Hogyan működik a szinkeveres?
Sziasztok.
Szeretnék segítséget kérni a szinkeveressel kapcsolatban.
Tegyük fel hogy van két adott frekvenciájú tisztán szinuszos elektromágneses hullamunk.
Első kérdés:
Keverésük esetén ezen szinuszos jelek összege lesz a kevert jel?
Ha ez igaz és feltesszük hogy a látható spektrum színei megfeleltethetoek egy A*sin(w*t) alakú jelnek, akkor miképp keverhetőek ki ez más frekvenciájú jelek összegéből additiv módon?
Különböző sinusos jelek összegzése esetén nem tudok létrehozni tisztán egy olyan frekvenciájú szinuszos jelet amely nem valamely bazisfrekvenciaval rendelkezik. Ha ez lehetséges lenne nem lenne egyértelmű a fourier sor.
Ha az agynak nem szükséges a tiszta jel, hanem van valamilyen atlagolodas az agyi feldolgozás folyamatában,akkor miképp számolható a bazisfrekvenciák és a hozzájuk tartozó amplitudok (súlyok) tudatában, hogy melyik tiszta jel színével ekvivalens szint fog látni az agyunk?
Köszönöm a segítséget!
Érdemes utánaolvasnod a CIE 1931 színmodellnek. Ebben definiálnak egy "átlagos" szemet a három színérzékelő csap spektrális érzékenységével. Az egyes csapok által érzékelt inger = integrál(érzékenységi görbe * fény spektruma). Ezt egy kicsit transzformálják még, de ez a lényeg.
Innentől matematikailag számolható, hogy egy adott spektrum milyen színérzetet vált ki ebben az "átlagos" szemben. Így természetesen az is számolható, hogy egy másféle spektrum vajon ugyanazt a színérzetet váltja-e majd ki.
Ha a CIE 1931 színmodell alapján meghatározott színérzet-teret ábrázolni akarjuk, az így néz ki:
A patkó peremén vannak a tiszta színek, a belső háromszög az sRGB sztenderd szerint definiált (monitorok által többé-kevésbé hűen előállítani próbált) színeket jelöli. Anélkül, hogy túlbonyolítanánk a dolgokat, ez a rendszer lineáris, tehát minden keverési művelet a komponensek súlyozott átlaga lesz.
Ha két tiszta hullámhosszt keversz, akkor az érzékelt szín a két pont közötti szakaszon lesz, a keverés súlyainak arányában. Ha több tiszta hullámhosszt keversz, akkor az általuk kifeszített konvex burok (sokszög) valamely belső pontjában.
Ez alapján pl. láthatod azt is, hogy már 2 tiszta hullámhosszból is keverhető fehér, mégpedig sokféle módon: húzz a fehér pontból egy tetszőleges olyan egyenest, ami a patkó szélét 2 pontban metszi: ezen két hullámhossz megfelelő arányú keverése ugyanazt a fehér-érzetet fogja ébreszteni a szemedben.
Utolsó!
Nagyon köszönöm, ezt kerestem.
Természetesen köszönöm a többieknek is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!