Mi van a végtelen univerzumon túl?
Ezért nem szabad rutinból közlekedni. Ami egy megszokott helyzetben igaz, új helyzetben nem feltétlenül lesz helyes.
A hétköznapi életben a végtelen fogalmára nincs semmilyen megszokott analógiánk.
Ahogy arra sem, hogy egy bizonyos időpont előtt ne lenne egy még korábbi időpont.
Fizikában, matekban is sok dologra igaz, hogy a megértéséhez először el kell felejtened minden berögződött megszokásodat, mert amit azok miatt lehetetlennek hiszel, az simán csak valami olyan, amivel még eddig nem találkoztál.
Hidd el, vannak a nulladik másodpercnél, végtelennél, fénynél gyorsabban táguló térnél hajmeresztőbb dolgok is, amelyek pedig igazak.
Ha az ősrobbanás körüli tényeken fennakadsz, a kvantumjelenségektől ráülsz a saját szádra.
"azon túl mi van?"
Nem azon túl, hanem azon kívül.
Ha el akarod képzelni, akkor gondolj egy lufira. Te a lufi felszínén élsz: kívül és belül az NINCSEN. Csak a lufi anyaga van, abban tudsz közlekedni. Bármerre mész, csak a lufi van, sehol sincs vége.
Ráadásul éppen most fújják fel :-)
Lehetséges, hogy a világunkon kívül a semmi van. Ott nem lehet mozogni, és nem terjed a fény, a rádióhullám, és semmilyen más hullám sem.
Az elképzelhető, hogy a gravitáció valahogyan mégis terjed ott is.
"mi van azon kívül? És azon kívűl?"
Érdekes, hogy miközben a végtelent nem tudjuk feldolgozni, tulajdonképpen a végességet sem. Az is ellent mond a gondolkodásunknak, hogy valami után ne lenne egy másik valami.
Pedig egyelőre úgy néz ki, így van. A mi téridőnk határtalan, de mégis zárt. Azon kívül nem tudunk semmiről, könnyen lehet, hogy tényleg nincs semmi. De az is esélyes, hogy ugyan van ott valami, amiről soha, semmilyen formában nem tudhatunk meg semmit. Nem része a téridőnknek, a téridőnkhöz tartozó fizikának, energia, sugárzás, anyag fogalmaknak, tehát nem hogy nem felfogható, de nem is érzékelhető számunkra.
De mondom ,ez is csak egy teória.
Az egy teória, hogy a mienkhez nagyon hasonló univerzumok sorozata van valahol univerzumunkon kívül.
Unatkozás helyett el lehet filozofálni ezeken, de jelenleg ennél több haszna nemigen van.
Nincs olyan, hogy "végtelen", ahogy olyan sincs, hogy "szingularitás". Ezek mind olyan dolgok amiket még nem tudunk számolni, de minden véges. Hiszen gondoljunk bele, ha valóban lenne végtelen gravitáció, egy szempillantás alatt magába szippantaná a világegyetemet, de mivel ez még nem történt meg, ezért lehet azt állítani, hogy minden véges.
Az univerzumunk sem véges, de ez megint olyan, hogy volt idő, amikor az ember azt hitte, hogy a Föld mindennek a középpontja, mert Isten így meg úgy. Mára már tudjuk, hogy fenéket. Most azt hisszük, hogy az univerzumunk olyan nagy szám, mert nem tudjuk elképzelni, mi lehet azon túl. Az igazság az, hogy az ember mindig kisebb lesz annál, mint ahogy valaha is gondolni fogja, milyen kicsi. Eddig is ez történt, ezután is ez fog.
"Nincs olyan, hogy "végtelen", ahogy olyan sincs, hogy "szingularitás"."
Meglehetős önbizalom kell egy ilyen kijelentéshez.
"Hiszen gondoljunk bele, ha valóban lenne végtelen gravitáció, egy szempillantás alatt magába szippantaná a világegyetemet"
A szingularitás NEM végtelen gravitációt jelent.
