Csillagászati kérdés: 1. Minél nagyobb tömegű egy csillag annál messzebb keringenek tőle a bolygóik is általában? 2. Kőzetbolygóknak van felső határa méretét, tömegét tekintve, mekkora ma ismert legnagyobb exo közetbolygó?
1. nincs összefüggés
2. max akkora lehet ami fölött már csillaggá alakul
1. Annyi lehet benne, hogy a csillag keletkezésekor a nagyobb tömegű csillagnak nagyobb a csillagszele, és a protoplanetáris porkorong távolabb sodródhat a csillagtól, távolabb kezdődik meg a bolygók kialakulása. De a rendszer további fejlődésekor ez a rend változhat, közelebbi pályákra is állhatnak bolygók.
2. A felső határt csak a bolygó definíciója szabja meg, tehát egy adott tömeg felett már nem bolygónak hívnánk.
A legnagyobb kb. 16 földtömegnyi.
(kb. egy éves cikk)
1-hez még annyit, nagyobb csillagnak nagyobb lehet az a környezete is, ahol a csillag kidobott gázai vagy elektromágnsese hatásai lassító hatással lehetnek egy bolygóra, estlegesen a pályáját a csillag gravitációs inhomogenitásai instabillá tehetik, így a közeli pályákon nagyobb eséllyel lehet a végeredmény egy csillagba potyogás vagy feldarabolódás árapály-erők miatt.
Kis méretű-tömegű csillag esetén a messzi pályákon kevés lehet a gravitáció, hogy a külső (pl. közeli csillagok, másik adott naprendszer-beli bolygók) gravitációs hatások megzavarják a bolygópályát, esetleg el is szakítsák.
Ha így nézzük, végül is van némi összefüggés a csillag tömege-mérete és a bolygópályáinak mérete közt.
De igazán ez csak a fent említett "extrém" szélső esetekre igaz, nagy általánosságban szerintem nem lehet kijelenteni, hogy kis csillag - kis pályák, nagy csillag - nagy pályák arány fennáll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!