Mi lehet a magyarázata annak hogy egy mágnest kettétörve ismét kát mágnest kapunk ami északi és déli pólussal rendelkezik?
Illetve ezt nem ertem:
"A
földrajzi és a mágneses pólus nem esik pon~
szak
Dél
11-4.ábra
A Föld mágneses tere
tosan egybe. Az északon lévő déli mágneses pólus pl. a Kanadához tartozó Bathurst
szigeten (77° északi szélesség és 100° nyugati hosszúság) található. A Föld mágnesességét
a Föld belső részeiben a lassú anyagáramlással együttmozgó töltéshordozók okozzák."
Akkor az iranytunek nem ugy kene beallnia hogy kanadara mutat??
Na ezt bemasolom ujra:
"A földrajzi és a mágneses pólus nem esik pontosan egybe. Az északon lévő déli mágneses pólus pl. a Kanadához tartozó Bathurst szigeten (77° északi szélesség és 100° nyugati hosszúság) található. A Föld mágnesességét a Föld belső részeiben a lassú anyagáramlással együttmozgó töltéshordozók okozzák."
Egy atom is lehet mágneses.
A mágnes "közepe" a elektronok és spinek mozgási lendülete által meghatározott mágneses mező közepét érted, akkor bizony atomi szintig tudod bontani a mágnest.
"Akkor az iranytunek nem ugy kene beallnia hogy kanadara mutat??"
De. És (csodák csodája) oda is mutat. Csak éppen ez a Föld távolabbi részein annyira kicsi eltérést jelent, hogy jó közelítéssel elfogadhatjuk földrajzi északi iránynak a mágneses északi irányt.
> Honnan tudja a "mágnes" hogy hol van a közepe amikor ketté törted? (hogy aszerint feloszlassa magát északi és déli pólusra).
Ragassz össze két rúdmágnest, majd szedd szét.
Na, ugyanígy két rúdmágnesből van összerakva az egy darab rúdmágnes is, amit a boltban veszel.
Mert a manyec az egy irányba rendeződött doménekből áll:
De, mint a cikk írja, lehet éppen lejjebb/beljebb is menni az anyag szerkezetében, csak most minek.
"És akkor Kanadán megy át a forgástengelye is a földnek?"
Nem. A földrajzi északi irány az, amely az Északi Sarkra mutat. Ezt láthatod a földgömbökön egy hálóként megrajzolva, melynek az észak-déli vonalai két pontban futnak össze - az Északi- és Déli Sarkokban. Ezek egybeesnek a Föld forgástengelyével.
A mágneses északi irány ettől teljesen független. A mágneses sarkok helye és polaritása a Föld belső vasmagjának forgásából ered, és emiatt lehetnek (és vannak is) eltérések a földrajzi északi- és déli sarkokhoz képest.
Mindezekkel együtt az eltérés nem olyan nagy, hogy ez számottevő hibát jelentsen a navigációban, és bár a földrajzi és a mágneses északi irányok nem teljesen azonosak, ezt az eltérést nem szoktuk figyelembe venni.
Nem hiszem, hogy az iskolában rosszat tanítanának, szerintem olyat senki nem állított nektek sem, hogy az iránytű a földrajzi északi irányt mutatná, vagy hogy az Északi Sarkra mutat. A fizika- vagy földrajz tanárok is tisztában vannak azzal, hogy ez a két irány nem teljesen azonos, maximum a gyakorlatban elhanyagolható a különbségük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!