Ha ez volt az alapod a fenti kijelentésre, akkor máris alapját vesztette.
"Most azt hisszük, hogy az univerzumunk olyan nagy szám, mert nem tudjuk elképzelni, mi lehet azon túl."
Na a mai univerzum-elméleteknek állatira nem ilyen primitív alapja van. A matematikánk és fizikánk játszva tud számolni végtelen mennyiségekkel. nincs itt semmiféle elmei korlát.
Legfeljebb azoknál, akik eme számításokat nem értve kételkednek benne.
"Az igazság az, hogy az ember mindig kisebb lesz annál, mint ahogy valaha is gondolni fogja, milyen kicsi. Eddig is ez történt, ezután is ez fog."
Pont ezért nem kéne leakadni a végtelenség fogalmán.
#16:
Külön választottam a végtelen és a szingularitás fogalmát. Maga a végtelenben nem hiszek, szingularitás persze van, kissé rosszul fogalmaztam magam fent.
Úgy értettem, hogy szingularitás, mint matematikai számítás van, de fizikai értelemben nem létezik, ezek csak akadályok, amiket majd a technológia fejlődésével szépen átlépkedünk.
Hogy konkrétan mi van az univerzumunkon "túl", arról a véleményemet megírtam neked privátban, majd ott is válaszolj rá, ha kérhetem. Biztos sok helyen bele fogsz tudni kötni, de na, vita indítónak szerintem nem rossz elmélet.
Nem önbizalom kell ehhez. Tudáshiány.
Az emberek nehezen dolgozzák fel, hogy bizonyos dolgok megértéséhez előbb más dolgok megértése szükségeltetik. Az óvodás szint az, mikor valaki hülyének nézi a másikat, mert erre emlékezteti. Nem lehet tenni ellene semmit, hiszen itt a "tenni" annyit tesz "tanulni". bármi összeolvasása nem tanulás.
A "minden dolog után van valami" kijelentés világosan mutatja a végtelen fogalmának nem értését. Igen, a minden dolog után van valami, mert ha már "dolog", akkor véges. És az után tényleg van.A "végtelen után" tökéletesen értelmezhetetlen. Körülbelül olyasmi, mint annak firtatása, a piros szín miért nem éhes? Vagy: a Föld miért nem mosolyog néha? Haragszik?
"szingularitás, mint matematikai számítás van, de fizikai értelemben nem létezik"
Meg kéne érteni pontosan a szingularitás fogalmát ahhoz, hogy az ember ne produkáljon ilyen ezer módon értelmezhető, bizonyos értelemben akár igaz, más értelemben halványlila agyrém kijelentéseket.
Az a baj, hogy te hiszel meg nem hiszel.
Csak ez nem hit kérdése.
Tudod, aki nem érti, hogy 4+4 miért 8, az csak hisz vagy nem hisz.
De aki érti az aritmetikáját, az nem hisz, hanem tud.
Olvastam a privátban küldött teóriádat is, sajnos rengeteg ilyen "hit" ponton vérzik el, megkérdőjelezhetetlen alapvető tények ismeretének hiánya elveszi az alapot a teorizálástól is.
Meg kéne érteni a komplett elméletet, hogy tudd, mi az, ami fixen úgy van, mi az, ami még csak teória vagy hipotézis.
#19:
Hát nem tudom te hogy vagy vele, de én eddig csak olyan teóriákat olvastam a világegyetem mibenlétéről, ami enyhén szólva mindfuck, nagyon erősen felvetéseken alapul, és nagyon elszálltak. Eddig mindössze egyetlen dologban vagyunk biztosak, hogy volt egy "nagy bumm", és hogy ez mindennek a kezdete, amit én kétlek, mert ahogy írtam privátban, szerintem ez inkább egy sokkal óriásibb dinamikusan működő rendszer apró, szinte atomnyi része.
Azokkal ellentétben, az én elméletem sokkal jobban a már ismert tényeken alapszik, földhözragadtabb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!