Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire megbízhatók a meteoro...

Mennyire megbízhatók a meteorológiai portálok? Pl metnet, időkép, stb. lehet adni a 30 napos előrejelzésre?

Figyelt kérdés
Nekem kicsit túl hosszútávúnak tűnék.Szerintem még azt is kb 5-10%ban valószínű,hogy mi lesz egy hét múlva.Pontosan csak a 2-3 max négy nap múlva jelentkező időjárást lehet megjósolni.Azt sem 100%osra.
2010. jún. 3. 17:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
sztem nem megbizhatoak. Ha csak abba belegondolsz, h mirol szolnak az idojaras jelentések, gyakorlatilag minden elhangzik: nehol eso,zapor és zivatar is akár, de lehet nehol napsutes, a homerseklet 10-25 fok között. Kössz, ezzel se megyunk sokra. Ha en igy vegeznem a munkam, engem mar kirugtak volna. Szerintem ne bizz meg bennuk.
2010. jún. 3. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
köszi a választ! Mások véleményét is várom.
2010. jún. 3. 17:27
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

főnököm áradozott múltkor az időképről. mondta, h ő már tudja, hogy este 7-8körül esni fog. (ez volt reggel 10 körül)


vége lett a meetingnek egy fél órán belül és elkezdett esni az eső.

2010. jún. 3. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Idézet a metnet.hu-ról:

"Az oldalunkon található előrejelzés nem hivatalos előrejelzés, így érte az Amatőr Meteorológusok Egyesülete felelősséget nem vállal. Célja a hazai meteorológiai előrejelzések színesítése, célorientált pontosítása és az ismeretterjesztés. A hivatalos előrejelzéshez kérjük keresse fel az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapját."

Ez kb. annyit jelent, hogy nézd a mi oldalunkat, hogy sok legyen a reklámbevételünk, de ha tényleg az időjárás érdekel, fordulj a profikhoz.

2010. jún. 3. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

A [link] az az OMSZ hivatalos honlapja, Magyarországon ez a legmegbízhatóbb. Más kérdés, hogy persze ők sem tudnak pontos jóslatokat adni mindig...


De amúgy nem szabad a meteorológiát lenézni, nagyon gyerekcipőben járó tudomány, és az időjóslás csak egy icipici szelete az egésznek. Azért más területeken jóval többet tudnak felmutatni. De az időjóslás baromi nehéz (és sok tényező működése nem ismert), nem csoda, hogy gyakran tévednek.

2010. jún. 3. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
73%

"nem szabad a meteorológiát lenézni, nagyon gyerekcipőben járó tudomány"


Semmi köze a gyerekcipőhöz! Hogy a fenében lehetne egy időjárást előre megmondani? Soha nem lehet!

2010. jún. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Lehetne, ha ismernénk rengeteg olyan tényezőt, amit nem ismerünk, tudnánk kezelni ennyi adatot, és tudnánk pontosan, hogy működnek a folyamatok =) De ezen ne vesszünk össze, elismerem, nagyon-nagyon messze vagyunk attól, hogy pontosan lehessen előrejelezni!
2010. jún. 3. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Nem, a met.hu nem a legmegbízhatóbb szerintem. Max a veszélyjelzés. Nézd meg ezt, szerintem jó:

[link]

2010. jún. 3. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Kb annyira megbizhatoak mint az idojaras elorejelzesek, termeszetesen ennek feltetele hogy valahonnan kapnak adatokat es azok fel vannak dolgozva ahogy kell. Amugy a 30 napos elorejelzesben sose bizz. A meteorologia meg nem tart ott hogy 1-2 napnal tavolabbra pontos elorejelzeseket adjon.
2010. jún. 3. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim válasza:
100%

Látszik, a meteorológia megítélésen még javítani kell...


Az előrejelzést tekintve (jelzem, a meteorológia távolról sem csak ennyiből áll) ez jelenleg 4-5 napig adhat megbízható eredményeket, azonban ez is jelentős mértékben függ az adott időjárási helyzettől -- pl. egy anticiklonális helyzet már statisztikailag is előrejelezhetőbb, hogy másnapra ugyanaz a helyzet meg is marad.


A ciklonokkál/kisebb skálájú folyamatoknál (pl. zivatarok) viszont két tényező is nehezít: 1.: nem ismerjük eléggé magát a folyamatot sem, 2.: közel sem áll rendelkezésre annyi kiinduló (mért!) adat, amennyi a (leegyszerűsített modellben) 6 db hidrotermodinamikai diffegyenlet megoldásához szükséges. Ehhez nagyon nagy számítási teljesítmény kell: 1922-ben Richardson megpróbált egy előrejelzést számolni kézzel (ha jól emlékszem) 3 órára előre. Két hétig tartott neki, és még csak nem is jó jött ki. Ma pedig nem véletlenül van az országos Meteorológiai Szolgálatnál a legnagyobb ún. "szuperszámítógép": [link]

Ráadásul a mért adatokat minden időpillanatban ismerni kellene, adott területre vonatkozolóag. Mind a felszínen, mind a légkörben.


A 30 naposról szólva: ez éppen a statisztikán alapul, csináltak már ilyet külföldön, de nem igazán elfogadott. A meteorológiai előrejelzések egyébként is inkább a veszélyjelzés ("ultrarövidtávú/nowcasting") megbízhatóságára/pontosságára irányulnak.



Tehát a fő korlátok: mérés, számítási gondok (ebből következően egyszerűsített, egy csomó tényezőt elhanyagoló modellek), nem teljes fizikai ismeretek, ill. a légkörre jellemző káoszelmélet. Ez utóbbi szerint egy nagyon kis változás végsősoron nagyon nagy változássá is "transzformálódhat", ld. pillangóhatás. Eszerint egy is légáramlat ha nem is alakít ki hurrikánt a világ másik végén, de annak irányára, erősségére stb. igenis hatással lehet! Ilyen ún. mikrometeoroológiába tartozó tényezőket pedig a mindennapi gyakorlatban tkp. lehetetlen figyelembe venni. (Hogy ezt elfogadjuk, szakítani kell a hétköznapi tapasztalatokkal, ez már méretskálában alacsonyabb szinten való gondolkodást igényel...)


Bocs, ha kicsit összeszedetlen volt, hirtelen ötletből írtam választ. Ha van még kérdés, tegyétek fel nyugodtan.


Ja és ne vegyetek készpénznek mindent, ha kell, szakértőhöz is tudok irányítani.


Üdvözlettel: egy meteorológus hallgató

2010. jún. 3. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!