Van erre valahol matematikai metodológiai cikk, amit ajánlani tudtok?
Sokszor olvas olyant az ember a tudományos hírek között, hogy ilyen vagy olyan régi lelet találtak. Amikor pár példa van csak, mert szerencse kell ahhoz, hogy fennmaradjon egy jó lelet, és azt meg is találjuk, akkor a valószínűségszámítás elmélete mit tud mondani ilyenkor? Van erre valahol matematikai metodológiai cikk, amit ajánlani tudtok?
pl:
Tehát mondjuk tegyük fel, hogy az a kérdés, hogy mikor sütöttek először kenyeret, vagy mikor jelentek meg a barlangfestmények, vagy az első kőeszközök, stb. Ezek tipikusan olyan dolgok, hogy van néhány leletünk, kenyér esetében kevés, barlangrajzból gondolom több, kőeszközből meg sokkal több, tipikusan az utolsó talán nem is a kérdésem témája. ezen kívül leírja valami, hogy mi a fennmaradás valószínűsége az idő függvényében, erre természetesen nem matematikai hanem valami fizikai elmélet kell. De ezen túlmenően matematikai elmélet, a valószínűségszámítás írja le, hogy mi a valószínűsége, hogy a fennmaradü leletek közül egyet megtalálunk véletéenül. És ha találtunk már N darabot t1, t2, ... tN korú leletet, akkor engem az érdekel, hogy mi a valószínűség-eloszlása az adott dolog megjelenésének kezdetére. Mert a legtöbb cikkbe a legelső lelet korát írják le, mint biztos tudás, és az marad meg az ember fejébe, és erre szoktak hivatkozni, de igazából jobb lenne egy valószínűség eloszlást közölni az adatok birtokában.
A cikket ami ilyent ír tudom értelmezni, szerintem ez kiderült abból amit már sokszor leírtam. Csak azt mondtam, hogy ennél több információnk is van egy kis matematikai modellezéssel.
Itt van például ez a friss hír. Engem nem igazán érdekelnek a kígyók és az életmódjuk, de a tudósok láthatólag igen felizgultak:
Mármost ebből azt tudjuk hogy van bizopnyíték arra, azaz 100% hogy százmillió évvel ezelőtt volt kígyó erdei életmóddal. De egy nagyon alapbető matematikia modell, ha azt mondja, hogy mondjuk 80% valószínűséggel már 150 millió évvel ezelőtt is volt, azt jó tudni, az információ, és sok hasonló információ más állatokról együtt még erősítheti is egymást, kighathat más tudoményterületekre, szükűlhet is az eloszlás. Manapság mindenhol a Bayesiánus statisztika dívik, és a gépi tanuló rtendszerek is azt használják. A sok biztos tudásból valószínűségi következtetéseket és döntéseket vonnak le. Egyáltalán nem hülyeség, és nem hasznonatan. Például ha egy százmillió dolláros kísérletet vagy kutatást tervez valaki, aminek nem lehet tudni a kimenetelét, akkor az azért számít, hogy 50 vagy 75% valószínűséggel lesz pozitív eredmény, és jó ha ezt előre becsülni lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!