Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberek lebonthatóak G, A,...

Az emberek lebonthatóak G, A, T, C betűkre, ahogy az informatikában a bináris kód esetében?

Figyelt kérdés
És ha igen, lehet embereket “programozni”?

2018. márc. 23. 21:08
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha arra gondolsz, hogy a géneinket lehet-e programozni, akkor igen, lehet. Az, hogy ez jelenleg megoldható-e, nem. Ha fejlődik a tudomány akkor majd egyszer valószínűleg.
2018. márc. 23. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
32%

Igen egy genetikai kódból állunk, mint egy ASCII kód.


Természetesen lehet programozni.


A tudomány mai technikáival CRISPR/CAS9, nagyon egyszerűen szerkeszthető a genom.

Ma már egy gimis kémia laborban is csinálhatsz transzgén kisbabát. Mondjuk akinek a bőre zölden világít. A zöld fluoreszcens fehérje kódját szerkesztheted bele az emberi genomba.


Utólag is nagyon egyszerűen lehet programozni a genomot, méghozzá vírus injekcióval, sejtspecifikusan lehet bejuttatni a genetikai anyagot. Ilyen kezelések ma már léteznek.

2018. márc. 23. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
56%

Egyébként még annyi, hogy van már olyan technológia amivel a létrehozott kódot valóban meg lehet kreálni DNS-ként. Nagyon drága még, de lehetséges.


Ezzel ha tudod mit kódolj, akkor lényegében bármilyen DNS-t össze lehet rakni, és beültetni egy embrióba.


Igazából a testedet felépítő fehérjékről szinte már mindent tudunk, melyik DNS szakaszok kódolják. Viszont sok régióról fogalmunk sincs, hogy szemét DNS, vagy ősi vírusok, vagy fontos szabályzó régiók-e.

Na ezért nehéz "programozni..."

Ezért nem tudunk egy 3D modell alapján legenerálni egy új fajt, mert nagyon bonyolult maga a fejlődés és szabályozás a gének által. Ehhez még sok évtized kell, de a technológia létezik, csak a kódot kéne feltörni, amivel bármilyen fajt tervezhetsz.

2018. márc. 24. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Kiegészítésül annyit, hogy a genetikai kódon kívül más is meghatároz egy embert, szóval ez a fajta "programozás" nem tud mindenre kiterjedni. A tudásunkat, személyiségünket nem gének hordozzák.
2018. márc. 24. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy mit értett programozás alatt.


Ha pl szeretnénk létrehozni megadott paraméterek alapján egy emberi DNS-t akkor lehetséges. Ha tudjuk mit változtassunk, miből másoljunk.


Ha viszont a számítógép analógiájával élünk, akkor a DNS kódból kifejlődnek a neurális őssejtek, és nagyon bonyolult szabályozási és differenciálódási folyamatokat követve kialakul az agy.

Ez maga a hardver, de a szoftver is egyben. Ugyanis a struktúra magában hordozza a funkciót is. Avagy nem választható külön az axonok, dendritek, szinapszisok kapcsolata magától a "szoftvertől". A program ami fut a Human 1.0-án, maga hardverből jön, nem csak elektromos, lemásolható jelekből áll.

Tehát ha az embert szeretnéd programozni, a személyiségét stb... akkor vagy durva gyógyszeres hatóanyagokkal lehetséges, ami elég távol áll a programozástól.

Vagy egy kifinomultabb módszer, optogenetika. Ezzel génmódosítod az idegsejteket, egész neurális áramköröket, úgy , hogy egy fényérzékeny fehérjét termeljen. Létezik rádiófrekvenciás változatban is.


Ezáltal ha nem is programozható (ahhoz neurális őssejteket kéne beültetni, vagy megváltoztatni az agyi plaszitictás), de modulálható, irányítható az agy.

Így hoztak létre agyi implantátummal távirányítható patkányt, vagy az egereknél ki be kapcsolható az agresszió, félelem stb (egy éve pont egy ilyen laborban dolgoztam, mélyagyi optikai szállal befolyásolták az egér viselkedést)


Tehát sokféle definíciója létezik az ember "programozásának". Genetikai alapon, neurális stimulációval és az agyi plaszticitás befolyásolásával.

2018. márc. 24. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
#5-ös A sima nevelés/tanítás is a neurális háló programozása, az emberi agy a normális működésén keresztül is programozható, csak (tudtommal) nincs ehhez még olyan egzakt és kiforrott módszerünk (amivel biztos elérünk egy adott eredményt, és csak azt), mint a számítógépek programozásához.
2018. márc. 24. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Igazad van, programozás...de a előrejelezhetetlen a hatása, annyira bonyolult a pszichénk.


Nem hiszem, hogy a pszichológia valaha elérhet ilyen szintre.

Az emberi elmék olyan szinten különböznek, a neurokémiával együtt, hogy még a gyógyszereknek is hatalmas a szórása. Valakinél egyes pszichiátriai szerek teljesen más hatást váltanak ki.


Nem véletlen, hogy sok neurobiológus nem tekinti túlzottan egzakt tudománynak a pszichológiát. A tanulmányok nagyrésze megismételhetetlen, mert összeszedhetsz még 1000 alanyt, akkor is más jöhet ki. Így van ez még az fMRI tanulmányokkal is kb. 90% megismételhetetlen... bedugnak egy mágnesbe és mondjuk tanulj meg valamit, de közben ne kapj pánikrohamot a 120 decibeles csattogó mágnestől :D és ne gondolj a rózsaszín elefántra.


Befolyásolni vszeg lehet a neurhálót, rávenni embereket tudatalatt vásárlásra stb... de ez is olyan, hogy mondjuk 10-30% hatás vagy kevesebb. Jó szar firmware frissítés, ami ilyen százalékban hat csak :D

2018. márc. 24. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szerintem programozásnak tekinthető a tanítás, bár természetesen van szórás, hiszen létezik kitűnő tanuló és meg is buknak páran, de azért ki lehet dolgozni egy általános tananyagot, amit többé, kevésbé mindenki elsajátít.

Hasonló lehet a katonai kiképzés, amely nagy tapasztalaton alapul és meglepően rövid idő alatt a civilből katonát gyúr, rendkívül hatékony módon, vagy mondjuk a Bibliát is lehet tekinteni egy ősi programozói kézikönyvnek.

Az általa közvetített információnak elképesztő hatása lehet, de mint tudjuk, a fanatikusok neveléséhez a legjobb fiatal korban sulykolni a célzatos információt, lásd Hitlerjugend, vagy komszomol.

Amúgy az emberek is behatárolhatók, de nem teljesen, mert egyrészt ahhoz túl bonyolult az emberi elme, másrészt bizonyos önszervezési mechanizmussal is számolni kell, az ember saját magától is tud gondolatokat prezentálni, ilyesmi a sejtés, a gyanú, vagy ehhez hasonló feltételezés, ami azt jelzi, hogy csak részben irányítható, inkább csak motivációval közvetetten, nem közvetlenül.

2018. márc. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!