Az Európa hold jégpàncélja alatt lehet élet?
"bődületes messze van"
Ezen kívül a 10-15 km-es jégrétegen sem egyszerű áthatolni. (Energiaszükséglet, jégpáncél mozgása, összezáródása, stb.)
".. a Szaturnusz Enceladus nevű holdján (és kisebb valószínűséggel ugyan, de a Jupiter egyik holdján, az Európán is) a földihez hasonló élet szinte minden összetevője megtalálható."
Egyrészt nem lenne emberi személyzete, csak oda út lenne, annyival egyszerűbb lenne, viszont a hosszú és bonyolult pályás odaúton és a landoláson kívül meg kellene oldani a lefúrás biztonságos energia-ellátását, napcellák nélkül (meg egyáltalán a technológiát, mert több lehetőség is van, mind nagyon energiaigényes), a vízréteg elérésekor a további mozgást (lebegést, úszást) egy eléggé ismeretlen környezetben, az információ kijuttatását a min. 10 km jég alól, és az automatikát, mivel ha a kommunikációt valahogy megoldják, akkor is 40-50 fényperc a távolság tőlünk, oda-vissza több, mint egy óra. Márpedig a vízben nem lehet megállni, amíg utasítást kap, mint pl. a Mars-szondáknál.
Szóval igen, elég sok problémát kell megoldani, ami általában drága is. Viszont az is igaz, hogy az Apollo programhoz képest már sok tapasztalattal rendelkeznek, nem kell szinte a nulláról kifejleszteni mindent.
Például a Rosetta projekt kb. 1,8 milliárd dollárba került, a teljes Apollo program mai áron kb. 136 milliárd dollárba. Úgyhogy azért valószínűleg olcsóbb lenne (különben eleve kudarcra lenne ítélve).
Engem màr csak az érdekelne, az ottani lényeket hogyan akarjàk megfigyelni. Lefúrunk az óceànig, oks... aztàn?
Bemenne valaki egy idegen bolygó vizébe? Meg ki tudja milyen szörnyek fejlődtek ki, akik veszélyesek is lehetnek rànk nézve.
Vannak a jégpáncélon nagy repedések, vízkiáramlások.
Ha van lent élet, akkor ha a víz fent kispriccel, viszi magával azt is.
Szóval az élet nyomait ezeknél a repedéseknél a legkönnyebb megtalálni, esetlegesen még akár jelentős fúrás nélkül is.
Persze ha van is lent bonyolultabb élet, nem az fog a felszínre kerülni, nem az ottani kékbálnákat fogja kiköpni az óceán, de a bakteriális élet nyomai így elérhetőek.
Erre gyakorlatilag ma is megvan a technika.
A nehézség inkább a távolság és a Jupiter.
Egy Curiosity jellegű szerkentyű oda is elpuskázható.
De bonyolultabb és nagyobb teljesítményű rakéta kell hozzá, mint a Mars esetén és a távirányítás helyett még jobban az önműködésre kell hangolni, lévén a rádiójelek túl lassan érnek oda és vissza.
Ja és a Jupiter.
Mocskos erős elektromos és mágneses tere van a holdak magasságában, ez betehet az elektronikáknak és a kommunikációnak is.
Tervek már most is vannak ,de folyamatosan halasztják, most például megint hátrébb sorolódott, előrébb került az új holdprogram, a Gateway és a Mars.
Szűk a büdzsé.
Már az ISS fenntartása is nyűg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!