Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A relatív atomtömeg miért...

A relatív atomtömeg miért éppen a 12-es szénizotópot vette alapul?

Figyelt kérdés
Illetve hogy annak az egy 12-edét. az a protonok és a neutronok tömegének átlaga. Dehát ennyi erővel a He 4-es tömegszámú izotópját is vehették volna alapul. (a negyedét) Vagy egyenesen a deutériumot. Avval nincs kavarodás. (felét) Miért éppen a szén? ez esett kézre, vagy mi?
2011. szept. 13. 20:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Hat en nem tudom, de ezt az egesz vialgot estudamonyt mi hoztuk magunknak letre az tuti.
2011. szept. 13. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Jólvan, akkor fogalmazd tovább! A relatív tömeg meghatározásához miért épp a 12-es szén 12-ed részét vették alapul. Csak szerintem ugyanúgy érthető az előző is.
2011. szept. 13. 20:39
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Az előző kb. arra utalt, hogy "mert ez volt a szimpatikus". Lényegében erről van szó, a szén egy kellemes kommersz elem földi körülmények között, remekül lehet vizsgálni, miért ne vették volna alapul? Ugyanilyen erővel bármi mást is vehettek volna, de nekik a szén és annak a tizenketted része bizonyult a legpraktikusabbnak. Ez tudománytörténeti kérdés, amire nincs válasz. Miért pont akkora a méter, amekkora? Miért azt választották etalonnak, és nem pl. valami mást? És így tovább.

Az egzakt válasz: csak. :)

2011. szept. 13. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 bongolo ***** válasza:
100%

A történelem így hozta.


- H=1: 1803-ban Dalton készítette az első relatív atomtömeg táblázatot. (Az atomi tömegegység mértékegységét szokás dalton-nak is nevezni.) Ő mindent a hidrogén tömegéhez viszonyított. Ez a természetes viszonyítási alap majd 100 évig fenn is maradt.


- O=16: Praktikus okokból a méréseket oxigénhez viszonyítva érdemesebb volt csinálni például azért, mert az oxigén nagyon sok atommal vegyül. Sokáig oxigénben mértek, aztán átkonvertálták hidrogén bázisra, és úgy készítették a táblázatokat. Ez pontatlanságokat eredményezett, ezért 1906-tól kezdve a bázist hivatalosan is átváltották O=16-ra. Nagyjából 30 évig ez így is maradt.


- ¹⁶O=16? 1929-ben felfedezték, hogy az oxigénnek 3 stabil izotópja is van. Innentől kezdve skizofrén állapot állt fenn: a kémikusok számára továbbra is az átlagos oxigéntömeg = 16 volt a szimpatikus, a fizikusok meg a 16-os izotóp = 16 bázist tekintették helyesnek. Úgyhogy az atomtömeg táblázatok összevissza jelentek meg.


- ¹²C=12: 1957-ben született a ma használt kompromisszumos megoldás. Egyrészt pszichológia: egyik tábornak se kellett behódolni a másik előtt. Másrészt a tömegspektrometriában a szén fontos másodlagos standard volt. Harmadrészt és főképpen: a korábbi "átlag-oxigén" alapú táblázatok számértékei sokkal közelebb állnak a ¹²C alapú számokhoz, mint az ¹⁶O alapúakhoz, így a kémikusok az új bázist jobban elfogadták.


Az egyik bizottsági tag annyira örült, hogy sikerült egyezségre jutni a kémikusok és fizikusok között, hogy az IUPAC párizsi közgyűlésére az útlevele nélkül rohant, az egész éjszakát a német-francia határon töltötte az útlevélre várva. :)


Ha bővebben (sooookkal bővebben) akarsz az atomtömeg történelméről angolul olvasni:

[link]

2011. szept. 13. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!