Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A tudomány szerint is az...

A tudomány szerint is az ember egy közös őstől származik, igaz?

Figyelt kérdés

Tehát mind a 8milliárd ember aki most él, nekünk egy emberpártól is származunk?


Ui: A tudomány ezt elfogadja? Most én csak az ember és emberre vagyok kíváncsi, az nem fontos, mi volt előtte..


2019. júl. 20. 19:39
1 2
 11/13 sadam87 ***** válasza:
100%

Kedves kérdező!

A tudomány álláspontja szerint létezett ún. mitokondiális Éva és Y-kromoszómás Ádám. Ez azt jelenti, hogy a genetikai kizárólag anyai, illetve kizárólag apai ágon az összes ma élő ember visszavezethető egy személyre. Például ha mindenkinek meg tudnánk határozni anyai ágon a családfáját (ki volt az anyjának az anyjának a ... anyja), akkor egyetlen egy nőhöz jutnánk vissza.

[link]

[link]

Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy egyetlen emberpától ered az összes ember:

- A mitokondriális Éva és genetikai Ádám jó eséllyel nem is ugyanakkor élt (bár ezt sem lehet teljesen kizárni). A (jelenlegi) mitokondriális Éva kb. 150000 Éva élhetett, a mitokondriális Ádám talán valamivel korábban, de mindkét becslésnek több tízezer év hibahatára van.

- Nem csak tőlük származik az emberiség. A mitokondriális Évával egy időben más nők is éltek, és ők is (legalábbis részben biztos) ott vannak a jelenlegi emberek felmenői között, csak a leányági vonaluk (és így a mitokndriális DNS-ük) szakadt meg/veszett el. (Azaz a nekik vagy a lányági leszármazottaiknak csak fia született.) Hasonló a helyzet az Y kromoszómás Ádámmal.

- Mint előttem is írták az emberiség legkisebb effektív populációmérete (a szaporodó egyedek száma) pár ezer fő lehetett. Ez a jelenlegi emberiség genetikai változatosságából következtethető vissza. Például a gepárdoknak sokkal kisebb a genetikai változatossága. Ők (kb. 10 000 évvel ezelőtt) sokkal erősebb palacknyak hatásnak voltak kitéve, azaz sokkal kisebbre csökkent az egyedszámok (az rémlik, hogy olyat olvastam, hogy akár néhány egyedre, de erről most nem találtam konkrét adatot.)

[link]

[link]

- Ugyan az Ádám és Éva neveket természetesen a Bibliából kölcsönözték, de ez nem jelenti az, hogy a jelenlegi tudományos álláspont elfogadja a Biblia teremtéstörténetét (ahogy remélem a fentiekből kiderült), pusztán egy utalás.


Tehát röviden a válasz: nem.

2019. júl. 21. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Ha a kérdést így teszed fel, nyilván nem igényelsz mély biológiai magyarázatot.

Tehát röviden, az emberiség (ahogy minden élő) egy fejlődésen ment/megy át. Ebből az következik, hogy sok ezer évvel ezelőtt élő ember nagyon nem ugyanolyan volt, mint ma (most nem tudásra, fizikai felépítésre gondolok, hanem mint biológiai lényre). Még korábban még inkább más volt. A közös ős feltételezése egyidejűleg azt is jelenti, hogy ilyen változás nem történhetett, ami nem igaz.

2019. júl. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%

Ha megnézünk egy családfát, többnyire elődeink és utódaink irányában is szerteágazik, akárcsak a fa ágai és gyökerei.

Az utódok tekintetében ez nem bizonyos, de az elődeink vonatkozásában az, mindenkinek többnyire két szülője négy nagyszülője, nyolc dédszülője van és így tovább, így ha találunk is őseink között olyan férfit és nőt, aki mindenkinek a családi vonalában megtalálható, mellette rengeteg más ősünk is van.

Ha azt az illető férfit, vagy nőt állítjuk a családfa közepébe, neki szintén ugyanúgy szerteágaznak az ősei, lefelé és felfelé is, így a felette lévő ősök egyúttal az egész emberiség közös ősei is.

Ha tovább megyünk felfelé, eljutunk egyúttal azokhoz az ősökhöz is, akik nem csak az emberek ősei, hanem a főemlősöké, amiből a mai majmok is kialakultak, de ha ezt is tovább visszük, akkor akár az emlősök közös ősét is megtalálhatjuk, sőt, a gerincesek kialakulásáig is mehetünk, szóval ez nem mond semmit, legfeljebb egy szűkebb lánc csoportjait határozhatjuk meg, de még azt sem teljesen, mert átszövések is gyakran kialakultak, például amikor a cro magnoni ősünk kereszteződött a neandervölgyivel és annak a már kialakult genetikája is befolyást szerezve elterjedt az emberiség igen nagy részénél.

2019. júl. 21. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!