új ünnepeket? Melyek ezek? Miket tartanak?


Általában Magyarországon nincs akkora visszhangjuk társadalmilag.



2021. dec. 12. 13:05
1 2 3
 11/21 A kérdező kommentje:
A Télapó egyébként egy kicsit különleges. Lehet érteni alatta az ógermán mitológiában szereplő yule-i szellemet, aki Odin isten megtestesülése volt és a kettősségében a jó gyerekeknek mézet, diót hozott, míg a rosszaknak ostort, illetve lehet érteni alatta a teljesen világi, téli apót, aki a gyerekeknek ajándékot hoz (főleg a kommunizmus alatt terjedt el).
2021. dec. 12. 15:36
 12/21 anonim ***** válasza:
93%
Egyet tudok.Van egy ünnep amit minden vallálos vagy vallástalan megünnepel,ez az anyák napja.
2021. dec. 12. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
64%

#10, nem, eszünkbe sem jut fenyőünnepet tartani, pláne, hogy nem is díszítünk fenyőfát. (Lelkes környezetvédők vagyunk, nem akarunk évente egyszer sem fát a semmiért kivágni.) Van egy cserepes minipálmánk a nappali sarkában, arra szoktuk felrakni a díszeket.

Mi karácsonynak nevezzük a dec. 24-26. időszakát, és nem érdekel minket, hogy olyankor Jézus születésére kéne a keresztények szerint emlékezni. Főleg, hogy történészek szerint Jézus valamikor március környékén született.

2021. dec. 12. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:

#13.

Nem egészen. A karácsonyt nem egy hasra ütés miatt tették erre az időpontra, hanem mert a szent iratokban és a korabeli feljegyzésekben az szerepelt, hogy a zsidó újév (ros hasna), illetve szukot után született, illetve kereken félévvel Keresztelő (Szent) János után, akiről tudni lehet, hogy valószínűleg nyári volt. Ez alapján arra a döntésre jutottak, hogy a korabeli nagy pogány ünnepek és fesztiválok utánra (ezek általában 1 hetesek, pár naposak voltak és dec. 21.-dec. 24. között értek véget) dec. 25-re teszik ezt az ünnepet. A korban jellemző volt főleg rómaiaknál, görögöknél és germánoknál, hogy sok kereszténységre tért megtartott néhány pogány hiedelmet is és először a Nap győzelmének ünnepét tartotta, ami hasonló volt a mai farsangok hangulatához, aztán meghitt, családi légkörben Jézus születését.

2021. dec. 12. 21:01
 15/21 A kérdező kommentje:

#13.

Nem kell feltétlen fát kivágni. Vannak cserepes fenyők is.

2021. dec. 12. 21:02
 16/21 anonim ***** válasza:
48%

@15, és azt hova tegyük karácsony után?

A pálma amúgy is a lakás része, inkább feldíszítjük azt.

"A korban jellemző volt főleg rómaiaknál, görögöknél és germánoknál, hogy sok kereszténységre tért megtartott néhány pogány hiedelmet is és először a Nap győzelmének ünnepét tartotta, ami hasonló volt a mai farsangok hangulatához, aztán meghitt, családi légkörben Jézus születését." - Melyik korban?


@14, ja, csak épp a betlehemi csillag, ami amúgy egy üstökös volt, márciusban volt látható.

2021. dec. 12. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

#16.

1. Udvarra ki lehet ültetni (ha van).

2. Ez az ókor második fele és vége.

3. Ez meg teljesen megalapozatlan. Nem ideiglenesen rövid ideig, pár napig volt látható, hanem majd egy vagy fél hónapig, hanem lehet, hogy hosszabb ideig, mivel a három király nem közvetlen a születésre ért oda, pláne, hogy az egyik feltehetően núbiai/szudáni származású, egy másik pedig nyugat-indiai és perzsa származású lehetett, illetve egy helyben állt és nem mozgott, hanem végül kialudt. Semmilyen korabeli dátummal mellékelt feljegyzés nincs róla, babiloniak is látták, de az időpontját nem jegyezték fel, tudományosan visszakövetkeztetni pedig nem lehet.

2021. dec. 12. 21:31
 18/21 anonim ***** válasza:
80%

17, igazad van, utánaolvastam most, tényleg nem üstökös volt. Hanem bolygóegyüttállás, konkrétan a Szaturnusz és a Jupiter. Ezek a bolygók i.e. 7-ben álltak együtt, március közepétől nagyjából április elejéig voltak együtt láthatóak, és ez nagyon fényes volt.

(Pont mint tavaly decemberben.)


Udvarunk nincs.

2021. dec. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 A kérdező kommentje:

#18.

Érdekes... A Babiloniak szerint pont, hogy égitest volt.

2021. dec. 13. 21:35
 20/21 A kérdező kommentje:
*babiloni
2021. dec. 13. 21:35
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!