Ha egy fekete lyuk és egy kétszer nagyobb tömegű csillag egymás hatósugarába kerül, mi fog történni?
Egy neutroncsillagból egyetlen kanálnyi akár 100 milliárd tonna tömegű lehet, képzeld el a tömegvonzását. De a fény így is "kiszabadul".
A fekete lyuk pedig egy ennél is jóval nehezebb égitest, amelynek akkora a tömegvonzása és olyan sűrű, hogy még a fényt is foglyul ejti.
A tömeg és a tömegvonzás függ a térben elfoglalt hely mennyiségétől, azaz a sűrűségtől is, egy csillag nem lehet olyan sűrű, mint egy fekete lyuk. Tehát a fekete lyuk elnyelné, magába olvasztaná a csillagot is.
A fekete lyuk tömegvonzása kis távolságból valóban óriási az eseményhorizont "közelében". Viszont több millió kilométerrel távolabb már nem!
Mivel a gravitációs erő fordítottan arányos a távolság négyzetével, ebből következően az objektum térfogata (sűrűsége)nem releváns! Ez csak akkor számottevő, amikor relatíve kicsi távolságból vizsgáljuk a gravitációs erő értékét, hiszen ott a tömegközépponttól mért távolság kicsi, ennek értékét behelyezve a fenti egyenletbe pedig nyilván extra nagy értéket kapunk.
Közelebb visz a megértéshez, ha egy neutroncsillagot és egy annál kétszer nagyobb tömegű objektumot vizsgálunk.
Ettől függetlenül még akár el is nyelheti a fekete lyuk a nagyobb tömegű csillagot, bár ez nem következik az előttem szóló érveiből. Lehet, hogy több milliárd évig keringenének egymás tömegközéppontja körül stabil rendszert alkotva.
#3: Igen keringhetnek is a közös tömegközéppont körül. Mint ahogy mi is keringünk így naprendszerestől a galaxisunk középpontjában található fekete lyuk körül.
Viszont ha álló objektumokról van szó, akkor ugye vonzani fogják egymást, így közeledni fognak egymáshoz. A gravitációs erő nagysága ugye nem csak a két test tömegétől, de azok távolságától is függ. A fekete lyuk ugye jóval kisebb, mint a csillag. Ez az egyik tényező. A másik meg az, hogy a csillag is csak protonokból, neutronokból, elektronokból áll. Van egy olyan távolság, ahol egy részecske esetén a fekete lyuk gravitációs ereje már nagyobb, mint a kétszer akkora tömegű csillag gravitációs ereje. Ez a részecske tehát a fekete lyuk felé fog már mozogni. A fekete lyuk szépen elnyeli sorra a részecskéket, miközben egyre nagyobb lesz a tömege, a csillagé meg egyre kisebb. A folyamat tehát fel is gyorsul.
De nem vagyok túlságosan járatos ennyire a fizikában. Gyanítom, hogy egy ilyen kis méretű fekete lyuk nem elég stabil ahhoz, hogy hosszabb távon életben maradjon. De erre talán egy nálam sokkal inkább hozzáértő tudna válaszolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!