Ez nagyon szép hosszú cikk, de pont az maradt ki belőle, hogy mit jelent az, hogy mennyit ér egy szavazat, nem?
Egyféle definíciót ad, bár nem magyarázza el, ugyanakkor rengeteg más módon is lehetne értelmezni, és az ember nem feltétlenül így gondol rá, és nem így akarja mérni a szavazatát. Lehet úgy is mérni például, hogy mekkora eséllyel eredményez (relatíve) bejutást vagy mandátumot, de lehet úgy is, hogy ha bejut, akkor átlagosan mennyivel járultunk hozzá, vagy mennyi az esélye, hogy a szavazatunk elveszik, stb. stb.
Ami nem létezik, az nem maradhatott ki.
Ez egy matematikai modell, amely minden esetre vesz valamilyen szabályszerűséget, ezek a szabályok adják a képleteket (a szabály [itt] egy folyamat időbeli lefutására vonatkozó algoritmus). Hogy éppen milyen szabályt vesznek egy esetre, az azon múlik, hogy miképpen vesznek figyelembe korábbi adatokat, és azokból mennyire ügyesen képesek megállapítani a lefolyást. A "nem reprezentatív" éppen azt jelenti, hogy nem alkalmas szabály előállítására.
A modell célja, hogy megpróbálja a valóságos folyamat jövőbeli alakulását szimulálni. Ha a modell jó, akkor ez jól sikerül, azaz jó lesz a "jóslás". Azon lehet vitatkozni, mit jelentsen itt a "jóság". Általában azt, hogy a várható hiba is kiszámítható. Ha az nagy, a modell rossz. Ha viszont az eredmény nem esik a hibahatárok közé, akkor a modell annyira rossz, hogy nem is modell, csak tippelés. Mint az ötös lottóra.
Mivel a választás eredményének becsléséhez (tehát a modellhez) szükséges adatok között a választó érzelmei, ismeretei, gondolatvilága is hozzátartozik, amit viszont rettentő nehéz mérni, ezért egyes helyzetekben (mint most is) azt mondják, annyira nincs megfelelő adat, hogy a modell nem reprezentatív. Az itt olvasott se! Valamit viszont muszáj mondani, mert az ember kíváncsi.
Tehát a válasz röviden (ismét): az, hogy mennyit ér EGY konkrét szavazat, nem megmondható, mert értelmetlen. Azt lehet megbecsülni, hogy egy millió szavazatból egy mennyit ér. De a te egy szavazatodra ebből se lehet semmit mondani. Hiszen közvetlenül az iksz előtt is változhat a véleményed. De egymillió emberé pont ugyanúgy nem fog változni.
Itt egy matematikai eszmefuttatást olvashattál egy olyan embertől, aki sok mindent ismer a statisztika világából, de ő maga is tudja, majd a valóság eldönti, mennyire volt igaza. Éppen attól lesz egy statisztikai szakértő jó, vagy rossz, hogy mennyire bonyolult eseteket mennyire pontosan tud megjósolni, beleértve a várható hibát is. És ha ez gyakran sikerül neki, el fogják ismerni, de ami fontosabb, hinni fognak neki.
"A modell célja, hogy megpróbálja a valóságos folyamat jövőbeli alakulását szimulálni."
Nem ez volt a fő célja. A célja az volt, ahogy a cím is mutatja, hogy útmutatást adjon kb. mennyit ér egy szavazat különböző esetekben, és a különböző esetekre voltak modellek, és valóban a becslés része egy jóslás is, de a fő cél az, amit a cím is írt.
" mennyit ér EGY konkrét szavazat, nem megmondható, mert értelmetlen"
nem értelmetlen, hanem többféleképpen is értelmezhető, és ő értelmezte is, erről szólt a cikk, és a címe is
"de ő maga is tudja, majd a valóság eldönti, mennyire volt igaza. Éppen attól lesz egy statisztikai szakértő jó, vagy rossz, hogy mennyire bonyolult eseteket mennyire pontosan tud megjósolni, beleértve a várható hibát is. És ha ez gyakran sikerül neki, el fogják ismerni, de ami fontosabb, hinni fognak neki.
"
ez nem arról szólt, hogy a választást megjósolja
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!