Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudom, hogy az élet egy...

Tudom, hogy az élet egy csoda, de valami támpont létezik ahhoz, hogy ezt megértsem?

Figyelt kérdés
A babáknak egy csomó alapvető dolgot, például tárgyállandóság a születés után kelle elsajátítaniuk, azaz nincs hozzá még bedrótozva az agyuk. Ezzel szemben a ló úgy születik, hogy már lábra tud állni és futni pár percen belül, márpedig. amozgás igen komlex agyi funkció, és valószínűleg több százezer neuron viszonylag jól és előre bedrótozott összetett struktúráját igényli. Ez hogyan lehetséges?

2018. dec. 13. 22:39
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%
A babának senki nem tanította meg hogyan kell szopni a ciciből, mégis tudja.
2018. dec. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
De tudok jobb példát a lónál. A kis keresztes pókok úgy születnek hogy tudják hogy kell hálót szőni.
2018. dec. 13. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
Ti nem érzitek a különbséget? A szopás az egy elég automatikus kevés izmot megmozgató automatikus mozgás. A kéz és láb mozgatása összehangoltan olyan, amit a baba pl. néhány év alatt tud csak elsajátítani, a finommotorikára pl az agyunk neuronjainak kb. a fele fordítódik a kisagyban. De ha a különbséget és a nehézséget nem is érzékelitek, akkor is kárdés, hogy hogyan?
2018. dec. 13. 23:12
 4/17 LeonScottKennedy ***** válasza:
59%
Gondolom mert a ló emlős és 4 lába van, neki ez evolucionálisan alap a túlélése miatt, ember esetében pedig sokkal nehezebb a felegyenesedett gerincoszlop miatt nagyobb egyensúly érzéket igényel, mert előre-hátra tud esni, lovat meg megtartja a 4 lába, melyeket egyébként először eléggé szét tart, éppen azért hogy meg tudjon állni.
2018. dec. 13. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
Ezt hívják ösztönnek. Azt, ami előre be van kódolva már DNS szinten. Példa erre a levegővétel is. Nem tanították, mégis születéskor azonnal magadtól csinálod.
2018. dec. 14. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Az emberek mind koraszülöttek. Ha olyan szinten szeretnénk születni, mint a ló, ahhoz kéne még 3 hónap.

Másrészt a lónak ez életszükséglet, azért születik eleve ezekkel a képességekkel. Az embernek meg sokkal nagyobb agya fejlődik közben.

2018. dec. 14. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 LeonScottKennedy ***** válasza:
71%
Egyébként meg az élet nem csoda. Az élet kémiai és biokémiai folyamatok eredménye. Ja és egyébként a mikulás sem létezik, bocsi :(
2018. dec. 14. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Wadmalac ***** válasza:
100%

Egen, nézőpont kérdése, ezer olyat lehet felhozni, amilyen szempontból nézve az élet egy csoda, de pont a tudomány szempontjából nem az.


Az evolúció bizonyos szempontokból minimalista dizájner.

Olyan szempontok alapján változnak az élőlények a törzsfejlődés során, ami a túlélésüket segíti.

Az alacsonyabb bonyolultságú idegi felépítésű élőlényeknél az élethez szükséges képességek csaknem mind be vannak vésve, ahogy az adott élőlény egyre bonyolultabb idegrendszerű, a súlypont egyre jobban tolódik az élet alatt tanulással beszerzett infók, képességek felé.

Mint ahogy egy bluetooth stick lehet előre beégetett memóriás, de egy komplett személyi számítógép "gyárilag" tárolt alapképessége a sticknél több, de a működéséhez szükséges összes infóhoz képest elenyésző, azok nagyját működése közben szerzi be.


Persze vannak létfontosságú alapfunkciók, aminek be kell égetve lennie. A vegetatív funkciók például ilyenek.

Egy póknál az életre való infó talán 90% is öröklött, tanulnivalója nincs sok. De az az életre szóló beégetett tudás töredéke annak ,ami mondjuk egy embernek csak a vegetatív idegrendszere számára szükséges öröklött infó.

Azon növényevőknél, amelyek a születés után közvetlenül már uzsonnává válhatnak, létfontosságú, hogy a járás, futás képessége készen kéznél legyen.

De például a ragadozók kölykei vakon születnek, nem hogy járni nem tudnak.

Mi főemlősök valahol félúton vagyunk az átlagos növényevők és ragadozók közt a születési gyámoltalanságban, az, hogy mennyi ideig tart például a lábra állás, az már szerintem egy olyan elpuhulás, ami a szülők kölyökhurcoló képességének az eredménye.

2018. dec. 14. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

"Ezt hívják ösztönnek. Azt, ami előre be van kódolva már DNS szinten. Példa erre a levegővétel is. Nem tanították, mégis születéskor azonnal magadtól csinálod."


Egyrészt nem azt kérdeztem, hogy hogy hívják, ahnem az, hogy hogyan működik. Másrészt nem csak a DNS-be van kódolva, hanem az agyi struktúrák alakulnak úgy ki, és az nem cska a DNS függvénye. Már a magzat mozog a méhben és sok agyi struktúra az ottani tanulási folymat részeként visszacsatolások által fejlődik, gondolom én. De ezzel együttvéve is nehéz felfogni.

2018. dec. 14. 10:03
 10/17 A kérdező kommentje:

"Másrészt a lónak ez életszükséglet, azért születik eleve ezekkel a képességekkel."



Ezt én tudom, de nem ez volt a kérdés.

2018. dec. 14. 10:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!