Ha léteznek párhuzamos univerzumok, akkor ott csak a fizikai konstansok, vagy akár a fizikai törvényszerűségek is eltérhetnek a miénktől?
Így igaz.
Például a gravitáció lehet erősebb, mint az erős kölcsönhatás. Na, ott akkor nem is alakul ki semmi, csak egy hatalmas fekete lyuk.
Elvileg az ősrobbanás Planck időszakában még nem váltak szét az alapvető kölcsönhatások. Tehát az összes erő, a gravitáció, az elektromosság a mágnesességgel, minden 1 erő volt.
Nyilván van valami oka annak, hogy miért ilyen arányban "estek szét" az erők. A gravitáció például baromi gyenge a többihez képest. Ráadásul nem is ugyan olyanok a kölcsönhatások, Minden bizonnyal vannak mechanizmusok, amik ezt a részét az ősrobbanás(ok)nak befolyásolják. Ezek a mechanizmusok választ adhatnak a kérdésekre.
A fizikai konstansok mássága automatikusan feltételezi a fizikai törvények eltérését is.
Máshogy nem áll össze a stabil rendszer.
Aztán a jó fene tudja, egyáltalán hány rendszervariáció képes ilyen stabilitásra, mint a mienk.
Keress rá Dávid Gyula előadásaira.
Az egyikben arról beszél, hogyha egy kicsit más lenne pl a gravitáció, elektromosság stb alapértékei, akkor nem ilyen lenne az univerzum, nem állhatnának így rendszerbe a galaxisok, csillagrendszerek stb.
Ha tudományról van szó, akkor az ismereteinket megfigyelésekre, kísérletekre alapozzuk. A párhuzamos univerzumok létezésének kérdése inkább filozófiai hipotézis, mint természettudományos jellegű kérdés.
Az univerzum szó ugye minden létező dolgok összességét jelenti. A párhuzamos univerzumoknál, lévén univerzumból csak egy lehet az eredeti definíció szerint, kicsit át kell fogalmazni a definíciót, itt az univerzum a !számukra! létező dolgok összességét jelenti. Ha van párhuzamos univerzum, az azért más univerzum, mert annak egyetlen darabkája sem figyelhető, mérhető, vizsgálható meg, mert a két univerzum között nincs kölcsönhatás. Ha lenne, akkor máris egy univerzum két részéről beszélnénk.
Mivel tehát egy párhuzamos univerzummal nincs semmiféle kölcsönhatás, így mérni, vizsgálni sem lehet, sőt a feltételezése és az elvetése nem tesz hozzá, és nem vesz el semmit a fizikához, ezért kvázi olyan, mintha fiktív lenne. Fiktív dolgok milyenségére rákérdezni meg nincs sok értelme. Ha úgy képzeled el, akkor azonosaknak kell lennie a fizikai törvényeknek, konstansoknak, ha meg úgy képzeled el, lehetnek ezek mások.
#6:
Ez pont olyan, mintha az okkultizmus hiedelmeiről lenne szó.
Na de pont azt akartam írni hogy egy univerzum az egy téridőt jelent. Két különböző téridő két különböző univerzum. Ugye mi csak a saját téridőnkbe tudunk létezni (most még), de mindig mondtam, hogy az emberi faj igen találékony, talán majd a távoli jövőbe megoldjuk ezt is. Most még azt hisszük, hogy lehetetlen átlépni a feketelyuk eseményhorizontján, de szerintem ez egy olyan dolog, amire lesz megoldás, amennyiben az emberiség nem pusztul ki addig.
Az a baj, hogy dobálózunk itt az olyan szavakkal, hogy párhuzamos univerzum, párhuzamos dimenzió, multiverzum, de a valóság szinte mindig egészen más, mint amit az ember megjósol. Mint amikor az emberek sok évszázadok keresztül szentül hitték, hogy az ősnemzés a válasz az élet kialakulására. Mi pedig utólag szörnyülködünk, hogy hogyan hihettek el az emberek egy akkora baromságot. Valahogy így képzelem el a jövőnket is. Kicsiben, de túlmisztifikálva gondolkozunk, pedig nagyban, de földhözragadtan kéne. Na hogy ez mit jelent, az lehet csak nekem mond valamit a saját világnézetemmel kapcsolatban, de mindegy xD. (igen, ez még mindig ugyanaz, kedves wadmalac)
Nyilván a "földhözragadt" szót mindenki kezelje a helyén, nem középkori módszerekre gondolok ezalatt, hanem csupán arra, hogy nem kell annyira elszálni az ismeretlenbe, mint gondoljuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!