Ha a valóságot, és a külvilág képét csak az agyunk teremti meg, akkor lehet, hogy nem is úgy néz ki a világ, ahogy látjuk?
Biztos, hogy így van.
Biztos, hogy mindenki kicsit másféleképpen érzékeli a világot, de ha az agya mindnek működőképes modellt képes összerakni a bejövő infókból, akkor az a modell elég jó ahhoz, hogy sosem tudjuk meg, miben tér el másétól.
De azért van rá példa, amikor látszik, hogy kisebb-nagyobb agyi defektusoknál az a belső modell bizony még csak funkcionálisan sem tökéletes.
Nekem erre kedvenc példám Csontváry Kosztka Tivadar festészete, illetve annak a korral történő folyamatos változása.
Valóban a színek érzékelése eltérhet, már a retinából kiindulva is. A kéreg is rendkívüli plaszticitással bír.
Viszont a világ elsődleges érzékelése azért konzisztens. Egy tárgy formáit multimodális szenzorfúzióval érzékelve, látás, tapintás, stb nem térhet el, hiszen interakcióba kell lépni a világgal valahogy és ennek fizikai határai vannak.
Ahogy a szagok és ízek érzékelése, biztosan eltér árnyalataiban, de a veszélyes vagy káros anyagok detektálása konzervált.
Az pedig filozófiaia kérdés, hogy ki miképp éli meg a szenzoros inputot. Ugyanis lehetetlen igazolni vagy öszzevetni egy egy tudat szubjektív élményeit.
#4: így van.
Lehet, hogy valaki "belül" pirosat lát, mikor zöld színre néz, de mivel tanultan a zöld nevet társítja hozzá, kifelé nincs különbség. A belső modellalkotás eltérhet mindenkinél, de ha kompatibilis a modell a világgal, sosem derül ki.
Eszembe jutott az az emberke, aki mindenbe, amit lát helyből belelát egy geometriai-matematikai mintát. Neki egy jóval gazdagabb modellalkotása van a fejében, mint az átlagembernek. Hogy ez szuperemberi tulajdonság vagy defektus, az már nehezebb kérdés.
Ezt ki lehet próbálni önmagadon is :D
Nekem elég élénk a fantáziám... és időnként pusztán neurobiológiai szemiempirikus módszertannal elpöppintünk egy kis THC-t.
Elképesztően gazdag asszociációk geometriai minták érkeznek a külvilágból a cannabis hatására.
Csináltunk is egy érdekes dolgot, egy sütögetős nyári estén készítettem egy videót így, narrálva az asszociációkat amiket a kertben és a házban látok.
Idővel visszanéztük a videót, és az asszociációk tiszta fejjel is ott voltak, egyértelműen látszott minden. Tehát a modellt átadtuk egymásnak, éspedig az a modell akkor született amikor az agyam cannabinoid rendszere épp intenzíven működött a drog hatására. :D
Ebből egyrészt az következik, hogy a magasszintű asszociációk és a látás érzet mennyire sokszínű lehet. Mivel genetikailag is hatalmas az eltérés pl a cannabinoid receptorok mennyiségi szintjén emberekre vonatkozóan.
A komolyabb hallucinogénekről nem is beszélve. Ezt a szűrőt a valóságról elképesztően könnyű modulálni. Személyesen sohasem próbáltam pszichadelikumokat, mivel tartom hogy bizonyos ajtókat nem szeretnék kinyitni. Viszont tényleg így lehetséges egy olyan modulált érzékelés ami teljesen különbözik a valóságtól.
Egy DMT trip, vagy a salvia az egyik legintenzívebb cucc, amitől percekre teljesen kiszakadhatsz a téridőből és festékcseppként leélhetsz 70 évet. Persze csak illúzió szintjén... de a modell akkor is ez.
Tekintve, hogy a színek agyunk kreálmányai elég valószínű, hogy egy kicsit mindenki másként érzékeli azokat. De akár teljesen eltérően is érzékelhetjük. Leellenőrizni nem tudjuk, mert nem vagyunk képesek kivetíteni vagy megosztani másokkal a tudatunk által keltett valóságélményünket.
Ami nekem zöld az neked lehet piros és fordítva. Vagy mindenki más színeket lát és nincsenek is ugyan olyanok. De ettől még ugyan úgy pirosnak nevezzük pl. az almát, mert azt a színt így neveztük el. Az ég színét kéknek neveztük el. De ettől még lehet hogy teljesen máshogy látja mindenki.
A színek nem léteznek így önmagukban a fizikai valóságban. Az agyunk hozza létre ezeket az eltérő hullámhosszú elektromágnesen hullámok érzékelésével (ami számunkra a fénynek felel meg). Konkrétan a színek hallucinációk! Így oldja meg az agyunk, hogy különbséget tudjunk tenni az eltérő hullámhosszú elektromágneses hullámok között.
Tehát a falevél nem azért zöld, mert kis zöld elemekből áll, hanem azért mert csak a zöld tartományú elektromágneses hullámokat veri vissza, a többit elnyeli. A falevél tehát szürke! A fény, ami lepattan róla viszont változó lehet, és ezt érzékeli a szemünk. Az agyunk meg színek formájában jeleníti meg "számunkra".....
elég para... :D
Itt azért két különböző dologról van szó.
Adott egy konkrét bármi, az olyan, amilyen. Viszont érzékeli hétmilliárd különböző ember, tehát az a konkrét dolog, bár egyféle, mégis hétmilliárd formában jelenik meg az emberek képzetében. Ha azt akarnánk, hogy mindenki ugyanannak lássa, akkor minden embernek egyformának kéne lenni - ami lehetetlen.
Viszont egy dolognak vannak (közmegegyezéses) lényeges vonásai, és lényegtelenek. Az ibolya többé kevésbé ibolyaszínű. Van akinek kékebb, másnak mélyebb vagy halványabb, de ami barna, fehér vagy zöld az nem ibolya. A kocka minden éle azonos hosszú és párhuzamos. Az azonosságra és párhuzamosságra van leíró tudományunk, azonban ettől még szemhibából, nézőponttól függően elég sokfélének látható sokféle ember részéről. De azért mégis mindenki kockának fogja tartani ugyanazokkal a tulajdonságokkal.
Amúgy a képzetünkben a világ "nem úgy néz ki" mint a világ, hanem úgy, hogy kismillió modell összessége. A kocka modelljéé, a virág modelljéé, é a többié. Ettől tudunk róluk egymással beszélgetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!