Tulajdonképpen mi a gravitáció oka? Nem a hogyan a kérdésem, hanem a miért.
Kérdező, lehetséges kategóriát téveszteni, bármennyire is szeretnéd másképp. Te kevered az embert és a természetet. Az embernek lehet célja, a kőnek semmi célja akkor, ha éppen megbotlottál benne.
Megértem, hogy nem fér a fejedbe távoli testek egymásra hatása. Amikor még sokkal kevesebbet tudtak a természetről, ők is kombináltak, meg akartak magyarázni dolgokat. Most te vagy így, meg szeretnél tudni valamit, és bosszant, hogy nem kapsz választ. Nos, nem kapsz.
Kérdezhetted volna azt is, hogy a fenébe jön létre a villám. Mert addig oké, hogy valahol van egy hatalmas pozitív töltés, esetleg kilométerekre egy hatalmas negatív töltés, és „valami” arra készteti őket, hogy egyenlítődjenek ki egy villám formájában. No itt van tér, mégpedig mágneses tér. Erőtér, így hívják. De semmiféle fiktív kötelek nincsenek, a hatás egy más fizikai jeleség. Hogy miként működik, nem fogod megérteni.
Azt sem fogod elhinni, miért. Vannak dolgok, amelyek megértéséhez előbb egy másik dolog megértése kell. Viszont annak a másiknak a megértéséhez egy harmadik, és így tovább. Ez azért van, mert a természet hierarchiában épül fel. Mint egy piramis. És aki a piramis alán áll, de szeretné látni, mi van a tetején, erre a természet egyetlen lehetőséget ad. Nincs repülő, nincs rakéta, fel kell mászni fáradságos munkával. Meg kell fogni minden közbülső követ, ez az ára a látásnak. A te kérdésed megértéséhez végig kell menned a fizikai tudomány sok lépcsőjén, nincs ember, aki rendelkezik valamiféle röpítőerővel, hogy téged a tetőre varázsoljon. Csak magad juthatsz oda. Nagyon sok ember szeretné azt, amit te, és egyik se hiszi el, hogy nincs más út. Ha te elhiszed, egy lépést máris megtettél.
A gravitáció működésének eleddig legpontosabb leírását az általános relativitáselmélet adja, de komplett köteteket tesz ki pusztán az, hogy eljussunk a mechanizmust leíró egyenletek felírásáig, és ezek is feltételezik a fizika és matematika egyetemi szintű ismeretét.
Sajnos nem nagyon van szemléletes kép erre, ha érdekel a dolog, Dávid Gyulának van egy előadássorozata, ami segíthet:
A kérdéseden egyelőre még pingpongozik egymással a rel. elméleti és a kvantumfizika.
Ha lesz pontos válasz, az valószínűleg igen fontos tudományos áttörés lesz.
> Mi van ezek mögött?
Egy másik elmélet :P
Az áltrelt mondjuk még nem láttam visszavezetve semmilyen egyszerűbb axiómákra, elvekre és jelenségekre; amilyenektől az ember a homlokára csapna, hogy "hát persze hogy görbül".
Biztosan van ilyen, csak még nem találtuk meg.
(Gondolom majd egyszer lesz valami új fogalom, amely egyszerre általánosítja az energiát és a téridőt, és az a tétel hogy az energia összevonzza a teret (téridőt), kábé semmitmondó trivialitás lesz. De a "miért" kérdések láncolata ekkor sem fog megállni: mi ez az új fogalom, és miért ilyen, szükségszerű-e. Satöbbi.)
#12: „A gravitáció működésének eleddig legpontosabb leírását az általános relativitáselmélet adja, de komplett köteteket tesz ki pusztán az, hogy eljussunk a mechanizmust leíró egyenletek felírásáig, és ezek is feltételezik a fizika és matematika egyetemi szintű ismeretét.”
Mármint "azok" feltételezik. Ez pl nem:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!