Milyen gravitációs erővel vonzza egy 60 kg-os test a földet? (Fordítva könnyű a megoldás, de így? )
1. megoldás: a fordított + Newton III. törvénye.
2. megoldás: Newton törvénye a gravitációs erőről:
F = γ*m*M/r^2 = … (Tessék helyettesíteni!)
m = 60 kg, γ a gravitációs állandó, M a Föld tömege, r a test távolsága a Föld középpontjától, feltehetőleg a Föld sugara. (Kivéve, ha mélyen a Föld belsejében van, akkor érdekesebb, de szerintem nincs ott.)
A hatás-ellenhatás törvénye:
Két test kölcsönhatása során mindkét testre azonos nagyságú, azonos hatásvonalú és egymással ellentétes irányú erő hat.
Inkább 60 kg x 9,81 m/s^2 = 60*9,81 N… (A Newton*kilogramm ritkán használt mértékegység.)
De amúgy igen, ekkora erővel vonzzák egymást.
Szia!
Az a trükk, hogy a gravitációs erő nagysága _mindkét test_ tömegével egyenesen arányos, és nem úgy kell nézni, hogy az egyik test vonzza a másikat, hanem közöttük hat, szimmetrikusan. Fent leírta valaki a pontos képletet, abban mindkét test tömege szerepel a számlálóban.
Tehát a hatalmas föld egy 10 kg-os test közötti vonzó erő fele akkora, mint a hatalmas föld és egy 20 kg-os test között.
A Hold, aminek a tömege hatoda a Föld tömegének, hatodakkora erővel vonzza ugyanazt a tárgyat, mint a Föld (persze ha a felszínén van), de saját magához képest ugyanúgy fele akkora erővel vonzza a 10 kg-os testet, mint a 20 kg-osat.
A távolság is számít, a fentieket úgy értettem, hogy a különböző testek az égitest felszínén vannak.
Azért tűnhet úgy, hogy a kicsi test kevésbé vonzza a hatalmas földet, mert az erő megfigyelhető hatása, a gyorsulás fordítottan arányos a tömeggel. Tehát az azonos vonzóerőtől a kicsi test sokkal jobban fog gyorsulni, mint a hatalmas föld. Az erő valójában ugyanakkora, de a tömegük más, és ezért különbözőnek tűnik.
Biztos sok olyat írtam, amit már amúgy is tudtál, de talán valami világosabb lett ez alapján.
Pontosan ugyanakkora erővel vonzzák egymást.
Ha a világmindenségben csak a 60 kilós test van t-nulla időpillanatban meg a Föld egy méterre egymástól, és a Nagy Manitu megnyomja a stoppert akkor ez a majdnem 600N erő mozgatja mind a két testet az ütközésig.
A Föld mondjuk elmozdul egy fél kvadrilliomod métert a hatvan kilós test felé, az meg esik a Föld irányába egy méter mínusz fél kvadrilliomod métert.
És összecsapódnak :-)
De a test is gyorsította a Földet, és a Föld is a testet. Ugyanakkora erővel.
"Ezek szerint a 60 kg-os test gravitációs ereje ugyanakkora, mint a földé. A gravitáció nagysága nem arányos a tömeggel? A 60 kg-os test is vonzhatja (minimális mértékben) a földet, na de hogy ugyanakkora erővel?"
A villanykörtét gyújtó magyarázat szerintem a megfogalmazás javítása.
Nem egy testnek van gravitációs ereje, hanem KÉT test KÖZÖTT hat gravitációs erő, ami valóban arányos MINDKÉT test tömegével (és távolságukkal stb.).
Szóval nincs olyan, hogy egyik és másik ereje, ugyanaz, ellenkező előjellel (iránnyal), mert hát mint fentebb írták, Newton bácsi 3.0.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!