Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy hold kering a bolygója...

Egy hold kering a bolygója körül, és ahogy az ellipszis pályán mozog kitágul és összenyomódik. Honnan származik az energia?

Figyelt kérdés
2018. aug. 4. 23:39
 1/10 anonim ***** válasza:
92%
Én elég régóta érdeklődöm a csillagászat iránt, úgy kábé 35 éve, de ilyet még sosem hallottam, hogy a holdak kitágulnának és összenyomódnának keringés közben. Tudnál erről valami kis infót adni? Valamiforrást, hogy honnan származik ez a megállapítás. Hátha úgy könnyebb lenne megválaszolni a kérdésedet.
2018. aug. 4. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
a jupiter titán holdja kapcsán azt mondták, hogy az árapály jelenség okozta súrlódás miatt folyékony a jégpáncél alatt a víz
2018. aug. 4. 23:55
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
A bolygó gravitációja adja az energiát.
2018. aug. 5. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Igazából nem tágul és összenyomódik, hanem inkább deformálódik. Ahogy előttem írták, az ehhez szükséges energia a gravitációs erőből ered.
2018. aug. 5. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
de a gravitáció konzervatív erőtér, az meg hogy felmelegítette a bolygót azt feltételei, hogy valahol többlet energia jött ki a történetből
2018. aug. 5. 10:04
 6/10 dellfil ***** válasza:
100%

A mozgási energiából, a gravitáció részvételével.

Mivel az égitesteknek van kiterjedése (nem pontszerűek), így egymás körüli mozgásuk - keringésük - során az egymásra ható gravitációs erő pontról pontra más és más. Ez a különbség - az árapály erő - szétszakítani "igyekszik" az égtesteket. (Ha elég nagy meg is teszi.) Így "gyúrja" deformálja az égitesteket, miközben - a belső súrlódás miatt - jelentős mennyiségű hő szabadul fel. Mindez a mozgási (forgási) energia rovására történik. Azaz lassítja a résztvevő égitestek forgását.

Ezért például a Hold - amelynek tömege csak nyolcvanad része a Földének - már csak egyszer fordul meg a tengelye körül egy Föld körüli keringése során.

De itt van az árapály néhány aspektusa. :)


[link]


dellfil

2018. aug. 5. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 dellfil ***** válasza:

Ja, igen, a Hold nem véletlenül távolodik a Földtől. Persze nagyon lassan. Ez az árapály deformáló hatása miatt történik. A Hold - Földhöz képesti - helyzeti energiája nő. Ha jól tudom, de a helyzet sokkal bonyolultabb. Részleteiben nem ismerem, de itt tán le van írva. :)


[link]


dellfil

2018. aug. 5. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
de hogy lehetséges ez, hogyha a gravitációs hatás nem más, mint az, hogy a görbült térben végeznek egyenes vonalú egyenletes mozgást az égitestek?
2018. aug. 5. 12:44
 9/10 A kérdező kommentje:
ja, hogy akkor a perdületből adódik és egyébként semmiféle energiát nem vesz ki a graviációs erőtérből amit ne adna vissza
2018. aug. 5. 12:51
 10/10 Wadmalac ***** válasza:

Így van, a gravitációs tér egy veszteség nélküli energiatároló rugóként viselkedik.

De természetesen van veszteség, éppen a deformáció miatt, a belső súrlódások pusztítják a bevitt energiát (azt hővé alakítva, nem véletlenül van olvadt víz a jég alatt illetve a szilárd magban meg vulkanizmust okozó képlékeny magma).

Ez az energia folyamatosan ki van lopva a keringés mozgási energiájából. És persze a forgáséból is, ennek az energiafogyásnak a hatása is jelentkezik, ettől alakulnak ki a kötött forgású keringések.

A bolygó- vagy holdrendszer keletkezésekor meglévő mozgási energia folyamatosan alakul át így hővé, ettől változik is az összes pálya.

2018. aug. 6. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!