Téli vagy Nyári időszámítás jobb ha marad szerinted?
Az EU-ban hamarosan eltörlik az óraátállítást,
ÉS
a tagállamok maguk dönthetik el hogy a nyárit vagy a télit tartják meg.
Némi infó.:
Te melyiket és miért választanád és miért?
#12: Ezt gondold át mégegyszer: pont a _meglevő_ téli időszámítás adja azt hogy ne változzon meg az életvitelünk, sőt nyári időszámítás se kell.
Különben ~2 évtizedenként hátra kellene állítani az időszámítást, amíg már a 'dél' napkeltére esne.. :-()
Téli időszámítás szerinti órajárásnál Magyaroroszág legnyugatabbi csücskén van pont "delelőn" a nap délben. Kelet felé ez tolódik folyamatosan, de a legkeletebbi csücskön is éppen hogy csak félúton vagyunk a következő időzóna delelési pontjához.
Ez alapján még abszolút a téli időszámítás lenne a helyes végleges időszámítás.
Praktikus szempont lehet még, hogy melyik országokkal akarunk "szinkronban" lenni, a tőlünk nyugatra, vagy keletre lévőkkel.
De persze ott van a szubjektív szempont is, melyik számunkra a szimpatikusabb, a korai napfelkelte vagy korai naplemente.
Láthatóan a többségnek a hosszabb esti világos felé húz a szíve.
Hozzátenném, lehet, hogy csak addig, amíg egyszer meg nem éli, hogy télen reggel nyolckor is még sötétben ébredezik a munkahelyén, suliban stb.
Ne feledjük, a nyári időszámítást csak nyáron éltük meg eddig, amikor alapból hosszú a világos időszak.
Nem tudjuk, milyen érzés lenne télen reggelente ilyen sokáig sötétben kúszni-mászni. Szerintem van olyan depresszív, mint a korai esti sötét.
Mivel abba nincs beleszólásunk, hány órán át legyen világos, szerintem tök mindegy, melyik időszámítás lesz a végleges. Mindkettőnek van negatív-pozitív oldala.
De az biztos, hogy a mostani ide-oda kapcsolgatás teljesen értelmét vesztette.
#14 Wadmalac nevű felhasználó válasza:
"...szerinti órajárásnál Magyaroroszág legnyugatabbi csücskén van pont "delelőn" a nap délben"
--- Aminek valljuk be, az ég világon semmi jelentősége, nem is tudom hogy élik túl nálunk sokkal nagyobb országok egy időzónával. :)
"...a téli időszámítás lenne a helyes..."
--- Mint az a kérdező egyébként tudományosan is megindokolt táblázatában is látható, ez nem igaz, a helyes nem lehet az aminek kevesebb előnye van, egyszerűen többet számít pl. az hogy az emberek több napfényes órát legyenek ébren mintsem hogy épp pont délben deleljen a nap, ami egyébként sem lenne igaz az egész ország területére.
"...Praktikus szempont lehet még, hogy melyik országokkal akarunk "szinkronban" lenni..."
--- Ez viszont pontosan így van, az Európai avagy EU-s gazdaság a fő irányvonalunk, mivel ők elég valószínű hogy az úgynevezett nyárit, gazdasági szempontból is célszerű!
"...Láthatóan a többségnek a hosszabb esti világos felé húz a szíve...."
--- És ez egyébként igaz az EU többségére is.
"...hogy télen reggel nyolckor is még sötétben ébredezik a munkahelyén, suliban stb...."
"...a nyári időszámítást ... amikor alapból hosszú a világos időszak..."
--- Aki ezt állítja az vagy városi vagy elfelejtette hogy iskolába bizony sötétben indul a gyerek sőt sötétben is ér oda, arról nem is beszélve hogy egész nap kapcsolva van a villany és mindenki alszik elfelé, no nem azért mert a télivel hű de világos lenne, a tél szívás mindegy hogyan állítjuk az órát, egyébként meg ha világosban megy sötétben jön, ha sötétben megy még hazaérhet világosban, a mai diákok nem délig vannak iskolában, de még ha addig is lennének legalább lenne idejük kint játszani délután a hóban...világosban.
