Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Írhatja át az EU a terveit? A...

Írhatja át az EU a terveit? A megújuló energia források közé valamiért bevették a biomasszát.

Figyelt kérdés

De a karbonsemlegesség azóta kérdésessé vált.

[link]



2018. júl. 27. 09:45
 1/2 Walter_Dornberger ***** válasza:

A biomassza évről évre fotoszintézis során a levegő CO2 és a talaj víztartalmából keletkezik.

A cikkben olvasható "megkérdőjelezés" a biomassza körforgás intenzitás (tömegáram) növekedése miatti CO2 szint emelekedésést rója fel a biomassza tüzelés karbonsemlegessége ellen. Ami felületes szemlélet mellett igaz is: ha eddig x tonna biomassza képződik és tüzelődik el, akkor x tonna fából lesz CO2, ha ez növekszik, mert mindenki átáll biomasszára akkor a körforgás idejére 2,3*X mennyiségű biomassza tüzelésből származó CO2 lesz a levegőben, míg azt a növények újra meg nem kötik.

Azonban a cikk szemérmesen elhallgatja, hogy a biomasszára való átállás esetén az átállással érintett konvencionális (szén,gáz, olaj) égetésből származó CO2 NEM kerül kibocsátásra! Így viszont a leányzó fekvése persze teljesen más.

Tévedés ne essék, én is atomerő párti vagyok, de messzemenően nem értek egyet a biomassza tüzelés ellenzőivel. A biomassza tüzelés igenis megújuló, mert NEM bocsát a légkörbe korábban megkötött szénből származó CO2-t a konvencionális energiahordozókkal szemben.

Sajnos a beszúrt cikk inkább energetikai bértollnokok propagandája, mert a biomassza tüzelés megfelelő technológiával CO2 semleges a konvencionális energiahordozókal szemben így lényegesen környezetkímélőbb is.

A másik aspektus, amit érdemes átondolni, hogy a biomassza tüzelés gazdasági - társadalmi szempontól -pl mezőgazdasági hulladékok, energiafű, energia ültetvény stb- új terméket, művelési lehetőséget ad egyébként gyenge termőképességű talajokra, és az erdősültségre is pozitívan hat, ezért szintén támogatandónak tartom.

Persze az energia ellátás biztonsága megkívánja a nagy kapacitású alap atomerőműveket, de a biomassza tüzelésnek is van jövője szerintem mind háztartási mind kis és közepes üzemméretnél hőenergia előállításban, mind konvencionális erőművek zöldítésében. Emlékeim szerint a néhai pécsi szenes erőművet állították át biomassza tüzelésére hazánkban.

2018. júl. 28. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Igazából a kőolaj is megújuló, csak sokkal-sokkal gyorsabban égetjük el, mint ahogy keletkezik.


Kisebb mértékben, de ugyanez a probléma a biomasszával is. Lassan újul meg. Ha többet égetünk, mint ami megterem, az hosszútávon nem fenntartható. Azzal tönkretesszük az erdőinket, és a tágabb értelemben vett környezetet.


Hogy mezőgazdasági hulladékot égessünk ily módon, azzal egyetértek, hogy az erdőket kivágjuk miatta, azzal nem. Sajnos nem ismerem ennek a területnek a szabályozását, hogy mit szabad és mit nem, de látok benne egy óriási kockázatot. Ha a kapzsiság felülkerekedik a józan észen, (ez üzletembereknél gyakran előfordul) akkor visszafordíthatatlan környezeti károkat okozhatunk.


Nyugtasson meg valaki. Figyelik-e árgus szemekkel, hogy a biomassza-felhasználás fenntartható mértékben folyik. Mert, ha igen, azzal valóban CO2 kibocsátást csökkentünk, de ha nem, akkor több kárt okozunk mint hasznot.

2018. júl. 30. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!