Trigonometriában hogy van ez a tetszőleges szögre kiterjesztett szinusz, és koszinusz?
Sziasztok!
Igazából szeretném megtudni, hogy ha egységkörrel ábrázoljuk egy koordináta-rendszerben ugye a tetszőleges szög szinuszát, és koszinuszát, és ennek az egységvektornak a szöge 0⁰<α<90⁰ akkor miért pont az első koordinátája a cos, a második pedig a sin? Meg az összes többi eseteben is ugye így van, bármelyik síknegyedet vesszük alapul. Lehet, hogy tök egyszerű magyarázata van, de én nem jöttem rá. Akár rávezetésnek is örülnék, hogy gondolkozhassak rajta.
Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
"Nincs benne."
Hanem?
"Ebben az esetben nincs olyan, hogy "jó konstrukció".
Ha nem lenne jó a konstrukció, akkor nem is lehetne használni...
"Több konstrukció is generálható, ezek egyenértékűek. "
Persze, több módon is lehetne definiálni, de itt egyáltalán nem ez volt a kérdés, hanem az, hogyha forgatjuk az (1;0) vektort, akkor miért azok lesznek a koordináták, amik (és nem hasraütésszerűen lett a keletkezett vektor első koordinátája a forgatás szögének koszinusza, és a második a szinusza, ahogy azt már egyszer leírtam (annak ellenére, hogy nem látod/más véleményen vagy)).
"Annyi van, hogy akkor jónéhány összefüggés módosulna, és mondjuk a tangenstétel népszerűbb lenne a cosinustételnél..."
Szívesen látnék olyan definíciót, ami gyökeresen megváltoztatná a most ismert összefüggéseket (értelemszerűen az alapdefiníciók ne változzanak, csak a kiterjesztéssel nyert azonosságok), és bónusz, hogyha a tangenstétel egyszerűsödne, míg a koszinusztétel ésvagy a szinusztétel bonyolódna.
"Amit írtál, abból nem derül ki a definiálás miértje, mert a definíciót magad is felhasználod (mégha azt közvetlenül nem is vetted volna észre)."
Nyilván az alapdefiníciót fel kell, hogy használjam ahhoz, hogy érdemben lehessen beszélni róla;
-az első síknegyedben minden ugyanúgy működik, ahogy azt megszokhattuk
-tapasztalatokból az jön ki, (hacsak nem akarunk állandóan esetszétválasztással számolni), hogy a 90°-os szög szinusza 1, koszinusza 0, és ezt is kielégíti az, hogyha az i egységvektort elforgatjuk pozitív irányba 90°-kal, ami a (0;1) pontba fog mutatni, hasonlóan a 0°-os szög szinusza 0 kell, hogy legyen, koszinusza 1, és lássunk csodát, pont az (1;0) vektor koordinátái lesznek jók ide
-a második síknegyedben (tompaszögekre) azt akarjuk elérni, hogy sin(Ł)=sin(180°-Ł) és cos(Ł)=-cos(180°-Ł) igaz legyen, és ezt minden egyes Ł-ra teljesítik a II. síknegyed pontjainak koordinátái. Ahhoz, hogy ebben az esetben is ki lehessen számolni a pont koordinátáit, nem kell tudni például a cos(150°) értékét, elég csak a cos(30°)-ot (és ez gyakorlatilag az összes szögre igaz, vagyis csak az alapdefiníciót kell tudni).
-hogy a többi síknegyed szögeire mi történik, az már csak adalék
"Nyilván az alapdefiníciót fel kell, hogy használjam ahhoz, hogy érdemben lehessen beszélni róla;"
És épp ez a lényeg. Az alapdefiníciót felhasználod, de nem indoklod. Mivel indoklás nem is létezik, mert ez megállapodás, ahogy korábban rámutattam, de neked csak most esett le.
Kár jobban belebonyolódni a részletekbe, a kérdező szerintem megkapta a választ, hogy mi egymásnak essünk annak meg semmi értelme.
"És épp ez a lényeg. Az alapdefiníciót felhasználod, de nem indoklod. Mivel indoklás nem is létezik, mert ez megállapodás, ahogy korábban rámutattam, de neked csak most esett le."
Ja, hogy neked az a problémád, hogy a koszinuszt koszinusznak hívják és nem tangensnek... Értem... Ennyire azért nem kellene szőrszálhasogatónak lenni.
Az viszont már nem megállapodás kérdése, hogy a fenti konstrukcióban miért azok a vektor koordinátái, amik, ugyanis a legtöbb helyen nem magyarázzák el (láthatóan a kérdezőnél sem), hogy ez hogyan jön ki, csak "rámondják", minthogyha az ténylegesen definíció (vagy jobb esetben axióma) lenne, pedig egyáltalán nem így van, ahogyan azt le is írtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!