A gyári munkásnak szinte édesmindegy, sötétben megy sötétben jön és nagyrészt egész nap nem látják az eget sem, nyáron sem.
A szolgáltatóipar az ami rendszerint 9-kor indul, na nekik meg már úgyis világos lenne mindkettővel és este mire végeznek sötét mindkettővel,
a villany viszont fel van kapcsolva iskolában, irodában, gyárban, mindenhol, télen így is úgy is kevés a fény és aki nem munkanélküli vagy nem a természetben dolgozik úgyis kimarad belőle.
Persze ha már diákok, ott van a téli szünet, mindegyik szeret sokáig aludni és szeretNE délután sokáig kinn maradni hógolyózni és hasonlók, ha a téli marad ezt is elvesszük tőlük.
"...Nem tudjuk, milyen érzés lenne télen reggelente ilyen sokáig sötétben kúszni-mászni..."
--- Már hogy a fenébe ne tudnánk, az ország nagy része épp ezt csinálta épp úgy idén télen mint eddig...
",,,Mivel abba nincs beleszólásunk, hány órán át legyen világos..."
--- MÁR HOGY A VIHARBA NE LENNE???
Ott a kérdező király kis táblázata, szépen le van vezetve hogy van beleszólásunk,
ha a téli marad akkor az eddiginél kevesebb ébren azaz hasznosan töltött világos órával fogunk találkozni,
PONTOSAN 201 világos órával fogunk találkozni
ha a Nyári mellett döntünk akkor az eddiginél 12 világos órával több lesz.
fentebb említetted hogy "depresszív"
nos ha valami depresszív akkor az az hogy évente 8,5 nappal kevesebb fényhez juttatjuk magunkat, akkor meg már inkább maradjon a jelenlegi óraállítós rendszer, ez is káros, de talán nem annyira mint 201 sötétben eltöltött órára kárhoztatni magunkat, hangulat szempontjából sem mindegy és sok egyéb szempontból sem...
#15: Szomorú, hogy ennyire nem értetted meg, mit írtam, illetve ilyen szinten félreértelmezed.
"--- Aminek valljuk be, az ég világon semmi jelentősége, nem is tudom hogy élik túl nálunk sokkal nagyobb országok egy időzónával. :)"
Előző kommenteknél felmerült, ezért tértem ki rá, nem mintha sokat számítana, de az tény, hogy ez a világos időszak "közepe".
"--- Mint az a kérdező egyébként tudományosan is megindokolt táblázatában is látható, ez nem igaz, a helyes nem lehet az aminek kevesebb előnye van, egyszerűen többet számít pl. az hogy az emberek több napfényes órát legyenek ébren mintsem hogy épp pont délben deleljen a nap, ami egyébként sem lenne igaz az egész ország területére."
Ez nem volt valami összeszedett fogalmazás, próbálom értelmezni.
"az hogy az emberek több napfényes órát legyenek ébren"
Hát ez télen időszámítástól független, mert mindenképpen sötétben kelnek és sötétben fekszenek, nyáron meg a világos időszak hosszabb az átlagos ébrenlétnél. A köztes időszakban meg, az akár suli, akár meló miatti korán kelésnél éppen hogy a téli időszámítás alatt van reggel "korábban" világos.
Nem is értem, mit akartál ebből kihozni.
"--- Már hogy a fenébe ne tudnánk, az ország nagy része épp ezt csinálta épp úgy idén télen mint eddig..."
Pont ugyanakkora egy óra zavar téged este, mint amekkora zavarna reggel, úgyhogy azért az, hogy nem lenne különbség, az biztosan nem igaz.
De írtam is, ez a szubjektív rész.
És személyenként eltérő lehet az értékelése.
