Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szaglással nem a dolgok...

A szaglással nem a dolgok molekulaszerkezetét érezzük, hanem a rezgését?

Figyelt kérdés

Ugye régebben úgy tartották a kutatók, hogy a szaglás közben beszívunk az orrunkba molekulákat, és minden molekula egy neki megfelelő lyukba helyezkedik el az orrüregben, ez alapján érzünk illatokat.


Azonban nemrég olvastam egy kísérletről, hogy patkányok elé kiraktak egy tál vizet, és egy tál nehézvizet. A vízből ittak, de a nehézvízhez hozzá se nyúltak. Emberi érzékeinkkel a víznek nincsen szaga, sőt a nehézvízzel azonos a molekulaképlete, csak hidrogén helyett deutériumot tartalmaz, ami proton és elektron mellett egy neutront is tartalmaz. Ez azonban elégséges különbség arra, hogy a H2O (víz) és a D2O (nehézvíz) molekulák máshogy vibráljanak.



2018. jan. 6. 21:11
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:

Ez egyrészt erősen kísérleti téma.

Másrészt valószínűleg félreértetted.


A kvantumvilágban szó nincs rezgésekről.

Arról lehet szó, hogy a kvantumjelenségek egy KICSIT módosítják a fő működést (amiről fenn beszéltem).

Így fordulhat elő pl. hibás DNS másolás is (ponthiba).

De attól még a fő működés >99%-ban igaz!

2018. jan. 7. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Először is hadd védjem meg a kérdezőt. Aki ezoba küldené az ugyanolyan tudománytalan mint az ezosok maguk. A szaglás ugyanis rendkívül vitatott terület tudományos körökben is. A "rezgés" szó zavarhatott meg titeket persze, de ne ugorjunk mindjárt fejest a sötèt medencébe. Itt az idézet ami miatt ez a szó került elő, talán tényleg pontatlanul:

"Most smell researchers think the way that we smell has to do only with the shapes of odour molecules matching those of receptors in our noses.

But Dr Turin believes that the way smell molecules wiggle and vibrate is responsible - thanks to the quantum effect called tunnelling.

The idea holds that electrons in the receptors in our noses disappear on one side of a smell molecule and reappear on the other, leaving a little bit of energy behind in the process."

És a cikk:

[link]


Csak mert még nem jelenthetjük ki biztosan, s nem tudjuk bizonyítani, nem tudománytalan, de még sokat kell vele foglalkozni.

2018. jan. 7. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Akit az ezóba küldök, azt sokszor nem csak a téma, hanem a módszer miatt teszem.

Pl. ha hiába írjuk neki a tudományos bizonyítékokat - nem gondolkodik el rajta, hanem gyorsan előránt valamit: "dehát az ... kérdéshez mit szóltok?" - vagy valami hasonlót.

Ez NEM a tudományos módszer, hanem pont az ezoterikus: amikor nem a tények számítanak, hanem az elvárások.

2018. jan. 7. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!