Mindig mondják hgy csak több ezer kilométeres sebeséggel lehet kitörni a föld gravitácios mezöjéböl, tételezzük fel hgy 1giga" lépcsőn is lehetetlen lenne? Ráadásul csökken a grav. Mező kifelé haladva
A helyzet az, hogy a szökési sebességes játék a mai rakétahajtásra vonatkozik, itt eléggé kötött a maximális felhasználható (és üzemanyag formájában cipelendő) energia.
Éppen ezért a mai technikával az a megoldás, hogy a lehető leggyorsabban érjük el a szökési sebességet és utána elhajított kő módjára távozzunk.
Elvileg egy rakéta is felszállhatna mondjuk folyamatos 200 km/h sebességgel függőlegesen, de az olyan sokáig tartana, hogy azalatt elképzelhetetlen mennyiségű üzemanyag kéne, amit természetesen nem tudunk hurcolni.
A mai technikával is lehetséges lenne a függőleges fellövés is, de ahhoz is több üzemanyag kéne, mint amit ma használunk, mert a mai rakétafellövések a Föld forgásirányába történnek és ezzel a sebességhez hozzáadódik a föld kerületi sebessége is, amit tekinthetünk spórolásnak.
Jó példa volt az űrlift.
Ott gyakorlatilag a geostac. pályáig folyamatosan energiát kell beletenni a kijutásba. Csak időegységre osztva nagyon keveset, de összességében többet, mint a rakéta esetén. És persze nem kell üzemanyagot hurcolni, mert azt a lift a felfüggesztésen át kaphatná folyamatosan (főleg elektromos hajtás értelmezhető).
"Mindig mondják"
Kik mondják mindig?
Valóban volt (van?) űrliftre terv.
De attól a szökési sebesség még x km/h lesz (most nem emlékszem pontosan).
"De attól a szökési sebesség még x km/h lesz (most nem emlékszem pontosan)."
Ez tény. Az űrlift is eléri végül a szökési sebességet, mivel a kötelén felfelé mászva egyre nagyobb a kerületi sebessége.
A geostacionárius pálya 36000 km-re van a Föld felszínétől. Jelenleg a legmagasabb épület ami összejött a Burj Khalifa 828 méter magas. Erre már csak 35999 kilométert kellene ráépíteni, és meg is lenne az űrlépcsőd. Ha liftet is teszel bele, akkor meg az űrlifted. Szép lenne a tetejéről a kilátás.
De sajnos az űrlifttel is az a helyzet, hogy még nem sikerült olyan erős kötelet kitalálni, ami több ezer km hosszú, és nem szakad el a saját súlya alatt.
#7: Igen, csak akkor ha ott lelép a létráról, szánalmasan le fog esni.
Míg az űrlift esetén eléri a körpályához szükséges sebességet az adott magasságban ,tehát a "létráról" lelépve lebegni fog.
Szóval az a szökési sebesség azért számít.
Anélkül elvileg bárhonnan visszaesel, ha megszűnik a támasztó erő (persze ha más van nagyobb gravitációjú másik égitest a közelben, akkor nem).
Anyag már van. Grafén.
Csak se pénz, se tömeggyártási technológia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!