Mi a különbség a Csernobili és a Hiroshimai/Nagasakii atomrobbanások között?
A válasz: takarítás.
A csernobili atomerőműre szükség volt, ezért dekontaminálták, a sérült rész felé építettek egy betonszarkofágot, és 5 hónappal a baleset után újraindították. Egészen 2000-ig működött, naponta több száz dolgozóval, gond nélkül.
Az atomerőműhöz közel valóban van egy védett zóna, amit nem tisztítottak meg a kiülepedett izotópoktól. Nem érte meg az erőfeszítést, könnyen áttelepíthető volt a lakosság. Japánban nincs olyan sok hely, ők nem hagyhatnak parlagon egy egész várost.
Csernobilban nem atomrobbanás történt. Az atomrobbanáshoz az kell, hogy a hasadóanyag kritikus tömege hirtelen egy helyre csoportusoljon. Ekkor nagyon gyors láncreakció indul be, ami szétveti az egészet. Ehhez nem kell túl sok hasadóanyag amúgy. Kb 64 kg volt a Little Boyban.
Csernobilban ezzel szemben a vizet sikerült túlforralni, ami aztán szétvitte az egész reaktort. A reaktorban nem pár kilónyi, hanem sok tonnányi hasadóanyag volt, ami szétterült a légkörben meg a környéken. Vagyis Csernobil sokkal inkább egy piszkos bombához hasonlít (amikor hasadóanyagot hanyományos robbanóeszközzel "terítenek", vagyis nem az atom robban, csak szennyez). A mennyiségek pedig összehasonlíthatatlanok.
A sugárzás ugyan összehasonlítható, de Csernobilban akkor sem atomrobbanás történt. Csernobilban a víz hűtés rendszerét kapcsolták ki és gőzrobbanás történt, nem atomrobbanás. Ha atomrobbanás lett volna, akkor az üzemből konkrétan semmi se maradt volna meg, de még a város is elszállt volna.
Szóval össze lehet hasonlítani, de csak sugárzásban és nem atomrobbanásban, mert csak az egyik volt atomrobbanás.
Ma így néz ki a csernobili atomerőmű és ha atomrobbanás lett volna, akkor az épület konkrétan eltűnik:
"Ha atomrobbanás lett volna, akkor az üzemből konkrétan semmi se maradt volna meg, de még a város is elszállt volna."
Az biztos.
Mondjuk a 3 másik üzemelő blokkban lévő jelentős mennyiségű urán se könnyített volna a helyzeten.
Csernobil is megközelíthető és lakható. Mondjuk nem mindenhol, de úgy általában még a zónán belül is a legtöbb helyen értelmes határokon belül marad a háttérsugárzás.
A nagy különbség az az , ahogy írták már a Little Boybab 64kg urán volt a töltet. A csernobili RBMK reaktorban meg valami pár száz tonna radioaktív grafit volt és néhány tíz (száz) tonna urán. Szórd szét a két mennyiséget egy 10km sugarú körben és látni fogod mi a különbség :D
Ha a láncreakciótók és a többi sallangtól eltekintünk egyik esetben volt 64 kiló anyag a másikban meg vagy 350 000-400 000kg anyag.
" Csernobil megközelíthetetlen és lakhatatlan"
Ezeket a butaságokat honnan veszik az emberek?
Egyébként a Japánra dobott 2 bomba kismiska az 1050 másik elpukkantott bomba mellett.Mégis élnek még az USA-ban emberek.
Az atombombához használt U235-öt kb 85-90%-osra kell dúsítani, hogy létrejöhessen a heves láncreakció, ezáltal tízezred másodperc alatt a 10 millió fok, ami a pusztítást okozza.
Az erőműben használt U235-öt kb 3-4%-osra dúsítják, az ebben beinduló lassú láncreakcióval érik el a relatíve lassan kialakuló, párszáz fokos hőmérsékletet.
Ha a zóna "elszabadul", azaz kontrollálatlanul kialakul ebben az üzemanyagban a lehetséges maximális hevességű láncreakció, akkor viszonylag lassan eléri a 2-3000 fokot és az üzemanyag, a kazetták és minden egyéb szépen leolvadnak, a láncreakció megszűnik, az olvadék szép lassan kihűl. Ez a zónaolvadás. Ilyenkor láncreakció már nincs, de bomlás továbbra is fennáll, de nem kerül ki a környezetbe. A zónaolvadás _önmagában_ nem katasztrófa, megtörtént Three Mile Island-en, Csernobilban és Fukusimában is.
Azaz, egy atomerőműben atomrobbanás NEM következhet be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!