Markram, az eredeti HBP atyja azt mondta, hogy szeretne belépni az autista fia agyszimulációjába, hogy úgy lássa a világot, ahogy ő. De ez nem hülyeség, vagy hogyan gondolja?
Kicsit kifejthetted volna, hogy akinek nincs neurobiológia PhD-je, az is értse a kérdést.
Human Brain Projectről van szó.
Tehát a lényegy, hogy az agyműködést valamilyen közelítő modellel szimuláljuk szuperszámítógépeken. A funkció és a struktúra egyszerre legyen lemodellezve, dendritek, axonok, szinapszisok szintjén.
Viszont ezt csak úgy teheted meg hitelesen, ha Markram fiának agyát pár um szeletekre vágod, és beszkenneled elektronmikroszkóppal.
Tehát nem, nem tud belépni a fia szimulációjába, mert ahhoz meg kéne ölni a fiát.
Agyi fluoreszcens képalkotással foglalkozok és kb 1000 um-ig lehet lelátni az egér agyába sejt és dendrit szinten egy beépített ablakon keresztül, miután génmódosító vírust injektálunk beléjük. Ez jól jellemzi, hogy fényévekre vagyunk az emberi agy non invazí szkennelésétől sejt szinten.
Emiatt is érte sok kritika a HBP-t, hiszen rengeteg neurális elemet nem is vesz figyelembe még a patkány agyszelet modell sem. A gliasejteknek óriási szerepe van az agyműködésben, és a neurokémiát nagyon nehéz modellezni. Kb pár sejtnél hiszem el, hogy működnek a számolások. Ehhez inkább kvantumszámítógép kell.
Amire gondolt az arc szerintem, az az hogy vizualizálni kéne az autista agyműködést és így belenézni a modellbe, mint egy 3D ábra. Így talán látná, mit érez és lát a fia.
Természetesen ez a legjobb tudásunk szerint is lehetetlen. A pontos szimulációhoz el kéne pusztítani a fia agyát.
"Tehát nem, nem tud belépni a fia szimulációjába, mert ahhoz meg kéne ölni a fiát."
Persze, ezt én is tudom, és ő sem úgy értette. A kérdésem a "látás"-ra vonatkozott, hogy azon mit érthet. Egy szimulált agyműködésből, akármilyen szintű is, mégha nagyon apró részletekig lemenve pontos, akár szükséges, akár nem, akkor sem világos, hogy mire jutunk vele, és mit "látunk" és hogyan ezáltal!?
Elméletben a neurhálóra rákötsz egy mesterséges retinát, akkor láthat.
A látókéreg működését vizualizálva pedig láthatóvá válik a belső mozi, amit az illető lát.
Egereknél ezt próbáljuk elérni a kód megfejtésével. Ha lát egy sajtot, akkor az agyműködésből rekonstruálni a sajt képét.
Itt amúgy inkább a lelkivilágára gondolt. Ezt is egy adatvizualizációval tudnám elképzelni, ami megjeleníti a mesterséges neurháló képét hullámzó színekbem mondjuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!