Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az idő relatív? (Bővebb...

Az idő relatív? (Bővebb info-ért katt. )

Figyelt kérdés
Ha minden kémiai folyamat, és még annál is kisebb nanofolyamatok leállnának egy pillanatra, az időt is tekinthetnénk mozdulatlannak? Magyarán megállna az idő?
2010. júl. 10. 00:13
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:

A kérdésed elég fura. Igen, ha ez történne, tekinthetnénk akár úgy is, hogy megállt az idő.

Egyébként az, hogy az idő relatív nem ezt jelenti. Hanem, hogy az idő nem konstans, nagy sebbeséggel mozgó rendszerekben lassabban telik.

2010. júl. 10. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:
Igen, gondoltam, hogy valójában ezt jelenti. :) Einstein mondta, hogy fénysebességnél sokkal lassabban telik az idő, igaz?
2010. júl. 10. 00:40
 3/26 anonim ***** válasza:

azert relativ, mert atol fugg, honnan szemleled az ido mulasat. fenysebessegnel valoban lassabban telik, vagyis ugy erezned h amikor c-vel haladsz, mintha megallt volna az ido. de nagy gravitacios mezo hatasara is lelassul az ido mulasa, mivel lassul az atomok mozgasa.

de van egy allando univerzalis ido. ez azt jelenti, hogy a legstabilabb elemi reszecskek, a protonok 10^32 ev alatt elbomlanak, ez rettentoen hosszu ido. jelenleg az univerzumot kb 1,2x10^10 evesnek ismerjuk. szoval 10^32 ev mulva nem lesz ido atomi szinten...

2010. júl. 10. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
de ha a fénmysebességnél szinte áll akkor ez igaz a többi sebességre is csak nagyon picikében.?
2010. júl. 10. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
Most kicsit okoskodónak fogok tunni, de univerzális idő nem létezik (ezért relatív), fénysebességnél pedig az azzal haladó dolognak nem lassan telik az idő, hanem egyáltalán nem. Ha nagyon szigorúan vesszuk, akkor, ha a folyamatok leállnának, csak "koznyelvi" értelemben állna meg az ido, "amúgy" nem. Szerintem.
2010. júl. 10. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló!

Hmmm ez érdekes gondolatmenet. Hogy lehet az, hogy ha valami olyan gyorsan halad, azt nem fogja az idő, de ami teljesen megáll, azt igen? Ki tunád nekem ezt fejteni kérlek? Köszönöm! :)

2010. júl. 10. 13:25
 7/26 anonim ***** válasza:
valoban megall az ido, rosszul fogalmaztam. az univerzalis idot pedig nem ugy ertettem, h mindenre vonatkozoan univerzalis, hanem a fenysebesseget soha el nem ero anyag maximalis elethossza. az az ido egyszer letrejott az anyaggal egyutt es amikor az anyag eltunik es csak energia marad, nem lesz ido sem. az energia c-vel halad, es ami c-vel halad, szamara megall az ido
2010. júl. 10. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:

Én az időt nem így fogom fel. Szerintem olyan mint idő, önmagában nem létezik. Csak cselekvés van, történés, reakció és ellenreakció. És egyszerűen aki gyorsabban mozog, több reakcióra képes egy bizonyos idő alatt (mértékegységként használva a szót), mint aki kevesebbet. Ezért gondolom, hogy ha semmi se mozogna, nem lenne mit mérni, így értelmét veszíteni az idő fogalma. "Ha nem lenne hosszúság, szélesség, a centiméter is hülyeség lenne" alapon.

Az energia meg... Nem tudom, hogy van ledefiniálva ez a szó a legtöbb mostani tudós szerint, de ha jól emlékszem sokan azt mondták, hogy ilyen láthatatlan energia, mint aminek a gravitációt is gondolták, nem igazán létezik. És hogy a világ materiális, és az úgynevezett energia is áll valamiből. Tehát olyan nem lehet h az anyag megszűnik és energia marad, meg hasonlók, mert az is anyag.

2010. júl. 10. 15:11
 9/26 anonim ***** válasza:
100%

Az idő önmagában is létezik. Mint ahogy van szélesség, hosszúság, magasság (3 dimenzió) a 4. az idő. Egyfolytában halad a múltból a jövőbe. Ami pedig a lassulását illeti:

Képzeld el, hogy csak ez a 4 dimenzió létezik (valójában 10, de az most nem érdekel) ...

képzeld el, hogy ebben a 4 dimenzióban a sebesség összege, állandó a fénysebességgel. Ha az életből ismert 3D-ben teljesen nyugalomban állsz, akkor az idő normális sebességgel múlik.

Te minél gyorsabban haladsz a térben, annál kisebb lehet az idő múlásának sebessége, hogy az összegük a fény sebessége maradhasson. Amint te elérted a fény sebességét, az időnek már 0 kell, hogy legyen...

Bocsi ha kicsit értelmetlenül írtam le :)

2010. júl. 10. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 A kérdező kommentje:

Nemnem, értem én, hogy mire gondolsz, jól írtad le. :)

Csak azt nem értem, hogy miért a 4. dimenzió az idő, és hogy mit is jelent ez, hogy a sebesség összege. Hiszen a sebesség egyénileg változó, nem?

2010. júl. 10. 17:53
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!