Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire veszélyesek a neutron...

LeonScottKennedy kérdése:

Mennyire veszélyesek a neutroncsillagok?

Figyelt kérdés

Tudom, hogy a neutroncsillagok szupernóva robbanás után jönnek létre, mint maradványcsillag. A kérdés az lenne, hogy ezek mennyire forrók az átlag csillagokhoz képest, illetve miért alakult ki olyan furcsán a gravitáció, hogy csak a sarkpontokon engedi ki a fényt. Azt tudom, hogy nagyon erős a gravitáció a neutroncsillagokban, mivel általában ezekből alakulnak ki a gravitációs szingularitások (feketelyuk).

Mondjuk tegyük fel, hogy egy űrhajóval haladunk egy neutroncsillag felé, akkor mennyire tudnánk közel menni hozzá, mielőtt megpusztulunk 64 féle módon?


2018. máj. 9. 17:55
 1/9 anonim válasza:
69%
Nos, én nem vagyok asztrofizikus, de ha jól tudom, ezek egy idő után nincs fényük, se magfúziójuk, tehát nem is sugároznak. Gondolom nem készülsz űrhajóra szállni és megközelíteni egy neutroncsillagot, de nem hiszem, hogy sok kárt tehetnek bármiben.
2018. máj. 9. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
91%
Én személy szerint nem túlzottan tartok tőlük.
2018. máj. 9. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
69%

A múltkor csúnyán megégette az egyik a számat.


Üdv: egy torkos feketelyuk

2018. máj. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
84%

[link]


"A csillag összeomlásakor a mágneses tér kisebb térfogatra préselődik össze"

tehát közelebb mehetnénk mint a kiinduló csillaghoz

2018. máj. 9. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
94%

"mennyire tudnánk közel menni hozzá"

Néhány (2-3) millió km-nél már csak a gravitációja miatt sem lehetne közelebb menni hozzá.

Meg aztán gamma- és röntgensugárzó. Még ha nem is pulzár.

Erős mágneses tere is kárt okozna. Még ha nem is magnetár.

De ha már olyan technikánk lesz, hogy meg tudunk közelíteni egyet, akkor már biztos a veszélyeket is tudjuk majd kezelni.

2018. máj. 9. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha közelítünk hozzá, akkor első körben az erős EM sugárzás lenne veszélyes, bár ez valóban a forgási pólusoknál a legerősebb. Közelebb a gravitációs és mágneses tér fogja szétszakítani a hajót, ehhez nem kell feltétlenül fekete lyuk. Közel érve a mágneses tér pl. lehetetlenné teszi a legtöbb kémiai kötést, és szétfolyunk, mint sajt a radiátoron. (A magnetároknak extrém erős mágneses terük van, de azért a többi sem piskóta.) A felszíni hőmérsékletük is többszöröse, mint a fehér törpéknek, több százezer K, grilleződnénk (vagy sülnénk) rendesen.
2018. máj. 9. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 EagleHUN ***** válasza:
54%

Előzőekkel ellentétben igenis veszélyes lehet több esetben is.


A) Ha vándorlása során megközelítené a naprendszert. Már igen messziről szétzilálná a bolygópályákat. Vagyis elszállnánk ki az űrbe, vagy bele a napba, esetleg valami nagy holddal vagy bolygóval állnánk ütközőpályára. De jóval előtte még egy irdatlan üstökösbombázásban lenne részünk az Ort felhőben keletkező zavarás miatt. (Ez az "előtte" azt jelenti hogy pár százezer évvel azelőtt mielőtt ideér a belső naprendszerbe.)


B) Az egyik szupernóva típus az amikor egy neutroncsillagnak nagyméretű csillag társa van. És közelségük során a csillag külső rétegéből anyag spiráloz korongban a neutroncsillag felé. Ami ekkor felforrósodik és adott hőmérsékleten fúzionál. (Mivel ez nem függ a tömegtől, csak a hőmérséklettől ezért a robbanás mérete egy állandónak tekinthető. Emiatt a csillagászok távolságmérésre tudják használni, pl más galaxisok távolságát ilyen eseményekből határozzák meg.) Mindenesetre egy a föld pár 1000 fényéves körzetében bekövetkező ilyen esemény súlyos következményekkel járhatna, legalábbis az életre nézve.

2018. máj. 10. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
80%

#7 Az fehér törpe csillag és másik csillag kölcsönhatása amiből szupernóva során neutroncsillag képződik.


Kérdező, a neutroncsillag nem csak a sarkok felé bocsát ki fényt, a mágneses sarkoknál olyan erős a mágneses tér, hogy az azzal találkozó részecskék az űrben fényt bocsátanak ki, maga a neutroncsillag azért nem látszik mert nagyon kicsi, egy naptömegnyi neutroncsillag ezerszer kisebb átmérőjű mint a föld.

2018. máj. 10. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Egy szóval kérdező, ami neked már "közel"-nek számít, annyira semmiképpen nem közelítheted meg.

A nevét onnan kapta, hogy benne akkora a nyomás (gravitáció), hogy még az atomszerkezet se bírja. Ebből elképzelheted, micsoda irdatlan nagy távolságra kell hogy legyél, hogy a sokkal bonyolultabb és érzékenyebb szervezeted, amit életnek nevezel, kibírja. Tehát ha lehet, tartózkodj a megközelítésétől. Kivéve, ha szeretné kisugárzás lenni.

2018. máj. 10. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!