Miért jelentősebb a drift a kisebb populációkban, mint a nagyokban?
Magát, a drift jelenségét értem (viszonylag, de jó lenne, ha leírnátok, hogy mit is jelent, mert több definíciót is olvastam).
Azért, mert a nagyobb populációkban több allél van, és ezért kisebb az esély az eltolódásra egy-egy allél irányába (mert több a lehetőség)???
Ok! Köszönöm értem!
Lenne még egy kérésem, mindenkihez, aki ennél a kérdésnél megfordul. A term.tudományok kategóriába felteszek egy ilyen kérdést: "Mi a kladisztikus- és a filogenetikus rendszertan lényege?" Kérlek benneteket, hogy oda is nézzetek be, legyetek szívesek, mert ott sokkal több magyarázatra szorulok! Azért jelzem itt, mert gondolom, hogy, aki ért a populációgenetikához, az ért a rendszertanhoz is! Előre is nagyon köszönöm!
UI.: Ide is nyugodtan írhattok, de már mindent értek!
Amúgy nem a kiindulási arány az oka, és erről te magad is meggyőződhetsz egy nagyon egyszerű szimulációt írva. Generálj egy populációt N egyeddel és benne 0<k<2N variáns allél kópiával. Csinálj egy nagy populációt is ugyanezzel az aránnyal, legyen mondjuk 10*N egyed és 10*k variáns kópia.
Most készítsd el a következő generációt. Az elsőben hozz létre 2N kópiát úgy, hogy mindegyik egymástól függetlenül k/2N valószínűséggel legyen variáns. Kapsz k1 variáns kópiát. A következő generációt már k1 alapján generáld: a variáns valószínűség k1/2N legyen. Ezzel kapsz k2 kópiát. És így tovább. Amikor eléred a 0/100% (vagy 1/99% vagy 10/90%-os, tökmindegy) arányt, írd ki hogy hanyadik generációnál jártál.
Csináld meg ugyanezt a nagy populációra is.
Az egész kísérletet ismételd meg sokszor, és nézd meg, hogy hanyadik generációnál fixálódik (vagy csökken egy szint alá) valamelyik allél. Azt fogod látni, hogy következetesen a kisebb populációban történik meg hamarabb. Pedig ugyanaz volt a kiindulási arány.
Ez a jelenség annak köszönhető, hogy nagy populációban stabilabb az arány, mint kicsiben, a nagy számok törvényének köszönhetően (ami egy valószínűségszámítási tétel neve, nem a köznapi kifejezésként használt marhaság). Ugye 10 pénzfeldobásból 7 fejet és 3 írást kapni nem egy nagy esemény, de 100 feldobásból 70-30-at kapni nagyon-nagyon valószínűtlen dolog.
Mivel a kis populációban nagyobbat tud "ugrani" a variáns allél aránya egyik generációról a következőre, értelemszerűen előbb "ütközik falba", azaz éri el a 0/100%-ot. Ez a grafikon tökéletesen illusztrálja ezt a jelenséget:
Ha az azonos palacknyak hatást úgy érted, hogy x-edére csökken mindkettő, akkor igen, a nagyobb populáció jár jobban, ugyamiatt, mint ami a driftet okozza. Ha úgy érted, hogy N egyedre csökken mindkettő, akkor nincs különbség.
A grafikonon mindegyik görbe egy-egy szimuláció eredménye. Egyetlen allélpárt vizsgálnak, amit 50-50%-es arányról indítanak, bal oldalon kicsi, középen közepes, jobb oldalon nagy populáció mellett. Az x tengelyen az eltelt generációk számát látod. Azt mutatja be a grafikon, hogy a kisebb populációk hamarabb kolbászolnak el a kezdeti 50-50%-tól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!