Hogyan közvetíti a graviton a gravitációs erőt?
Engem az is érdekel hogy hogyan közvetíti a foton az EM erőt. Mi történik elektron-elektron és elektron-pozitron kölcsönhatás során.
Amikor még nem érnek össze, hanem csak vonzzák/taszítják egymást, az hogyan néz ki?
(esetleg a gyenge vagy erős kölcsönhatást, amelyik a legszemléletesebb, vagy amelyikhez tud valaki jó forrást (pdf/videó/könyv))
Bár teljesen még mindig nem világos, találtam még anyagot a témában.( Stephen Hawking:A idő rövid története-87.o.Ha jól emlékszem le is lehet tölteni valahonnan.)
"A Nap és a Föld közötti vonzóerőt a két égitest részecskéi közötti gravitoncserének tulajdonítjuk. A kicserélt részecskék virtuálisak ugyan, hatásuk viszont nagyon is mérhető: emiatt kering a Föld a Nap körül! A valódi gravitonok megjelenési formáját a klasszikus fizika művelői gravitációs hullámoknak neveznék; ezek a hullámok rendkívül gyengék, ezért megfigyelésük hallatlanul nehéz." - Ez megerősíti, hogy a gravitonok cserélődnek. De a tér torzulása, és amit 1. kommentben kérdeztem, még mindig homályos. (Az elektromágneses erővel kapcsolatban, egyszerűbb ha megkeresem a könyv linkjét.)
(Mivel nekem az átdolgozott kiadás van, nem találtam meg ugyanúgy.)
"Az elektromágneses vonzást úgy képzelhetjük el, mint nagyszájú 1 spinű tömegnélküli virtuálus részecske-foton- cseréjét. Mint az előbb, itt is virtuális részecskék cseréjéről beszélünk. Mindazonáltal, amikor egy elektron valamely megengedett pályáról a maghoz közelebbi pályára ugrik, energia szabadul fel, és valódi foton keletkezik-ezt pedig, ha a hullámhossz megfelelő, látható fényként észlelheti az emberi szem, de kimutathatjuk fotondetektorral, például fotonlemezzel is. Ha pedig egy valódi foton atomnak ütközik, az atommaghoz közelo pályáról távolabbira lökheti az elektront. Ez fölemészti a foton energiáját, ami így el is nyelődik."
Az 1. kommentemre találtam hasonló kérdést. A válaszok közt volt egy ilyen:
"Nem egy testnek van gravitációs ereje, hanem KÉT test KÖZÖTT hat gravitációs erő." Ez annyira jól megmagyarázna mindent. Nyilván így is van. De: Minden, aminek van tömege, van gravitációja: eltorzítja maga körül a teret.
Nem feltétlen a graviton görbíti a teret. Egyes megfogalmazások szerint a gravitáció nem egy erő, csak maga a tér geometriájának torzulása.
Nagyobb tömeg azért okoz nagyobb torzulást, mert összeadódik a sok kicsi, s ennek eredője az eredmény.
És nem csak tömeg okoz ilyet, hanem gyorsulás is. (Érdekes, hogy a tömeg pedig gyorsulást okoz)
Tudtad-e, hogy az űrállomásokon dolgozó űrhajósokra igenis hat kb 90% földi gravitáció? Csak azért tűnnek súlytalannak mert ugyanez a gravitáció hat az állomásra is, ezért ugyanazon a pályán keringenek a Föld körül mint a műhold.
Ha zuhan egy repülőgép 10 m/s2 gyorsulással a Föld felé, a benne levők súlytalannak érzik magukat, mert a repülőgéppel együtt gyorsulnak, nem a gép fala tolja őket, hanem lebegnek a gép falai közt,miközben zuhannak gyorsulva a Föld felé.
(Igen, erről az űrhajós dologról hallottam már, tényleg érdekes. :) )
Szóval akkor azt mondod, hogy nem a gravitáció görbíti a teret, hanem a gravitáció maga a görbület?
"Tudtad-e, hogy az űrállomásokon dolgozó űrhajósokra igenis hat kb 90% földi gravitáció?"
Ez fájt.
Az általános relativitáselmélet fogalmai és szóhasználata szerint nem hat rá egyáltalán gravitáció, az állítás fogalmilag értelmetlen.
A gravitonos elméletek (string theory, superstring theory, M-theory, loop quantum gravity etc) fogalmai szerint igazából nem tudom hogy értelmes-e, ha valaki tudja, felhomályosíthatna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!