Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a genetikai sodródás és...

Mi az a genetikai sodródás és a génáramlás? Lent

Figyelt kérdés
Nem értem, hiába olvasok utána, nem látom az alapvető különbséget. Valaki elmagyarázza? Peldakkal, mint egy ovisnak, NE meghatározásokat küldjetek légyszi, mert nem segít...

2018. máj. 29. 19:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én sem vagyok biosz zseni, de ha tévedek, akkor majd kijavítják.


A genetikai sodródás az, amikor egy gén bizonyos allélja eltűnik vagy nagyon megritkul a populációban, egy másik allél pedig gyakorivá válik.

Pl. van egy lepke populáció egy erdőben, ahol vannak barna, fehér, piros és kék színű lepkék. Mindegyik színt ugyanaz a gén négy különböző változata, allélja kódolja és mondjuk a gyakoriságuk is azonos kb. Jön egy erdőtűz és a barna, fehér és piros lepkék nagy része elpusztul. Csak a véletlennek hála, hogy a kékek többsége túlélte. Viszont most már az ő alléljaik fognak elterjedni az újra felszaporodó populációban és amíg mondjuk eredetileg volt egy 25%-25% mindegyikből, az új, eredeti nagyságú populációban a kékekből lesz 90% és a maradék 10% pedig a másik három szín.

2018. máj. 29. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
A génáramlás pedig, amikor új allélok érkeznek máshonnan (más populációból). Pl. ez az eredeti példámban a lepke populáció találkozik egy olyan populációval, ahol vannak zöld és lila színű lepkék is és mivel szaporodni fognak egymással, a zöld és lila színét felelős allélok is elterjednek a populációban.
2018. máj. 29. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Bocsi, hogy így írtam, de a gyk valamiért nem engedte egyben elküldeni.
2018. máj. 29. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Jaj, na ez az, erre vágytam:)

Köszi

2018. máj. 29. 20:28
 5/9 anonim ***** válasza:
A sodródást ilyen példával szemléltetni nem szerencsés. Amit #1 írt, az a bottleneck effektus, a sodródásnak egy extrém esete. A sodródás ettől még konstans vagy növekvő populációban is megvan. Nem kell se erdőtűz, se szelekció ahhoz, hogy egy allél "érthetetlenül" elterjedjen a populációban, csupán idő. Pont a lassú, véletlenszerű volta miatt hívják sodródásnak.
2018. máj. 30. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Tehát akkor nem feltétlen kell hozzá egy tényező, ami miatt megváltozik az összetétel? Hanem torténhet "csak úgy" is?


És, van valami a véletlenül kiválasztott allélokkal, azt se értem...

2018. máj. 30. 09:49
 7/9 anonim ***** válasza:
A lényeg, hogy véletlenszerű, hogy melyik allél lesz a gyakori és melyik tűnik el. Az erdőtüzet azért írtam, mert szerintem úgy könnyebb elképzelni. De ott is írtam, hogy érvényes a véletlenszerűség. A kékek nem azért élik túl, mert jobban alkalmazkodtak a környezethez, szimplán csak úgy hozta a sors.
2018. máj. 30. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Pontosan. A genetikai sodródás az allélfrekvenciák változásának a "csak úgy" összetevője.


A véletlenül kiválasztott allélok kapcsán: képzeld el, hogy van egy céltáblád, amit felosztasz kezdetben három egyenlő körcikkre: piros, fehér, zöld. Majd dobsz 100 nyilat középre célozva, és megszámolod, hogy melyik harmadba mennyi esett. Mondjuk a pirosba 39, fehérbe 25, zöldbe 36. Ezután újrafested a céltáblát a fenti arányban: a piros lesz a legnagyobb mező, a zöld valamivel kisebb, a fehér a legkisebb (a tábla negyede).

Ismét dobsz 100 nyilat, és számolsz: piros 36, fehér 22, zöld 42. Ismét újrafested a területeket ezek arányában, ismét dobsz.

Egy idő után azt fogod látni, hogy durván eltolódnak az arányok az eredeti 1/3-tól, és a fehér mondjuk a 10. körben már csak két nyilat kap, alig van területe, és ha a következő körben pont nem landol benne nyíl (amire van esély, hiszen már csak a terület 2%-a fehér), akár ki is halhat. De lehet szerencséje is, és néhány további kör alatt egészen visszajöhet a versenybe.


A párhuzam ott van, hogy az aktuális körben piros/fehér/zöld területen landoló nyilak száma (~következő generáció allélfrekvenciái) részben a piros/fehér/zöld területek méretétől függ (~aktuális generáció allélfrekvenciái) részben pedig a véletlentől. Így a területek mérete "sodródik": egyetlen forduló alatt nem változik drámaian, de sok forduló alatt igen.

2018. máj. 30. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm :D
2018. máj. 30. 12:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!