Gondolkozott már ezen valaki?
Egyik nap láttam a Spektrumon egy érdekes műsort, amiben a világegyetemről és annak érdekességeiről volt szó.
Felmerült bennem, hogy nyilván hatalmas b*romság azt gondolni, hogy csak a Földön létezik intelligens életforma, ebből kiindulva, mi van, ha van valahol egy olyan életközösség, amely olyan szintű intelligenciával és technikával rendelkezik, ami már felfedezte és bizonyította a világegyetem kialakulását, ennek miértjét, annak a nagy feketeségnek -amit látunk képeken, filmeken- az összetevöit. Valamint mi van, ha kicsit túl gondolunk a saját galaxisunkon és távolabbra nézünk. Nem a Star Wars ihletett meg! Az is lehet, hogy valahol már rég feltalálták a fénysebességnél is gyorsabban közlekedő járműveket. Az ember nagyon nehezen tud eltekinteni attól, hogy míg nekünk itt oxigénre, vízre és egyéb lételemekre van szükségünk, addig lehet egy bolygó, valahol messze, ahol ezekre semmi szükség nincs és mégis van rajta intelligens életforma, oxigén palack nélkül. Valamint ott van a földi fizika. Ez sem biztos, hogy mindent megmagyaráz, ami a bolygón kívül történik. Sokaknak nehéz elvonatkoztatni az itteni élettől, és az itt uralkodó fizikai törvényektől, míg lehet, hogy van egy olyan bolygó, ahol aulz általunk plafonnak elnevezett terület a padló. Nem lehet tudni. Annyi minden van, amire az emberiség soha nem fog rájönni, és egyesek úgy halnak meg, hogy egész életüket a tudománynak szentelik szinte sikertelenül és bele sem gondolnak, hogy valahol máshol, a Földön kívül lehet, hogy már réges rég megoldották azt, amit itt az emberek egy életen át kutatnak.
Nos, ha már élet. Az is lehet, hogy van egy hely, ahol az átlag életkor nem áll meg 60-80 esetleg 90 év között, hanem több száz évet élnek, mint itt a Földön élő egyik teknősfajta is. Sok minden van, amin az embereknek nehéz túlgondolni, de mégis lehetséges, ám mi megmagyarázhatatlannak tartjuk, vagy esetleg lehetetlennek, miközben lehet, hogy valahol már találtak rá magyarázatot, vagy megoldást. Az emberi képzelet határtalan, de nem biztos, hogy minden amit elképzelünk csak a képzeletünk szüleménye, hanem akár igaz is lehet, csak túl kell gondolni a földi életen...
Mert sokakat meg nem érdekel ez a téma. Pl. Maris nénit a szomszédból annyira nem érdekli, hogy ha azt mondod neki hogy világegyetem, akkor valami felsőoktatási intézmény jut eszébe, ha meg azt mondod neki asztronómia, akkor legfeljebb valami egzotikus betegségre gondol amit biztosan a migránsok hurcolnak be az országba.
Egyébként azt 100%-nak veheted, hogy az univerzumban mindenhol ugyanazok az alapvető fizikai törvények és jelenségek uralkodnak, amelyek itt a Földön is, pl. gravitáció, elektromosság, nyomás, súrlódás, termodinamika, satöbbi, valamint az univerzumot alapjában felépítő atomok is mind ugyanúgy viselkednek ezek hatására az univerzum távoli szegletében is, mint itt a Földön.
Tehát lehet túlgondolni mindenféle dolgokat, de a képzelet, a fantázia világa ettől még nem válik valóságossá. Attól hogy te kitalálod és el is hiszed, hogy tudsz repülni, attól még ugyanúgy puffanni fogsz a földön.
"Egyébként azt 100%-nak veheted, hogy az univerzumban mindenhol ugyanazok az alapvető fizikai törvények és jelenségek uralkodnak"
Mire alapozod hogy az univerzum mindenhol olyan mint itt? Ezt semmisem bizonyitja.
Kérdező, nagyjából sejtem, mire gondolhatsz.
