A logikai operátoroknak vannak inverzei?
azért szamárság az xor inverze, mert az argumentumok közül az egyik állandó, és ez hordozza magában az elvesző információt.
ha így írod fel :
Y = xor(a,b) akkor láthatod itt is 2 bitből lesz egy. és bár a = xor(Y,b) ez ettől még nem tekinthető inverz függvénynek!!!
(ahoz hogy visszaadja eredeti értékét, b-t ismerni kell)
beszélhetünk, azonban nem sok értelme van annak a műveletnek aminek az eredményeképpen nem egy diszkrét változót (logikai 0 vagy 1) hanem egy halmazt kapunk.
mivel a kiindulásunk diszkrét értékű logikai változó volt (1 vagy 0) azt nevezném "inverz fügvénynek" ami ugyanezt adja vissza.
példával világítom meg: ha a esemény 1 és b esemény 0 ennek xorja 1.
ha ennek a hozzárendelésnek az inverzén egy felsorolást adsz meg ( a:1,b:0 ; a:0,b:1) az ugyan igaz, de nem azonos a kezdeti (A:1 B:0) értékkel. én pont ezt az egyértelműség hiányát mondom oknak arra, hogy egyértelműen ezek az operátorok nem invertálhatóak.
Nem az operátoroknak általában nincs, hanem ennek az operátornak. Nincs olyan matematikai fogalom, hogy inverz, ahogy olyan sincs, hogy szám. Olyan van, hogy függvény inverze, reláció inverze, funktor inverze, stb, ahogy olyan is van, hogy természetes szám, egész szám, valós szám. Olyan nincs magában, hogy inverz, vagy hogy szám. Akkora fszságokat beszélsz, mint ha azt mondanád, hogy a körtebefőttbe nyugodtan bele lehet morzsolni egynéhány izzót.
Nem az a szakszó, hogy inverz, ilyen szakszó nincs. Az a szakszó, hogy operátor inverze (meg hogy reláció inverze, csak annak semmi köze a témához). Neked fingod sincs róla, hogy mit jelentenek a szavak, amiket mondasz, csak idejársz osztani azt észt arról, hogy neked mi jut róluk eszedbe.
(Az okoskodó trágár hozzászólásokat bejelentettem, remélhetőleg a moderátorok majd törlik.)
Mi az, hogy a logikai operátoroknak a változói a bitek? Ha jól értem ezt mondod. Kicsit le vagy maradva, de megtisztelő, hogy tőlem tudhatod meg az igazságot: az előző évezred vége felé volt egy tudós alkat (azt hiszem Zadeh-nak hívták), aki kifejlesztette az ún. fuzzy-bool algebrát, mai napig elterjedten használják. És már azon is régen túlléptünk, a logikai operátorok ki vannak terjesztve a valós számhalmazra. És igen, helyi értékenként kell mondjuk éselni, vagyolni... hasonlók a megfelelő helyi értéken álló számjegyeket (biteket). A kérdés magyarázatában rosszul írtam le ezt a szót, de már csak nem ebbe köttök bele. Aki meg nem jutott el erre a szintre, és nem veszi a fáradtságot, hogy csekkolja (több programozási nyelvben is egyszerűen algoritmizálható), az inkább ne öntse ide a vaskalapos szómenéseit, egy néhányan ezt már meghaladtuk.
A továbbiakban azokhoz szólok, akik a kérdés leírásában példa gyanánt írt függvényeket már látták a saját a szemükkel. Hogy néz ki az inverz? Tengelyesen tükrözzük az y=x egyenesre. A az egyik példában az értelmezési tartománya R\R-, a másikban [0;1/3]. Amint látszik nagyon sok helyen végtelen sok értéket felvesznek, ezért nincs olyan függvény, ami az operátor inverz-függvénye lehetne, az csupán egy reláció. Ahogy x^2 inverzét a plusz-mínusz gyök(x)-szel ki tudjuk fejezni, úgy hiszek abban is, hogy lesz képlet ezekre is.
Én csupán azért tettem fel ide a kérdésem, mert kíváncsi vagyok más, nyitott, haladó gondolkodású elmék véleményére is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!