Hogy lehetséges hogy az elektront bármilyen távolságból egyforma erővel vonzza a proton?
Nem, dehogy!
A távolabbiaknál SOKKAL gyengébb a vonzás! Nézd csak meg az első ionizációs energiákat hidrogénre és a többi anyagra.
Sok elektronos anyagról, vagy esetleg molekuláról már majdhogynem magától is leszakadnak az elektronok.
Az atom "messziről nézve" semleges.
A mi méreteinkben és fogalmaink szerint ha van mondjuk 6 egység töltésem, és 1 egységnyi töltésből hat darab a közelében, akkor közelről nem semleges elektromosan a rendszer, messziről viszont igen, és akkor már elhanyagolható annak hatása, hogy az egy egységnyieken belül ki van közelebb és mennyivel.
Az elektromos erő ugye távolságnégyzettel csökken, az egyik vonz, a másik taszít. Közelről az eltérő távolságnégyzetek miatt ez nem ad nullát, távolodva viszont jóval gyorsabban csökken az eredő erő, mint a távolságnégyzetes csökkenés. Excelben kiszámolhatod, most ezen a karakteres felületen nem akarok határértékszámításba bonyolódni :)
Atomi méretekben már kvantumos bizonytalanság van, meg "elektronhullám", de hogy közelről nem semleges az atom, az onnan látszik, hogy a kémiai kötéseknek vannak irányai, a vízmolekula sem bot alakú - és a kémiai kötések elektromos erők tulajdonképpen. A másodlagos kötőerők is azok - ha az atom közelről semleges lenne, nem lennének másodlagos kötőerők sem.
(k*Q1*Q2)/r2
végüls is csak a távolság négyzetével cseng le, jah, minden távolságból egyenlő erővel vonzza...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!