Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vannak irányított vektorok?

Vannak irányított vektorok?

Figyelt kérdés
Mintha már hallottam volna az irányított komplex szám kifejezést. A komplex szám meg tekinthető vektornak is. És a már irányított vektorokat lehet újból irányítani? Foglalkozik ezzel valaki?

2018. máj. 13. 14:56
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Irányított vektor?

Mintha az lenne a vektor meghatározása, hogy "irányított szakasz"

Tehát ismert az iránya, nagysága, kezdőpontja.

2018. máj. 13. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
69%

Nem létezik az általad említett fogalom. Mivel értelme sincs. Felejtsd el.

A komplex szám meg nem vektor! Súlyos félreértés!


A komplex számoknak pusztán egy lehetséges reprezentációja a vektoros ábrázolásmód.


Mielőtt hülyeségeket írsz, át kéne olvasni a szakkönyveknek az ezzel foglalkozó fejezetét, és akkor nem írkálnál ilyen ökörségeket...

2018. máj. 13. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
48%
A zavaros gondolatok onnan jönnek, hogy tudományterületek szóhasználatát összekeverjük. Igen, a komplex szám formailag pont olyan, mint egy síkvektor. Két komponens jellemzi. Ezen az alapon egy geometriai fogalmat tekinthetünk a számfogalom egy speciális esetének és megfordítva. Ennek van azért jelentősége, mert bizonyos műveletek is hasonlóan végezhetők el, azonban fogalmi szinten keverni őket nem célszerű.
2018. máj. 13. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
58%

De mindenki le lett itt pontozva...

Hadd jegyezzem meg kérdező védelmében, hogy ha Obádovics prof, Simonyi Károly, vagy a Thomas-féle kalkulus szerzője keverheti a komplex szám és a vektor elnevezéseket, akkor talán ő s megteheti.

2018. máj. 13. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Hát igen, mindenki le lett, ami szomorúságos. Erre csak azt tudom mondani, hogy definiálni kell egy egyváltozós függvényt. A függőleges tengelyen legyen az, hogy a pontozók mennyire tartják hasznosnak a választ. A vízszintes tengely pedig jelentse a pontozók butasági fokát, másszóval a tudatlanság mértékét. A függvény ekkor azzal jellemezhető, hogy az x->végtelen határérték zérus.


Bár az is lehet, hogy elegendő egy x->a konstans értékig elmenni, és onnantól már zérus minden x>a-ra a függő változó értéke.


Amúgy egyéb: Obádovics nem keveri a két fogalmat. A könyveiben mindig megtalálhatók a világos definíciók, és az van használva. A Thomas-féle kalkulus meg olyan amilyen. Nem abból tanultam. Utólag belenéztem még kb. egy évtizeddel ezelőtt, csak úgy randomra, hát az abban leírtak között jócskán találtam olyant, ami hagy maga mögött néhány kívánnivalót...

2018. máj. 13. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Tudna valaki mesélni ezekről az irányított komplex számokról?
2018. máj. 13. 21:01
 7/12 anonim ***** válasza:

Olvass vissza! Irányított komplex szám sem létezik. Ilyen fogalom nem létezik. Többször leírtam, mégha szövegértési problémáid is vannak, el kellett volna tudnod olvasni.


Olyan létezik csak, hogy komplex szám vektoros reprezentációja. Aki ezt nem tudja az vagy hülye, vagy ássa el magát.

2018. máj. 13. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Te is visszaolvashatod a kérdés leírását, már ha azt egyáltalán elolvastad. Mintha hallottam volna róla, és erősen gondolkodom, hogy higgyek-e Neked a 68%-oddal, ami ha jól látom itt a legkevesebb. :/

De persze jóhiszemű vagyok, lehet, hogy igazad van, csak kíváncsi vagyok más véleményére is.

2018. máj. 13. 21:11
 9/12 anonim ***** válasza:

Ez nem hit kérdése. Én már legalább 8-10 éve vagyok a honlapon, és nem 68%-al indultam. Sajnos az uttóbbi 1-2 évben teljesen megváltozott a pontozás a honlapon. Az van, hogy témához nem értő laikus tudatlan emberek lepontoznak. Ha megnézted volna az eddigi válaszokat, mind le van pontozva. Számomra ez egyébként érthetetlen, mert annyira nem rosszak az eddigi válaszok, hogy le legyenek így pontozva. De hát én egyedül nem tudok ez ellen tenni. Bizonyára egy undorító propaganda van mindemögött. Én egyedül ezt nem tudom felszámolni.


Az eredeti kérdésre visszatérve: Elég sok szakirodalmat tekintettem már át az elmúlt évtizedekből, csak tudom mit írok. Ha kell matematikai vagy fizikai szakirodalom, akkor szólj, de nem fogsz találni olyant, amiben az említett nem létező fogalom létezik.

2018. máj. 13. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Kérdező a te problémád, hogy ennek megértéséhez kevés az ismereted. Oké, erre kérdezel. Sajnos e fórum annyira lezüllött, hogy ezzel csak máshová helyezted a problémát. Kapsz néhány választ, a pontozás nem irányító, mert rosszindulatú buták teszik ilyenné. A válaszok ellentmondóak, tehát most már az a gondod, melyiknek higgy.


Előbb valakinek, aki "védelmébe" vett. Obádovics megengedheti magának, mert tudja miről beszél. Simonyi professzor pláne. Aki nem ismeri a fogalmakat, nem engedheti meg magának, mert ő keverni fogja.


Tehát: a komplex szám nem irányított. Az egy szám, amelyet két adattal fejezünk ki, egyik felét valós résznek, másik felét képzetesnek nevezzük. Mivel két adat jellemzi, ezért egy pontként ábrázolhatjuk egy síkbeli koordinátarendszerben is ezt a számot. És a koordinátarendszer kezdőpontjából (a két tengely metszéséből) húzhatunk egy vonalat a ponthoz, a pontnál egy "V" jelet teszünk rá, azaz egy nyíllal ábrázolunk és ezt vektornak nevezzük. Ez irányított, mert a vektor mindig az, ezért nevezzük vektornak. Az iránya a koordinátarendszer kezdőpontjából a pont felé mutat. Ha tehát a komplex számot számnak nevezzük, akkor azt két komponenssel írjuk le, pl. z = 3+2i. A 3 itt a valós rész, a 2 a képzetes, amit az "i" jelről ismerünk fel. És ha most az ide mutató vektorról beszélünk, annak van iránya, és a pontként ábrázolt számra mutat.

Ha hallottál ilyent, hogy "irányított komplex szám", akkor több eset lehet. 1. félrehallottad, 2. szándékosan félrevezettek, 3. olyan valaki ártotta bele magát a témába, aki nem tudja miről beszél.

És ezt a számot valóban tekintheted vektornak, ha mindazt tudod és érted, amit fentebb erről írtam. A vektorokat nem kell irányítani, mert csak irányított vektor létezik. Az irányított vektor olyan mint a vizes víz. És ha további vizet öntesz hozzá és ez vizezésnek nevezed, akkor mondhatod, hogy a vektort újra irányítod. Pontosabban szólva elforgatod, ami egy művelet a vektorral. És ezáltal egy másik vektort kaptál.


Vagyis a matematikában az "irányított vektor" duplán mondás és ezért röhejes. Az újrairányítás hasonlóan nem használt kifejezés (ezért megmosolyogják), helyette "elforgatjuk" a vektort. Ez a megfelelő szóhasználat.

2018. máj. 14. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!