Ha a fénynek nincs tömege, akkor a feketelyukból miért nem tud kitörni?
A tömege az energiája, sebessége.
Ha megállítod nem lesz tömege, mert elveszik az energiája.
A fénynek van tömege.
Kitörni azért nem tud, mert az eseményhorizont alatt a tér fénysebesség fölött zuhan befelé, a fény viszont csak fénysebességgel megy ebben a térben.
>Ha a fénynek nincs tömege
Ez így pontatlan. A fényt alkotó fotonoknak nincs >nyugalmi< (invariáns) tömegük, de attól még van energiájuk, lendületük.
A fényt a fotonok hordozzák. A foton kettős természetű, hogy melyik természetet (a hullámot, vagy a tömeget) érzékeled, attól függ, mivel érzékelsz.
A fekete lyukból (amelynek hatalmas a gravitációs mezeje) vló távozáskor a foton tömeghatásának (energiahordozó) kell érvényesülnie. És az energiája nem elegendő a távozáshoz.
Newton gravitációs képletének illetve mechanikájának az érvényességi köre erősen korlátozott. A gravitációs jelenségeket jelen tudásunk szerint az általános relativitáselmélet írja le a legjobban. Ebben az elméletben kicsit más a tér/idő, az állás/mozgás/sebesség/gyorsulás, tömeg/energia stb fogalma, mint a Newtoni mechanikában, a képletek meg nagyon mások.
Lényegében minden elhangzott felettem. A fény is gravitál, vonzza a tárgyakat amelyek mellett elhalad. Ugyanis nem a tömeg, hanem a mozgási energia/impulzus számít ebből a szempontból.
Ez azonban az igazságnak csak az egyik fele. A gravitáció nem szimmetrikus és pillanatszerű, a résztvevők nem egymással, hanem a téridővel hatnak kölcsön. Egy 0 energiájú/lendületű valami sem tudna kijönni egy eseményhorizont mögül, mert a FLY által görbített téridő ilyen tulajdonságú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!