Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a gravitációs keringési...

Ha a gravitációs keringési pálya egyenes és a kisebb objektumok mozgása (keringése) a nagyobb körül csupán a téridő görbülete miatt tűnik látszólag körpályának akkor miért van mégis kifelé ható centrifugális erő?

Figyelt kérdés
Hiszen még a tehetetlenségi erő hatásának irányát is a téridő görbülete határozza meg (az elmélet szerint legalábbis). Egy egyenes úton elvileg bármilyen sebességgel lehet menni hiszen nincs semmilyen oldalirányú erő ami az objektumot letérítené az útról.

2018. okt. 17. 19:37
1 2
 1/16 dq ***** válasza:
100%
Nincsen kifelé ható centrifugális erő.
2018. okt. 17. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
a térgörbület modellben nincs centrifugális erő, a gravitációt nem térgörbületként hanem vonzóerőként ábrázoló modellben van. bármilyen sebességgel meg a fénysebesség határértéke miatt nem lehet menni
2018. okt. 17. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Szerintem kivétel nélkül minden ember tudja, hogy egy keringő objektum stabil keringése csak akkor állhat fenn, hogyha a keringésből adódó kifelé ható centrifugális erő és az ellentétes irányú gravitációs erő egyensúlyban van. Tehát nem mindegy, hogy mekkora a keringési sebesség. Ezért hogyha az ált.rel-ből véletlenül kimaradt volna a centrifugális erő akkor érdemes elgondolkodni hogy a természet működhet-e úgy ahogy azt az elmélet állítja (bár én ezen már rég nem gondolkodom mert már töprengtem rajta épp eleget).
2018. okt. 17. 20:42
 4/16 dq ***** válasza:
100%

Ah.


> „Hiszen még a tehetetlenségi erő hatásának irányát is a téridő görbülete határozza meg (az elmélet szerint legalábbis). Egy egyenes úton elvileg bármilyen sebességgel lehet menni hiszen nincs semmilyen oldalirányú erő ami az objektumot letérítené az útról.”


A bolygók térben _nem_ egyenes pályán mozognak. Téridőben „mozognak” egyenes pályán, de ott meg ugye nincsen sebességük.

2018. okt. 17. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Egyelőre próbáljuk meg most leegyszerűsíteni a dolgot annyira, hogy mondjuk a Föld körül kering egy űrszonda. Az elmélet valahogy így szól ha jól tudom, hogy: „az anyag a tömegével önmaga felé görbíti a téridőt" amiből számomra az jön ki, hogy a tér görbülete és vele együtt az a bizonyos „egyenes út" is a nagyobb tömeg vagyis a Föld felé tart, amiből az következik, hogy az űrszonda akár százszor nagyobb sebességgel is mehet mert centrifugális erő hiányában csak a kívülről befelé ható gravitáció marad és ezért a már nevezett „egyenes úton" neki fog ütközni a Földnek vagyis lezuhanna.
2018. okt. 17. 23:13
 6/16 dq ***** válasza:
#4
2018. okt. 18. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Wadmalac ***** válasza:
74%

"egy keringő objektum stabil keringése csak akkor állhat fenn, hogyha a keringésből adódó kifelé ható centrifugális erő és az ellentétes irányú gravitációs erő egyensúlyban van"


Egen. Newtoni fizikában.

Einsteiniben meg a centrifugális erő nincs, a gravitáció meg maga a tér görbülete, amiben a test egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, nulla erőhatásnak kitéve.


Ha newtoniból einsteini elméletbe térünk, ne csak a centrifugális erőt hagyd el, hanem a gravitációst is. Erőegyensúly azonos a nulla eredő erővel, akkor is, ha az erők kiegyenlítik egymást meg akkor is, ha nincsenek erők.


Ne keverd a két elméleti nézőpontot, mert abból ilyen kaotikus tévedések fognak eredni.

2018. okt. 18. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Megértem az álláspontodat. Viszont szerintem ne az alapján legyen eldöntve a dolog, hogy Einsteinhez vagy Newtonhoz ragaszkodik a tudomány hanem inkább az alapján, hogy a valóságban mi a helyzet. A helyzet pedig az, hogy stabilan keringeni csak jól kiszámított sebességgel lehet ami így mindenképp azt kell hogy jelentse, hogy mégiscsak van kifelé ható centrifugális erő, aminek egyensúlyban kell állnia a kívülről befelé ható gravitációval, amit miután keringésről van szó akár centripetális erőnek is tekinthetünk. Persze ehhez elsődlegesen arra az álláspontra kellene jutnia a hivatalos tudománynak, hogy a gravitáció az nem a téridő görbülete (aminek az ötlete Einstein részéről számomra is elképesztően zseniális) hanem egy kívülről befelé ható nyomóerő. Ennek a levezetése itt nagyon hosszú visszont ebből már viszonylag könnyen egyesíthető a három alapvető kölcsönhatás. Azért csak három mert olyan hogy „magerők" nem létezhet.
2018. okt. 18. 11:29
 9/16 dq ***** válasza:

> „Megértem az álláspontodat. Viszont szerintem ne az alapján legyen eldöntve a dolog, hogy Einsteinhez vagy Newtonhoz ragaszkodik a tudomány hanem inkább az alapján, hogy a valóságban mi a helyzet.”


Kísérleti eredmények alapján van.

2018. okt. 18. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Na látod ez az egyik legnagyobb probléma a fizikával. Hogy kizárólag csak a kísérleti eredmények számítanak. Biztos vagyok benne, hogy minden elmélethez ki lehet találni egy valamilyen kísérleti módszert is. A baj csak az, hogy az elméletek sokszor jóval hamarabb megelőzik a rendelkezésre álló kísérleti lehetőségeket. Pl.ha Galilei még időben nézett volna a távcsövébe akkor Giordano Brunonak nem kellett volna mágiahalált halnia.
2018. okt. 18. 12:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!