Mi fog történni, ha egy fekete lyuk és egy nála nagyobb tömegű csillag találkozik? Ki hogy szippant be kit?
"Kérdés, hogy ha valami nagyobb tömegű, mint egy fekete lyuk, miért nem válik eleve maga is fekete lyukká."
Mert a tömege nem koncentrálódik hozzá eléggé. Amikor egy megfelelő tömegű csillag belső működése olyan stádiumba ér, hogy nem tud ellentartani a gravitációnak, akkor összeroskad (még ha a külső rétegeit le is dobja), és fekete lyukká válhat.
Ráadásul a fekete lyukaknak nincs elvi tömeghatáruk, akár Föld tömegű fekete lyuk is létezhet, a Föld mégsem fog azzá válni.
"Kérdés, hogy ha valami nagyobb tömegű, mint egy fekete lyuk, miért nem válik eleve maga is fekete lyukká."
A csillagok azért nem, mert folyik bennük a magfúzió, ami óriási mennyiségű hőt termel. A hő nem más, mint részecskemozgás, vagyis a csillagot alkotó hidrogénatomok a hatalmas hő hatására olyan mértékben lökdösik egymást, hogy ettől a csillag anyaga képtelen magába roskadni. Ráadásul önszabályzó a folyamat, mert minél inkább összeroskad a csillag anyaga, annál hevesebbé válik benne a magfúzió, vagyis annál nagyobb mennyiségű hőt termel, annál nagyobb mértékben fognak rezegni az atomok. Ez viszont széjjelebb tolja a csillag anyagát, aminek hatására viszont csökken a fúzionáló atomok mennyisége, vagyis visszaesik a hőtermelés, a csillag jobban össze tud roskadni. E két folyamat harcol egymással mindaddig, míg a csillag magjában van elegendő hidrogén a fúzió fennmaradásához, és a fúzió közben keletkező nehezebb elemek nem szorítják ki onnan.
Alapkoncepció: van két tömeged, amiknek a tömegközéppontja igyekszik egymást elérni.
Elég lehetetlennek tűnik egy olyan helyzet, hogy ez a két tömeg frontálisan találkozzon, tehát vagy alapból egymás körül keringő égitestek, vagy kitérő pályákról fogják be egymást. Mindkét esetben egymás körüli keringés lesz. Minden további attól függ, ezen keringés közben milyen gyorsan közelednek, mekkora tömegűek. Ettől fog függeni, hogyan folyik le a dolog.
A "melyik nyeli el a másikat" kérdés többféleképpen is értelmezhető.
Abban az értelemben, hogy ki marad meg a végére, a fekete lyuk nyeli el a csillagot.
Abban az értelemben, hogy a találkozásukkor melyik kerül bele a másikba, ideiglenesen lehet úgy, hogy a fekete lyuk láthatóan "belemerül" a csillagba.
De attól még a fekete lyuk előbb-utóbb beszívja az összes anyagát.
A "benyelődás" sebességétől függ, hogy mennyi ideig és mennyire lesz látványos a produkció.
Minél gyorsabban, minél több anyagot nyel el a fekete lyuk, annál nagyobb sugárzással, fénnyel jár a beszívás közben sűrűsödő gáz és annál hamarabb vége is a dolognak. Az utolsó fázis mindenképpen gyors lesz és ha elég nagy a csillag, akkor egy galaxist túlfénylő gamma-robbanás is lehet belőle.
Kedves hetes hozzászóló!
"Tudom távolodnak egymástól a galaxisok de a fekete lyukak szaporodásával az óriási gravitációs hatása annyira meggörbíti a téridőt, hogy tudnak találkozni."
És mondjuk szerinted egy x méretű térrészben y számú, z naptömegnyi feketelyuk populáció mennyivel jobban hat ki gravitációsan az univerzum távoli részeire, mint ahogy azt egy y*z össztömegnyi csillagpopuláció, ugyanabban az x térrészben tenné?
Ez egy jó kép a folyamatról. A csillag anyaga lassan átáramlik a fekete lyuk akkréciós korongjába, és azon keresztül a lyukba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!