A nagyobb teljesítményű izzókban vékonyabb, vagy vastagabb az izzószál, mint a kisebb teljesítményűekben?
A vékonyabb izzószál mellett a következők szólnak:
A vékonyabb huzalnak nagyobb az ellenállása, így a rajta átfolyó áram nagyobb része alakul hővé. Ráadásul a vékonyabb huzal könnyebben fel is melegszik. Ez logikusnak is tűnik, hiszen láthatóan a szál izzik, nem pedig a vastagabb tartója.
A vastagabb izzószál mellett viszont az szól, hogy annak kisebb az ellenállása, így nagyobb áramerősség alakul ki ugyanakkora feszültség mellett, így nemcsak a fogyasztás nagyobb, hanem a leadott teljesítmény is (emellett pedig az a megfigyelés szól, hogy ha rövidzárat alkalmaznánk (a vezetékkel megegyező átmérőjű izzószálat)), akkor lenne a legnagyobb áramerősség/fogyasztás.
Melyik okoskodás a hibás a kettő közül? Esetleg más a megoldás?
1: Ez HF. Tedd át oda.
2: Ha nem megy a példa alapján, akkor képzeld el ugyanezt vízzel.
Szerinted egy szívószálból, vagy egy tűzoltófecskendőből jön több víz?
vastagabb.
A hálózati feszültség egyforma mindkét esetben.
nagyobb teljesítményt nagyobb áram eredményez, amit -ha ugyanabból az anyagból készül az izzószál- nagyobb keresztmetszet képes elviselni.
Az izzószál felületére jutó teljesítmény sűrűség álandóságából kiindulva -ez az azonos minőségű fény egyik feltétele- is ide jutunk.
Teljesítmény P=U*I
Mivel a feszültség adott egy lakás hálózatában (230V eff.) az áramnak kell nagyobbnak lenni a nagyobb teljesítményhez!
Az áram meg úgy lesz nagyobb ha az ellenállás kisebb lesz.
Ezt 3 féle módon lehet kivitelezni.
Szóval lehet:
- Ugyanolyan anyagú és vastagságú izzószálból rövidebbet tenni bele
- Ugyanolyan anyagú izzószálból vastagabbat tenni bele.
- Kisebb ellenállású anyagból készíteni az ugyanolyan hosszú és ugyanolyan vastag izzószálat
Szóval ez a jó válasz:
"A vastagabb izzószál mellett viszont az szól, hogy annak kisebb az ellenállása, így nagyobb áramerősség alakul ki ugyanakkora feszültség mellett, így nemcsak a fogyasztás nagyobb, hanem a leadott teljesítmény is"
Ez pedig a hibás okoskodás:
"A vékonyabb huzalnak nagyobb az ellenállása, így a rajta átfolyó áram nagyobb része alakul hővé. Ráadásul a vékonyabb huzal könnyebben fel is melegszik."
Mivel a vékonyabb huzalnak nagyobb az ellenállása, amennyiben ugyanolyan hosszú és ugyanabból az anyagból készült! Így pont hogy kisebb áram folyhat rajta, ami kesbb teljesítményt jelent, viszont valóban könyebben felmelegszik és ha túl vékony el is ég.
Ha nekem kéne 2x akkora teljesítményû izzót terveznem, akkor beleraknék egy 2x olyan hosszú szálat. (esetleg két darab, ugyanolyan szálat, ha a 3x hosszú szálhoz már nem elég az adott feszültség)
Elemlámpáról vagy fali lámpáról van szó?
dq
" akkor beleraknék egy 2x olyan hosszú szálat. (esetleg két darab, ugyanolyan szálat, ha a 3x hosszú szálhoz már nem elég az adott feszültség) "
Ha azt írtad volna hogy egymással párhuzamosan 2 szálat még jó is lett volna és így 2x -es lenne a teljesítmény valóban. (Tulajdonképpen 2 izzó kerülne 1 búrába!)
És így a feszültséggel sem kell foglalkoznod, mert az mindkettőn ugyanannyi marad.
De ha a másodikat az első meghosszabbítására használod fel akkor fele akkora lesz a teljesítmény!
Egymással sorosan kötve is két izzó kerül egy burába. (esetleg másfél, vagy három és fél, amennyire a kérdezõnek szüksége van)
Téged egyébként vert a tanárod, amikor véletlenül izzók soros kötésére gondoltál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!