"",,,Mivel abba nincs beleszólásunk, hány órán át legyen világos..."
--- MÁR HOGY A VIHARBA NE LENNE???"
Miért, te tudod befolyásolni a Föld forgástengelyének szögét? Leborulok előtted.
Te melyiket és miért választanád és miért?
A Nyárit!
-------------------
Szeretnék reagálni egyúttal arra hogy néhányan azt mondják, azért a téli mert akkor delel a nap, nos ez nagyon nem igaz, vagyis az ország jelentős részén nem igaz, szóval ez nem egy valós érv és főleg nem releváns semmilyen szempontból!
Úgy is magyarázható a dolog, hogy az időzónánk a 15°-os keleti hosszúságra lett "tervezve".
Sopron kb. 16.5°-on van, tehát közel hozzá, az ország keleti széle pedig 22-22.5°-on,
tehát messzebb tőle (majdnem egy fél időzóna szélességgel).
ha már delelésről beszélünk, ami az az időpont, amikor a nap a legmagasabban van az égen, akkor azt is tudnunk kel hogy ez a pont igencsak vándorol és nem csak függőlegesen, hanem vízszintesen is. azaz nem mindig ugyanabban a vízszintes irányban delel a nap!
# 16 "Említésre se méltó.."
alap esetben én is ezt mondanám, de mivel ez merült fel a téli megtartása mellett ezért gondoltam megemlítem, de igazából ez a körülbelül fél óra pont annyira nem említésre méltó a téli megtartásának indoklása ként mint jelen esetben sem,
ráadásul mivel ez a delelés pont úgy függőlegesen mint vízszintesen is folyamatosan változik így nem fog egész évben délben delelni sem a télivel sem a nyárival sem Budapesten sem Makón sem Kisvárdán sem Sopronban sem a Balatonnál, egyszóval a délben delelés nem valós érv sem a téli sem a nyári mellett, azon a 10-30 percen nagyon nagyon nagy butaság lovagolni, főleg tekintettel a folyamatos ingadozásra évszakonként és helyenként is.
azt lenne jó már megérteni hogy ha az a 30 perc nem számít akkor az a 60 sem, elvégre miért érdekeljen mondjuk engem hogy épp délben van-e a legmagasabban a nap, jobban érdekel hogy nyáron még este 9kor kint ülhessek a teraszon vagy dolgozzak kint a kertben, ez pedig csak a nyárival lehetséges, télen meg úgyis egész nap sötét van, mit számít ha 1 órával több...
meg mit lehet itt lovagolni a télin indokolva hogy "mert akkor délben delel" közben meg nem megérteni hogy évente több mint 200 órával kevesebbet lesz egy átlag ember világosban ébren...
hát engem inkább érdekel az hogy az átlag ember, mint én is, aktív idejét tekintve legyen világos, ha 7re megyek melózni a fenét érek vele hogy 3kor már hasamra süt a nap, az még éjszaka, a 4 is korai nemhogy a hajnali 3
200 órával kevesebb időt tölteni világosban, ez számít, az hogy pontban délben legyen csúcson a nap, semmi jelentősége nincs
NYáRI
Olyan érzésem van mintha a lovat akarnátok a szekér után kötni és nem a szekeret a ló után.. :)
Különben is nyitott ajtót akartok betörni. Nem mindegy hány órakkor (8-9-10) tölthetsz el ugyanannyi időt a napos erkélyen..? Szerintem tök mindegy hány órát mutat az órátok napozás közben..
Az időt stabilan mérhető természeti paraméterekhez kell igazítani ami bármikor reprodukálható, és a mi saját viselkedésünket kell(ene) hozzáigazodnunk. Ha mindenki korábban kezdi a munkát akkor mindenki hamarabb végez és több ideje lesz napozni délután.. Nem az időmérést kell megváltoztatni hanem a munkaidőt áthelyezni (akár havonta) és mindenki elégedtt lesz..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!