Mondok egy példát, talán ez segíthet:
a középkorban rengeteg alkimista nagyon sok mindent megtett azért, hogy aranyat tudjon készíteni.
Azóta kiderült, hogy azokkal a módszerekkel ez tökéletesen lehetetlen. DE:
- közben megalkották a modern kémiát,
- az is kiderült, hogy máshogy lehetséges,
- már készítettünk is ilyet,
- ami mellékesen kb. 100-szor drágább, mint amit a bányából húzol elő.
Tehát könnyen lehet, hogy sok értelmes élet létezik rajtunk kívül, még akár sokkal értelmesebb is - de az biztos, hogy nekik is vannak korlátaik.
Ami az életet érinti, igazad van, a mostani tudományos "élet" fogalom könnyen lehet, hogy túl szűk, bár folyamatosan tágítjuk.
Már tudományosan elfogadottan élet szó alatt nem csak szén, víz, oxigén alapú életről beszélünk. Persze ezt keressük, azon egyszerű oknál fogva, hogy más alapú élet megfigyelhető, felfedezhető jeleiről SEMMIT nem tudunk.
Abban is igazad van, hogy dőreség a feltételezés, hogy eme hatalmas univerzumban csak nálunk alakult ki élet. Egyre fogynak azok a tudományosnak nevezhető hangok, melyek továbbra is a földi élet egyedüli léte mellett kardoskodnak.
Viszont, az, hogy a fizika ugyanebben az univerzumban bárhol más lenne, valószínűleg nem megalapozott. Csillagászatunk meglehetősen messzire ellát és ezen területen belül ennek semmi jele (mert bizony még milliárd fényévekről is észlelhetőek lennének az eltérések, érintsék azok a fény terjedését, a gravitációt, a csillagok magfolyamatait stb.).
Hozzátenném, hogy azért erre teljesen nem vehetünk mérget.
Bizonyos hipotézisek szerint a fizika mai világunkban megfigyelt és egyetemesnek, ingathatatlannak hitt állandói is változhattak az ősrobbanás pillanata és a mai állapot között, nem kizárt, hogy a terünk tágulásának általunk be nem látott területein (mai tudásunk szerint határai nincsenek, ezért ezt a szót kerülném) esetleg még ezen értékek eltérnek a nálunk létezőktől.
Azért ennek igen kicsi a valószínűsége, ezt feltételezni meg kicsit olyan, mint régen misztikus lényeket volt szokás feltétezni a távoli, egzotikus, teljesen be nem járt földrészekre.
Azt is jól írták, hogy az igazi ismeretlen terület a három feletti térdimenziók, esetleg más univerzumok világa, feltéve, hogy elérhetőek, megismerhetőek, illetve, ha léteznek egyáltalán olyan értelemben, hogy nem csak elméleti szavakkal írhatóak le.
Semmiképpen sem szeretném azt sugallni, hogy már mindent ismerünk és tudunk erről a világegyetemről. De az biztos, hogy nagyon sok mindent tudunk már, amiről biztonsággal állíthatjuk, ott is így van, ahová még nem látunk el.
Miquel #7 kommentjével sok szempontból egyetértek, csak éppen a lényegével nem: a valószínűtlenség feltételezésével.
Egyetlen pontban foglalnám össze az egyetértésem területét:
Úgymond "paradicsomi" körülmények közt nem fog máshol létrejönni értelmes élet. Csak ott, ahol ennek a túléléshez égető szükséglete van. És könnyen lehet, hogy ez valóban csak az életre alkalmas, életet kitermelt bolygók közül nagyon kevésen történt, történik így.
Hajlandó vagyok realitást látni a feltételezésben, hogy az értelmes élet kialakulásának lehetősége nem törvényszerű az életből, ezért ritka lehet.
De persze ez is csupán feltételezés. Még a valószínűségek saccolása is.
Ezen a területen biztos tudásunk nincs, nem is lehet. Majd akkor lesz jogalapja, ha már jó néhány bolygón találtunk életet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!